Увага вболівальників прикута до Франції, де проходить Чемпіонат Європи з футболу. Це не лише змагання між спортсменами найвищого класу, але й презентація сучасних стадіонів, кожний з яких є унікальним інженерним проектом. Про оснащення футбольних арен розповідає онлайн-журнал invitech.de.

Чемпіонат Європи серед стадіонів. Зелене світло для екологічного керування енергією на футбольних аренах у Франції

На Чемпіонаті Європи з футболу, що почався у Франції, бере участь найбільша кількість національних команд за всю історію. Окрім гравців на газонах, важливими (хоч і мовчазними) «зірками» турніру є стадіони в десяти французьких містах. Кожен є цікавим творінням архітектури, а багато з них є зразками в плані енергетичного менеджменту та в інших аспектах екології.

10 червня турнір нарешті стартував. Прихильників національних команд охопила гарячка в передчутті драматичних матчів. Перемогти може один з визнаних лідерів, або хтось із прихованих фаворитів, або навіть аутсайдер (як Греція у 2004-му) – в будь-якому разі Євро-2016 обіцяє нам непересічне видовище.

Більше команд, більше ігор, більше фанів, більше подорожей

Зі стартовим свистком у матчі-відкритті Франція – Румунія на «Стад де Франс» розпочався найбільший турнір в історії чемпіонатів Європи. З 24 учасниками масштаб чемпіонату помітно зріс. Це означає більше ігор і більше подорожей для більшої кількості болільників. В умовах такого зростання обов’язково треба серйозно підійти до екологічного аспекту турніру, що стосується передусім арен, на яких він проходить.

Розглядаючи майданчики для проведення ігор, мусимо ствердити: в плані екології організатори добре підготувались до турніру. Не лише трава на газонах чемпіонату буде зеленою!

Важливі питання

Уже на етапі проектування спорудження чи реконструкції стадіонів були враховані питання турботи про довкілля: розумний енергетичний менеджмент, мінімізація кількості сміття, перевага для громадського транспорту. З усіх стадіонів чемпіонату чотири – абсолютні новобудови. При цьому арени в Бордо, Ліллі, Ліоні та Ніцці задають нові стандарти в плані екологічності та використання енергії. До цього були залучені всі: архітектори, будівельники, експерти з енергетики, екологи, проектувальники міст та транспорту. На цьому двохвилинному відео ви у прискореному режимі побачите два роки будівництва стадіону в місті Бордо. 

Для активації відео натисніть кнопку відтворення. Зауважте, що, відкривши відео, ваші дані передаються на YouTube. Для детальної інформації дивіться нашу політику конфіденційності.

Спорудження нового стадіону в Бордо
Два роки за дві хвилини: спорудження нового стадіону в Бордо

Але й на інших аренах у процесі реконструкції були враховані питання екології, які задає так званий HQE-Standard („Haute Qualité Environnementale“ – фр. висока екологічна якість) для нових будинків, що споруджуються у Франції. Важливу роль відіграли також соціальні й економічні аспекти. Наприклад, доступність стадіонів для неповносправних осіб, а також перспективи використання арен після цьогорічного Євро.

Енергетичний менеджмент

Численні заходи були вжиті для оптимізації енергетичного менеджменту на стадіонах як під час Євро, так і по його завершенні. Шість із десяти стадіонів оснащені власними системами для використання відновлюваної енергії: у більшості випадків це фотоелектричні установки, що працюватимуть на дахах. Арена в Марселі має також власну вітрову електростанцію, яка може безперервно забезпечувати енергією понад 600 будинків.

Забезпечення водою

Вода для поливу газонів і для роботи санітарних споруд на семи з десяти стадіонів отримується з дощової води. Що ж до питної води, то повсюди враховуються можливості її економії, наприклад через застосування проточних вентилів та реле часу.

Поводження з відходами

У питаннях постачання матеріалів та відведеннявідходів на стадіонах Євро-2016 проектувальники керувалися принципом трьох R: “Reduce, reuse, recycle” (англ. «зменшуй, використовуй повторно, переробляй»). Він означає, що відходів має бути якомога менше, а матеріали мають походити з вторинної переробки чи бути придатними для неї. Тому не лише склянки для напоїв та посуд будуть придатними для повторного використання. Також матеріали, тимчасово застосовані для паркетів чи декоративних елементів, отримають нове призначення після Чемпіонату Європи.

Зразково екологічний: «Стад де Ніс»

Чудовим зразком екологічності, втіленої на практиці, і продуманого енергетичного менеджменту, став стадіон, збудований за 250 млн. євро у приморській Ніцці. Його проектувальники, окрім аспектів, згаданих вище, потурбувались про максимальне використання денного світла. Інтегровані вентиляційні колони використовують природну вентиляцію, що додатково економить енергію. Серцевиною стадіону є інноваційна конструкція з дерева та металу, особливо стійка до землетрусів. Доповнюють картину мережа прокладених велодоріжок та система використання тепла ґрунту.

Тож коли ви протягом цих чотирьох тижнів будете дивитись по телевізору трансляції з французьких стадіонів, придивіться до них уважніше. Чи ви вже вболіваєте за своїх на одному з них? Коли на полі триватиме неспішна боротьба в центрі поля, у вас обов’язково буде нагода, щоб розглянути деталі архітектури чи оснащення стадіону. Але потім знову – «Уся увага на гру!»

 

Джерело: invitech.de

17.06.2016