Оплата комунальних послуг, зокрема вартість опалення, яка дуже різко зросла останнім часом – гаряча тема для більшості українців. Під рубрикою «А як це у них» публікуємо переклад статті з німецького онлайн-журналу Invitech, з порадами для мешканців квартир, на що слід звертати увагу при отриманні щорічного рахунку за опалення. В Німеччині це відбувається по-іншому, ніж у нас: споживач платить фіксовану суму щомісяця, розраховану заздалегідь, а раз на рік він отримує підсумковий розрахунок, що спирається на реальні цифри спожитого тепла.

Отже,

Таємниці щорічного рахунку за опалення

Раз на рік наймачі квартир отримують підсумковий розрахунок витрат на опалення. У найкращому випадку їм приходить повідомлення про відшкодування надлишкових коштів, бо їхні платежі перевищили фактичне споживання. Але, як багатьом відомо, може прийти сума з протилежним знаком – вимога доплатити нестачу. Нерідко причиною цього стає помилка в розрахунку. Тож уважна перевірка може бути зовсім не зайвою.

Коли пан Вебер прийшов з роботи додому, він зазирнув у поштову скриньку. Окрім реклами та рахунку з майстерні там лежав лист від енергетичного концерну, у якого Вебери купують газ – щорічний розрахунок витрат на опалення. Коли подружня пара відкрила конверт, здивування було чималим... Хоч ця зима була порівняно м’якою, вони мусять додатково оплатити значну суму. Цього лишень бракувало!

Перевіряйте розрахунок і звертайтесь до консультантів

Оскільки пан і пані Вебер дуже скептично ставляться до всього, вони не бажають приймати інформацію на віру. Вони заходять на вебсайт і дізнаються, де можна отримати консультацію. У центрі обслуговування споживачів їм порадили призначити зустріч в асоціації квартиронаймачів і взяти з собою розрахунок. Сказано, зроблено – і от уже обоє сидять у бюро пана Штокгаузена, який пояснює гостям, на що слід завжди звертати увагу в розрахунку за опалення, незалежно від того, чи йде мова про відшкодування переплаченого надлишку, чи про вимогу доплатити нестачу. «Щоб тримати все під контролем, як квартиронаймач, так і власник мають уважно вивчати розрахунок за опалення. Майже кожен другий розрахунок містить помилку», – каже консультант.

Порівняйте дані розрахунку зі своїми попередніми платіжками

Одна з перших речей, яку можна зробити для перевірки даних споживання у поточному розрахунку, це подивитись, чи правильно до нього внесені значення, зчитані з лічильників. Крім того, слід порівняти поточні цифри зі значеннями з раніших розрахунків, чи немає між ними помітних відхилень. Також важливою є так звана формула розподілу коштів опалення, оскільки зазвичай у зйомних помешканнях враховується не лише саме споживання енергії, а також і площа квартири. Для цього власник квартири задає формулу розподілу коштів, яка визначає, що, наприклад, половина суми рахується за споживанням, а друга половина за площею помешкання. Зазвичай ця формула фіксується в договорі найму.

На що треба звертати увагу

По-перше, поруч із сумою грошей, в рахунку має бути вказана величина спожитої енергії: центральне опалення у кВт, газ у кВт чи м³, рідке паливо у літрах. У випадку рідкого палива також указується початковий і кінцевий рівень заповнення резервуару та цифри його поповнення. Крім того, треба подивитись на розділ «Додаткові витрати».

Додаткові витрати відрізняються залежно від виду опалення. Сюди можуть входити енергоспоживання насоса, витрати на обслуговування, на заміри шкідливих викидів, а також на ведення обліку споживання. Кошти ремонту, до речі, сюди не включаються. У cоціальних квартирах, тобто житлових об’єктах зі зниженою ціною, у додаткові витрати закладається близько 2 відсотків як страхування ризику аварії. Від отриманої загальної суми віднімаються вже здійснені наймачем платежі, тож залишок зі знаком плюс означає вимогу доплатити, а зі знаком мінус – переплачену суму.

Важливою є також дата розрахунку: якщо він приходить до наймача пізніше, ніж протягом 12 місяців із завершення звітного періоду, то вимога доплатити різницю втрачає силу. Втім, це не стосується права на повернення переплаченої суми. Але й претензії щодо правильності розрахунку приймаються тільки протягом року після його отримання.

Що ви можете зробити, як квартиронаймач

Перед призначеним днем зчитування показників наймачі мають самостійно переглянути й записати показники лічильників. Нотуйте при цьому номери лічильників і приміщення, в яких вони стоять. При зчитуванні показників працівником енергетичної фірми ви можете заглядати йому через плече, перевіряючи правильність даних. Зчитуючи показники трубок випаровування (прилад для вимірювання спожитої теплової енергії, що розраховує її кількість за об’ємом рідини, що випарувалася з трубки протягом опалювального сезону – прим. перекладача), звертайте увагу на те, що їхні показники зчитуються на рівні очей – інакше результат буде неточним. Зчитані дані зберігаються у вимірювальному приладі для того, щоб пізніше їх можна було порівняти з новими.

Отже, найважливіші кроки квартиронаймача після отримання підсумкового розрахунку:

  • порівняйте поточні рахунки з попередніми
  • звертайте увагу на проміжок часу, якого стосується розрахунок, об'єм споживання палива та розподіл коштів
  • контролюйте свої попередні платежі й перевіряйте правильність результату

Оскільки витрати на опалення приватних будинків складають більшу частину комунальних платежів, існує великий потенціал економії. В багатьох будинках досі працюють застарілі опалювальні системи. Дізнайтеся, як можна зменшити споживання енергії, і відповідно, ваші витрати, звернувшись у нашу консультацію.

 

Джерело: invitech.de

06.04.2016