Протягом цієї зими питання цін на енергоносії стоїть в Україні так гостро, як ніколи раніше. Пропонуємо вашій увазі статтю з німецького порталу heizung.de, присвячену саме цій темі: як визначити, чи великі мої витрати на теплову та електричну енергію, і з чим їх можна порівняти?
Усе пізнається в порівнянні: як оцінити енергоспоживання будинку
Щоб визначити, чи є споживання енергії у вашому господарстві занадто високим, середнім або низьким, можна використати порівняння зі цифрами для «стандартного» індивідуального будинку, які ми розглянемо нижче. Це класичний, окремо встановлений будинок для однієї родини.
Для однородинного будинку, в якому мешкає чотири особи, можна орієнтуватися на річне споживання енергії, трохи більше ніж 30 000 кіловат-годин. Значна частина з цього припадає на отримання тепла й гарячої води. Приблизно 25 000 кіловат-годин за рік витрачається на те, щоб у стінах будинку було достатньо тепло, і завжди була доступна гаряча вода. На електроенергію припадає близько 5 200 кіловат-годин.
Що може отримати споживач з однієї кіловат-години? Щоб уявляти цю кількість енергії, можна привести такі приклади. Однієї кіловат-години вистачає на те, щоб 5 годин безперервно працювати на комп’ютері. Або на 50 годин безперервної роботи економної 20-ватної лампи. Також 1 кВт-год дозволяє приготувати близько 9 літрів чаю.
Витрати на електроенергію
Споживання електроенергії будинком піддається коливанням, які залежать від того, скільки людей у ньому мешкає, як часто вони перебувають вдома і якими електричними пристроями користуються. Споживання пересічного для Німеччини домогосподарства з однієї людини складає 1900 кВт-год на рік [тобто 158 кВт-год на місяць – прим. перекладача]. 2300 кВт-год за рік [192 на місяць] – це вже занадто високий показник. Для родини з двох осіб споживання електрики переважно лежить у діапазоні між 2600 і 3300 кВт-год на рік [217–275 на місяць]. Якщо воно перевищує 4000 кВт на рік [333 на місяць], треба подумати про можливості економії.
Оцінити своє електроспоживання ви також можете, ідучи «від зворотного» – через суму оплачених рахунків. У 2016 році середня вартість електроенергії складала 28,69 центів за кіловат-годину [за теперішнім курсом це приблизно 8,50 грн.] При рівні споживання у 1900 кіловат-годин, згаданому раніше для домогосподарства з однієї особи, витрати за рік становили близько 545 євро [переводячи в помісячний розрахунок, звичний для нашої країни, отримуємо приблизно 1340 грн. за місяць]. Родина з чотирьох осіб, споживаючи 5500 кВт-год, витрачала орієнтовно 1577 євро за рік [бл. 3875 грн. за місяць].
Витрати на опалення
Набагато більшу за розміром позицію становлять щорічні витрати на опалення. Близько 70 відсотків споживання енергії протягом року витрачається на отримання тепла й гарячої води. Споживачі, які прагнуть заощадити, мають звернути увагу на цю статтю витрат, бо й потенціал економії тут найбільший.
Серед видів палива, які мешканці Німеччини використовують для обігріву своїх помешкань, з великим відривом лідирує природний газ. Усереднене споживання газу за рік складає близько 16 м³ на квадратний метр житлової площі. Це майже докладно відповідає 160 кіловат-годинам. Споживання тепла на метр квадратний стає вищим, чим старішим є будинок. Це пов’язано з гіршою теплоізоляцією старих будинків.
Відповідно до Директиви з економії енергії EnEV, енергоспоживання будинку площею 140 м², збудованого до 1977 року, має складати близько 28 000 кВт-год на рік. Для будинків, споруджених у 1977-2002 роки, показник значно нижчий: 14 000 кВт-год на рік. Енергоефективний будинок за стандартом банку KfW (німецький банк, що пропонує програми підвищення енергоефективності – прим. перекладача) має ще нижчий рівень споживання – 8400 кВт-год за рік, але рекордний рівень показує пасивний будинок – всього 2100 кВт-год на рік для житлової площі в 140 м²! У 2016 році середня ціна газу складала 7,02 центів за кіловат-годину [2,07 грн.] У старому будинку, спорудженому до 2016 року, річні витрати складуть приблизно 1966 євро [4830 грн. за місяць]. Для порівняння: для енергоефективного будинку за стандартом KfW сума не перевищить 590 євро [1450 грн. за місяць]. У пасивному будинку річні витрати не перевищать навіть 150 євро [370 грн. за місяць].
Висновок від Філіппа Германна
Що робити, якщо споживання енергії дуже високе? Якщо витрати на нього занадто великі, у більшості випадків має сенс інвестиція в нову систему опалення. На наших прикладах ви бачите, скільки коштів можна на цьому зекономити. Діє загальне правило: чим старішою є наявна опалювальна система, тим вищим буде потенціал економії при встановленні нової, сучасної.
Джерело: heizung.de
07.02.2017