Ключова технологія для успіху нової енергетичної політики

Установка Power-to-Gas дозволяє накопичувати енергію з відновлюваних джерел

Аллендорф (Едер), 29.2.2016.  Група Viessmann – один з провідних виробників опалювальних, промислових та холодильних систем у світі – на своєму головному підприємстві в німецькому місті Аллендорф (Едер), у присутності прем'єр-міністра землі Гессен Фолькера Буфф'є урочисто відкрила першу у світі установку Power-to-Gas, яка використовує біохімічний процес для отримання метану. Газ отримується з використанням електроенергії, отриманої з відновлюваних джерел, за допомогою електролізу та подальшої метанізації (утворення метану внаслідок реакції між воднем та вуглекислим газом). Такий газ можна без подальшого збагачення закачати в газову мережу. Таким чином, надлишкова електроенергія, отримана з енергії вітру чи Сонця, знаходить корисне застосування – незалежно від часу та місця її генерування.

Буфф'є: "Сильний елемент землі Гессен"

"Підприємство Viessmann – це одна з візитних карток світового масштабу нашого регіону. Воно уособлює в собі вражаючу історію успіху сімейного підприємства, яке поєднує у своїй діяльності багаті традиції з інноваційними технологіями, і формує майбутнє нашої країни. Viessmann – сильний елемент землі Гессен", – сказав прем'єр-міністр Фолькер Буфф'є. – "Важливим знаком прив'язки підприємства до своєї штаб-квартири в нашій землі є не лише нова установка Power-to-Gas, а й дослідницький центр, у будівництво якого компанія інвестує 50 мільйонів євро. Такми чином Viessmann бере на себе суспільну та підприємницьку відповідальність, а також робить важливий внесок в технології енергопостачання майбутнього".

Новий мікробіологічний метод

В інших реалізаціях технології Power-to-Gas метанізація, тобто утворення метану, відбувається хімічно-каталітичним шляхом. Але підприємство MicrobEnergy, що входить у Групу Viessmann, розробило і застосувало на об’єкті в Аллендорфі біологічний метод.

Використовуючи надлишкову електроенергію, утворену завдяки енергії вітру та Сонця, з води за допомогою електролізера отримується водень. На подальшому етапі цей водень і двоокис вуглецю з сусідньої біогазової установки перетворюються мікробіологічним шляхом на газ метан.

Цей метод біологічної метанізації відзначається високою гнучкістю, тож він ідеально підходить для того, щоб використовувати енергію, доступна кількість якої коливається. При використанні наявної біогазової установки, інвестиції для реалізації технології Power-to-Gas можна суттєво знизити, бо трансформатори, а також підключення до електромережі й газової мережі в цьому випадку вже є.

Співпраця з компанією Audi

Метан можна протягом тривалого часу – багатьох місяців – зберігати в газовій мережі, завдяки її трубопроводам і внутрішнім порожнинам. Це сприяє бажаній з політичної точки зору інтеграції електроенергії, виробництва тепла та автомобільної галузі: незалежно від того, де газ вироблений, він застосовується для виробництва електрики, для теплопостачання або як нешкідливе для клімату паливо для автівок. У зв’язку з цим Viessmann розгортає співпрацю з компанією Audi, поставляючи газ як паливо для її автомобілів.

Проект, відзначений нагородами

Установка Power-to-Gas в Аллендорфі була споруджена в рамках дослідницького проекту „BioPower2Gas“, що проходить за підтримки німецького Міністерства економіки та енергетики, і він став успішним. У випробуваннях якості газу поставлені показники були перевищені на 20 відсотків – і сертифікаційний орган TÜV Süd підтвердив, що належні параметри газу відповідають стандарту «Збалансоване використання енергії з відновлюваних джерел».

Крім того, установка пройшла сертифікацію за європейським стандартом REDcert-EU. Було підтверджено дотримання вимог до екологічності та зниження рівня парникового газу в атмосфері, а також можливість відслідкувати інформацію по цілому ланцюгу виробництва і поставки. Таким чином, природний газ відповідає основним вимогам європейської Директиви 2009/28/EG.

Німецьке енергетичне агентство (dena) нагородило наш проект у рамках конкурсу "Партнерство у виробництві біогазу" за 2015 рік, відзначивши його високу ефективність та важливий внесок у впровадження СО2-нейтральних (тобто таких, що не підвищують вміст СО2 в земній атмосфері) технологій в автомобільну галузь.

Підписи до ілюстрацій

Ілюстрація 1:

На нашому об’єкті в Аллендорфі метан отримується за допомогою біологічного методу з використанням електроенергії, що походить з відновлюваних джерел, і закачується в газову мережу.

Ілюстрація 2:

Установка Power-to-Gas в Аллендорфі:

(1) електролізер PEM (300 кВт) виробництва Schmack Carbotech (Група Viessmann)
(2) біологічна метанізація, окрема ємність під тиском
(3) технологічний контейнер: насоси, бак, система аналізу газу, система регулювання температури
(4) технологічний контейнер: система керування, прилади вимірювання та регулювання