Опалення деревиною: екологічність, надійність, безпека та економічність

Не кожна система опалення має таку довгу історію як опалення деревиною. У часи великих змін в енергетиці, підвищення цін на газ та рідке паливо, зміни клімату, опалення деревиною переживає своє друге народження. Системи опалення деревиною мають багато переваг над іншими видами опалення: деревина є екологічним видом палива, бо належить до відновлюваних джерел енергії.

Крім того, деревина перебуває в чудовому еко-балансі. При її згорянні виділяється лише така кількість СО2, яка була поглинута деревом в процесі його росту. Опалення дровами досить дешеве. Зазвичай деревина потрапляє безпосередньо з місцевого лісного господарства, що сприяє зменшенню транспортних перевезень, під час яких також СО2 виділяється в атмосферу.

Важливим є також факт, що сучасна, інноваційна техніка Viessmann дозволяє спалювати деревину не тільки екологічно, а й економно. Всі опалювальні системи виготовленні з міцних, стійких матеріалів, оптимізованих для спалювання деревини. Окрім високої ефективності, технологія дозволяє працювати зручно та безпечно. Пристрої контролю та безпеки гарантують надійну та ефективну роботу котлів.


Переваги опалення деревиною

Той, хто вирішує застосувати в якості опалення деревину, зробить великий внесок у захист довкілля, а сам скористається численними перевагами цього палива. Серед основних плюсів можна відзначити такі:

Екологічність
Коли деревина заготовляється на лісному господарстві, що працює за принципами стійкого розвитку, вона є відновлюваним і екологічно чистим джерелом енергії, а також важливим компонентом системи керування ресурсами.

СО2-нейтральність
При згорянні деревини в атмосферу виділяється лише така кількість CO2, яку поглинули дерева під час свого зростання. Тому опалення деревиною є СО2-нейтральним.

Економічність
Деревина як місцеве (не імпортоване) паливо – недороге і не піддається різким коливанням цін.

Надійність
Опалення деревиною надійне завдяки двом моментам. По-перше, ця сировина зростає навколо нас і дає нам незалежність від різноманітних кризових ситуацій у світі. По-друге, опалення деревиною – це єдине відновлюване джерело енергії, що забезпечує теплом від -25 до +20 градусів за Цельсієм, незалежно від погодних умов.

Найкращі технології та надійність
Сучасні установки, що працюють на біомасі, повністю автоматизовані, обладнані пристроями контролю й безпеки для надійної, ефективної та безпечної роботи.

Місцевий та незалежний вид палива
Деревина є місцевим видом палива, що вносить свій вклад у регіональну економіку.

Інші аспекти цього виду опалення розкриті в розділі Переваги опалення деревиною.


Екологічні переваги опалення на деревині

Енергія від деревини – відновлювана та СО2-нейтральна

При згорянні палива в атмосферу виділяється така кількість CO2, яку поглинули дерева під час свого росту. Тому опалення деревиною є СО2-нейтральним.


Види деревного палива

Опалення деревиною пройшло в останні десятиліття через численні метаморфози. З примітивною трикамерною пічкою для приготування їжі та опалення нові системи опалення не мають нічого спільного. Натомість сьогодні споживачі мають широкий спектр вибору високоефективних технологій опалення. Якщо ви вирішили застосувати опалення деревиною, то виникає питання, який тип деревини обрати. Системи опалення на біомасі, що використовують деревину, розрізняються на такі типи:

  • Котли, що працюють на дровах
  • Котли, що працюють на пелетах
  • Котли, що працюють на деревних трісках
  • Комбіновані котли (дрова, пелети та/або деревні тріски)

Котли на дровах завантажують вручну колодами або брикетами

Котли на дровах використовують найстарішу форму опалення – спалювання дров. Як правило, завантажують їх вручну, а газифікація дозволяє досягти високої ефективності. Оскільки котли для газифікації деревини не потребують додаткового оснащення у вигляді спеціального сховища або конвеєрної техніки, вони дешеві порівняно з іншими системами опалення. Технологія випробувана роками і тому надійна. Системи опалення на дровах мають широкий діапазон потужностей та підходять для нових та існуючих будівель.

Пелетні котли з автоматичною подачею палива

На відміну від інших твердопаливних котлівпелетний котел використовує пелети – спресовані деревні гранули. Пелети роблять із залишків деревини після чистки лісу чи промислових процесів, вони вважаються особливо екологічним видом палива. Пелети можуть зберігатися у власних складських приміщеннях, в резервуарах із тканини, підземних цистернах тощо – а завдяки своїй стандартній формі вони автоматично подаються до котла. Таким чином, не потрібне ручне завантаження котла. Така система опалення, порівняно з іншими, потребує більше витрат через транспортування та зберігання пелет. Котли випускаються в різних діапазонах потужності, підходять для використання в нових та існуючих будівлях.

Котли, що працюють на деревних трісках: опалення деревиною зі свого регіону

За винятком пристроїв подачі палива, котел на трісках працює аналогічно пелетному. Паливо для такого котла – деревні тріски являють собою сушені, подріблені залишки деревообробки. Завдяки простішому способу виробництва вони дешевші за пелети. Тріски не мають заданої чіткої форми, а їх теплотворна здатність не така велика. Крім того, для зберігання вони потребують більше місця. Котли на трісках можна застосувати в нових і старих будівлях, особливо в регіонах з лісовим господарством, де паливо можна виробляти дешево із залишків деревообробки.

Комбінований котел на деревині: спалювання пелет, деревних трісок, дров та брикетів

Комбінований котел на деревині – найбільш універсальна серед систем опалення біомасою. Він підходить для ручної або автоматичної подачі палива. Універсальні системи опалення випускаються з різними діапазонами потужності й підходять для опалення нових та старих будівель. Порівняно з котлами на пелетах та трісках, комбіновані котли мають більш високу ціну.


Види палива для котлів на біомасі

Ефективність опалення деревиною залежить від виду палива. Для вибору опалювальної системи зазвичай розглядають 4 види палива:

  • Дрова
  • Деревні брикети
  • Пелети
  • Деревні тріски

Дрова: паливо із місцевого лісового господарства

Дрова являють собою класичну форму деревини для опалення – поздовжньо розщеплені шматки твердих або хвойних порід деревини. Їхня форма допомагає зручно їх зберігати. Дрова зазвичай надходять із місцевого лісничого господарства або після заходів з благоустрою ландшафту, тому вони є дуже екологічним видом палива. Перед спалюванням деревина має бути достатньо висушеною. У дровах, що зберігаються протягом декількох років, вміст вологи скаладє до 20 відсотків. Для ефективного спалювання цей поріг не повинен бути перевищений.

Деревні пелети: гранули стандартизованої форми для автоматичної роботи

Пелети – це стандартизовані деревні гранули, що виготовляються з різних видів деревини. Як правило, для їх виробництва використовують відходи після чистки лісу та промислових процесів. Завдяки складному виробничому процесу, який складається з чотирьох етапів (підготовка, сушіння, пресування та охолодження), деревні пелети мають дуже високу теплотворну здатність. Пелети дозволяють зекономити місце для зберігання, а також здійснювати подачу в котел автоматично. Звертайте увагу на стандарт якості, наприклад ENplus-A1 або EN ISO 17225-2 (клас якості A1). Для виробництва деревних пелет за стандартами ENplus та EN ISO 17225-2 використовується на 100 відсотків натуральна деревина.

Деревні брикети: спресовані рештки деревини з високим енерговмістом та низьким вмістом золи

Як і пелети, деревні брикети також складаються з залишків деревообробки, які спресовуються до однакової форми. Вони мають більшу енергетичну цінність порівняно з дровами, а також містять менше золи. Автоматичне завантаження деревних брикет неможливе – у котел їх можна вводити лише вручну. Тому розміри та твердість брикет повинні відповідати параметрам пристрою завантаження котла. Для класифікації брикет у Європейському Союзі діє стандарт EN 14961.

Деревні тріски: подрібнені натуральні залишки деревини для великих потужностей

Опалення деревиною також можливе у вигляді трісок. Це механічно подрібнені, необроблені шматки деревини з корою чи без неї. Для їх виробництва використовують залишки після чищення лісу чи промислових продуктів, а також з інших джерел. Також часто застосовують деревину з плантацій спеціальних швидкоростучих дерев. Форма та якість трісок можуть бути дуже різними, тому енергетична цінність не завжди однакова. Стандарт для цього виду палива – EN ISO 17225-4.


Системи зберігання і подачі деревних пелет

Щоб паливо могло ефективно спалюватися, виділяючи якомога більше енергії, воно має правильно зберігатися. П'ять методів зберігання деревних пелет довели свою цінність на практиці:

Схема сховища палива

Сховище з подачею в котел через вакуумну всмоктувальну систему

Конструкція з всмоктувальною системою використовується там, де сховище розташоване не безпосередньо поряд із котлом, що працює на пелетах. Система дозволяє транспортувати пелети на відстань до 15 метрів. Завдяки гнучкому розташуванню всмоктувальної системи, її можна встановлювати в досить тісних приміщеннях.


Пелетний силос із подачею в котел через всмоктувальну систему

Як альтернатива сухому сховищу для зберігання, є резервуари для зберігання деревних пелет. Вони також можуть бути обладнані системою всмоктування.

Схема з пелетним силосом

Схема з подачею через гнучкий шнек

Сховище з подачею в котел через гнучкий шнек

Окрім системи всмоктування, власники котельні також можуть прийняти рішення про подачу через так званий шнек. Цей варіант використовується, коли сховище для зберігання або пелетний силос знаходиться в безпосередній близькості від котельні. В такому випадку можна відмовитись від бака для пелет на котлі. Привод гнучкого шнека розташований на шлюзовому дозаторі котла.


Пелетний силос із подачею в котел через гнучкий шнек

Таку ж технологію для подачі можна також використовувати і з пелетним силосом. Передумовою для цього є найкоротша відстань між тканинним баком та пелетним котлом.

Система з пелетним силосом і гнучким шнеком

Контейнер для пелет

Пелетний бокс – мінімальне за розмірами сховище для зберігання пелет

У дуже тісних місцях використовуються контейнери з пелетами. Для ручної засипки пелет із мішків, бокс для пелет може бути розміщений безпосередньо поруч з котлом, що працює на пелетах або будь-де в кімнаті. Заповненого пелетами на 260 кг бокса вистачить для роботи котла до 10 днів.

Детальнішу інформацію можна знайти в розділі Зберігання та транспортування пелет.


Системи зберігання і подачі палива для котлів Vitoligno 300-H та Vitoligno 250-F

Схема подачі палива

Масовий відбір зі сховища

Змішувач з двома важелями, розташований на днищі сховища, заповнює паливом шнековий канал. Змішувач і подавальні шнеки розраховані на роботу з високими крутними моментами.

Це забезпечує безперебійну та надійну подачу палива – деревних трісок різного розміру. Спеціальний важіль захищає механізм від перевантажень і забезпечує його спокійну й тиху роботу.


Подавальна спіраль, дуже тиха й економна в роботі

Подавальна спіраль, виконана з загартованої сталі, відзначається високою міцністю, силою натяжіння пружини, і дуже низькими втратами від тертя. За межами сховища вона виглядає як труба з яскравої хром-нікелевої сталі.

Схема показує, як паливо потрапляє в котел

Про це вам слід знати

Спалювати вологу деревину – неефективно. Низька температура спалювання призводить до високих викидів шкідливих речовин та відкладення смоли в димовій трубі. Найвищої теплотворної здатності деревина досягає після її трирічного зберігання в захищеному місці. Тому багато чого варто враховувати для правильного зберігання: наприклад, круглі дрова діаметром від 10 см мають бути розділені і складені в провітрюваному та сонячному місці. Укладаючи дрова у стопки, переконайтеся, що між ними залишається достатньо місця. При купівлі деревної тріски слід орієнтуватися на європейський стандарт EN ISO 17225-4. Для деревних пелет це стандарти ENplus та EN ISO 17225-2.

Різні одиниці виміру деревини

Кожний споживач, який використовує деревину для опалення, знає, що для неї застосовують різні одиниці виміру. До найвідоміших із них належать кубометр цільної деревини, складометр і насипний кубометр. Кожна з цих одиниць передбачає рівно 1 м3 деревини. Але її маса різна, і використання різних одиниць виміру залежить від того, яким чином деревина складається.

Кубометр цільної деревини відповідає точно 1 м3 цільної деревини, тобто без внутрішніх проміжків. Складометр відповідає кубу з деревини з кожною стороною по 1 м, що складається з рівно укладених дров. Нарешті, насипний кубометр застосовується у випадках, коли деревина насипана в куб зі стороною в 1 метр. При цьому між дровами є набагато більше проміжків, ніж при зберіганні у рівно укладеному штабелі. Докладнішу інформацію щодо одиниць виміру та властивостей деревного палива ви знайдете в розділі "Цікаві факти про деревину".

Опалення деревиною в старих і нових будинках

У багатьох старих будинках вже є котельня. Її також можна використовувати для зберігання дров. Це робить деревне опалення ідеальним кандидатом для використання у старих будівлях. Можна встановити деревне опалення і в нових будівлях. Важливим для економічної ефективності є вибір правильної технології. Просто зробіть Запит на технічну консультацію, щоб отримати безкоштовні та необов'язкові експертні рекомендації щодо систем деревного опалення Viessmann.