Теплові насоси: енергія природи для опалення та охолодження
Низькі експлуатаційні витрати завдяки ефективній технології – також у старих будинках
Простий принцип, ефективна робота: тепловий насос збирає тепло з землі, ґрунтових вод чи навколишнього повітря, "накачує" його за допомогою компресора до високої температури і віддає в опалювальну систему. У зворотному напрямку це відбувається в кожному холодильнику.
Це відпрацьована технологія, для застосування як у новій системі, так і в комбінації з системою опалення, що вже працює на об'єкті. В останньому випадку тепловий насос бере на себе забезпечення основного навантаження, з тим, щоб старий котел на газі чи рідкому паливі вмикався лише в найхолодніші дні зими.
Зробити тепло довкілля корисним
Сучасні теплові насоси беруть більшу частину енергії, потрібної для опалення, з довкілля. Лише близько чверті її підводиться у вигляді електроенергії. Низька вартість експлуатації, турбота про довкілля, а також висока незалежність від рідкого й газоподібного палива – це лише деякі з плюсів цієї надійної технології. Якщо ж при цьому застосовується електроенергія, отримана з відновлюваних джерел – така система опалення стає СО2-нейтральною і надзвичайно екологічною.
Крім того, теплові насоси можна застосувати для охолодження будинків. При застосуванні технології „natural cooling“ (англ. природне охолодження) розсіл або ґрунтові води відбирають тепло й відводять його назовні. Натомість, про "активне охолодження" (active cooling) кажуть, коли тепловий насос працює у зворотному режимі і – як холодильник – активно виробляє холод.
Джерела тепла – ґрунтові води, тепло ґрунту та повітря
Яке джерело використати для роботи теплового насоса, залежить від місцевих особливостей і рівня теплоспоживання будівлі. Якщо є достатня кількість ґрунтових вод відповідної якості, особливо ефективним рішенням стає тепловий насос типу вода/вода. А пристрій типу розсіл/вода відбирає тепло, що міститься у ґрунті, за допомогою зонду чи земляного колектора. Третьою альтернативою є використання навколишнього повітря як джерела тепла. Для цього застосовуються теплові насоси повітря/вода – залежно від наявного простору, вони можуть установлюватись у котельні або поряд з будинком.
Той, хто модернізує, користується привабливими програмами підтримки
Власники будинків, які наважуються на модернізацію системи опалення за допомогою теплового насоса, мають можливість дістати підтримку в рамках німецької Програми заохочення ринку (MAP). Залежно від типу й потужності теплового насоса, базовий рівень підтримки може становити до 4500 євро. При поєднанні з термічною геліоустановкою виплачується також бонус у розмірі 500 євро. Більше інформації про ці програми (для Німеччини) можна знайти на сайтах www.bafa.de, www.kfw.de і www.viessmann.de.
Ілюстрації
Фото 1:
Високоефективний тепловий насос повітря/вода Vitocal 300-A від компанії Viessmann. Його можна застосовувати як для опалення, так і для гарячого водопостачання.
Фото 2:
Зовнішній модуль теплового насоса Vitocal 200-S типу Split можна встановлювати в довільному місці за межами будинку. Його основний модуль, оснащений вбудованим водонагрівачем, установлюється в підвалі чи господарчому приміщенні будинку.
Фото 3:
Компактний тепловий модуль Vitocal 242-G оснащений вбудованим водонагрівачем і підготовлений для підключення термічної геліоустановки.
Лютий 2017