Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Споживання ГВП на одну особу

Зверніться за консультацією

Для того, щоб оптимізувати споживання ГВП, спочатку потрібно його зрозуміти. Споживання ГВП на одну особу становить від 25 до 40 відсотків від загального споживання води в країні. Враховуючи середнє загальне споживання води 121 літр на добу (BDEW за 2018 рік), це становить від 30 до 48 літрів. Такий широкий діапазон пояснюється тим, що кожна людина використовує ГВП дуже по-різному.

Споживання ГВП у цифрах

На щоденну особисту гігієну припадає найбільша частка споживання ГВП на одну особу в домогосподарстві. Це включає душ, ванну, вмивання, миття обличчя тощо. Середнє значення від 30 до 48 літрів, згадане вище, не відноситься до загальної кількості води, що використовується для прийняття душу або ванни. Це лише кількість, яку забезпечує бак для ГВП або сонячна   система. Той, хто частіше приймає ванну, має більше споживання ГВП, а отже, і більше загальне споживання води, ніж той, хто щодня приймає лише швидкий душ. Це відбувається тому, що до нагрітої ГВП додається холодна вода.

Наступні рисунки показують, наскільки тісно пов'язані між собою споживання ГВП (гарячої води) зокрема та споживання води (гарячої та холодної) загалом:

  • На змив туалету припадає майже 30 відсотків загального споживання води. Як і очікувалося, це холодна, непідігріта вода з труби.
  • На прання припадає трохи більше 10 відсотків загального водоспоживання. На відміну від змиву в туалеті, частина цієї води нагрівається - зазвичай безпосередньо в пральній машині за допомогою електрики.
  • Як і у випадку з пранням білизни, частина води, що використовується для миття посуду, нагрівається. На це завдання припадає близько 6 відсотків загального споживання води.

Споживання ГВП, питної води, технічної води та віртуальної води

Якщо ви шукаєте середнє споживання ГВП на одну особу, то натрапите на суміжні терміни, такі як питна вода, технічна вода, віртуальна вода або водний слід. Але що вони насправді означають? Цифра 121 літр на добу, згадана на початку, стосується лише питної води, яка використовується безпосередньо з-під крана. Технологічна вода, з іншого боку, також враховує кількість води, використаної у виробництві продуктів харчування або інших товарів - і це виходить за межі національних кордонів. Експерти також називають цю опосередковано використану воду віртуальною водою. Її кількість у багато разів перевищує кількість питної води. Для Німеччини Федеральне агентство з охорони навколишнього середовища підрахувало щоденне споживання 117,2 мільярда кубометрів. Це дорівнює 3,9 кубічних метрів або 3900 літрів на людину. Це означає, що при розрахунку фактичного споживання води на людину необхідно враховувати кількість як прямої, так і непрямої води. Для цього використовується термін "водний слід".

Розрахунок та зменшення витрат на споживання ГВП

З технічної точки зору, підігрів ГВП може здійснюватися різними способами: в центральному пункті або в децентралізованій системі. У випадку централізованого підігріву ГВП це завдання виконує існуюча система опалення. Вода нагрівається або традиційним способом за рахунок тепла, що утворюється при згорянні палива, або за допомогою сонячного світла. Для останнього варіанту необхідна геліосистема та відповідний сонячний бак.

Децентралізоване опалення ГВП, з іншого боку, є окремим від існуючої системи опалення. Тут для забезпечення ГВП використовуються системи з електричним приводом. Від того, який тип нагріву ГВП використовується, залежить вартість споживання ГВП.

На практиці експерти рекомендують централізоване рішення, оскільки воно є дешевшим через використання палива. Однак децентралізоване забезпечення також має свої переваги, наприклад, коли попит на ГВП занадто низький, щоб підключення до існуючої системи опалення було економічно вигідним. Зрештою, кожен сам вирішує, який варіант є найкращим. Першим важливим кроком завжди має бути отримання консультації від підрядника з теплопостачання на місці.

Розрахунок середніх витрат на споживання ГВП

Якщо ви є власником будинку, а також володієте сонячною тепловою системою, розрахунок середніх витрат на споживання ГВП може бути для вас другорядним питанням. З іншого боку, тим, хто живе в орендованому житлі, не варто ухилятися від цього. Адже це дає і ясність, і стимул до економії енергії. Якщо ви хочете розрахувати вартість вашого середнього споживання ГВП, вам потрібно мати на увазі кілька факторів. До них відносяться

  • Середнє споживання ГВП
  • Температура, до якої нагрівається вода
  • Ціна використовуваного палива

Кількість мешканців впливає на споживання ГВП

Річне споживання ГВП для домогосподарства дуже сильно залежить від того, скільки людей у ньому проживає. Враховуючи споживання ГВП близько 40 літрів на добу на людину (див. вище), це становить 43 800 літрів або 43,80 кубічних метрів на рік для сім'ї з трьох осіб (40 літрів х 3 особи х 365 днів).

Температура води також є важливим фактором

Чим гарячіша ГВП, тим більше енергії споживає водонагрівач. В середньому, ГВП у більшості систем нагрівається до 50-60 градусів за Цельсієм. Нагрівання до температури нижче цього діапазону може вплинути на комфорт.

Все зводиться до палива

Важливим фактором вартості води для ГВП є паливо, що використовується. У той час як ціна за кіловат-годину для звичайної електроенергії є дуже високою, ціна за кіловат-годину для дров та пелет залишається стабільно низькою протягом декількох років, як показано в цій таблиці:

ПаливоЦіна на пальне* (середні значення за січень 2020 року)
Природний газ6,3 цента/кіловат-годину
Мазут6,2 цента/кіловат-годину
Пелети5,2 цента/кіловат-годину
Струм31,3 цента/кіловат-годину

* Цифри є орієнтовними і можуть суттєво змінюватися в будь-який час

Якщо ви бажаєте розрахувати загальну вартість вашого річного споживання ГВП, все, що вам потрібно зробити, це помножити відповідне річне споживання в кіловат-годинах на ціну палива. Найпростіший спосіб дізнатися річне споживання - подивитися на свій річний рахунок за опалення. Якщо ви не маєте його під рукою, ви можете розрахувати його за такою формулою:

Споживання ГВП х коефіцієнт 2,5 х різниця між холодною та гарячою водою = річне споживання, при цьому враховується температура холодної води 10 градусів за Цельсієм.

У нашому конкретному прикладі це означає: 43,80 кубометрів х 2,5 х 40 градусів Цельсія (задана температура 50 °C - температура холодної води 10°) = 4380 кіловат-годин. Якщо, з іншого боку, ГВП нагрівається до 60 градусів за Цельсієм, річне споживання становить 5475 кіловат-годин = (43,80 кубометрів х 2,5 х 50 градусів за Цельсієм).

Оптимізація споживання ГВП та економія витрат

Оптимізація власного споживання ГВП не означає використання меншої кількості ГВП або зменшення витрат за будь-яку ціну. По-перше, основна потреба у воді повинна задовольнятися і надалі. По-друге, окрім витрат на придбання сонячної теплової системи, можна виробляти ГВП безкоштовно. Це скоріше питання оптимального використання ГВП шляхом впровадження технічних та ручних заходів.

Як оптимізувати споживання ГВП або води

  • Оптимізація споживання ГВП починається з того, як вона виробляється. Для підігріву ГВП обирайте сучасну, ефективну технологію нагрівання, яка відповідає вашим потребам.
  • Якщо можливо, інвестуйте в сонячну теплову систему, щоб вона покривала більшу частину ваших потреб у ГВП.
  • Використовуйте водозберігаючий бачок для туалету. Він економить до трьох разів більше води, ніж звичайний бачок.
  • Обмежувачі потоку та змішувачі з терморегулятором можуть значно зменшити споживання води.
  • Також пам'ятайте про те, скільки часу ви витрачаєте на душ, або подумайте про те, щоб закривати кран, коли наносите мило.