Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Сервісні партнери
Домовласники Професіонали

Система опалення в літньому режимі

Зверніться за консультацією
На малюнку зображений розслаблений молодий чоловік у гамаку, який перевів свою систему опалення на літній режим.
Фото: © Міла Супінська-Глащенко / Shutterstock.com

Система опалення в літньому режимі економить енергію та витрати

Вимикати систему опалення влітку чи залишати її ввімкненою? Слушне запитання, оскільки влітку зазвичай немає потреби в опаленні приміщень. Однак, якщо гаряча вода для побутових потреб нагрівається через центральну систему опалення, це призведе до втрати комфорту.  Рекомендується перевести систему опалення в літній режим. Тоді теплогенератор працюватиме лише для виробництва гарячої води для побутових потреб. Це економить енергію і одночасно знижує витрати на опалення. У наступному посібнику ви дізнаєтеся, що потрібно враховувати при переведенні системи опалення на літній режим і які існують альтернативи для підігріву ГВП.

Ось чому літній режим роботи системи опалення має сенс

Опалення приміщень та забезпечення гарячої води для побутових потреб потребує енергії. Ціна на неї відображається у витратах на паливо. Чим більше енергії споживається, тим вищі ці витрати. Особливо у випадку з викопним паливом, високий попит на енергію також пов'язаний з викидами. Це пов'язано з тим, що при спалюванні газу та нафти виділяється CO2. Якщо ви переведете свою традиційну систему опалення в літній режим, ви зможете не тільки заощадити витрати, але й зменшити викиди CO2. Оскільки літні місяці все одно теплі, це навіть не асоціюється з меншим комфортом.

Час залежить від погоди

Не існує загального правила щодо того, коли слід переводити систему опалення на літній режим. Найважливішим фактором є погодні умови. Однак, звичайний опалювальний сезон в орендованих будинках є гарною відправною точкою. Він починається першого жовтня і закінчується 30 квітня. Відповідно, початок травня - вдалий час, щоб перевірити, чи достатнім є обмежений режим роботи системи опалення.

Сучасні системи опалення пропонують багато комфорту

Тим, хто вже має сучасну систему опалення, зазвичай не доводиться турбуватися про те, коли перемикати її на літній режим. Вони автоматично припиняють обігрів, як тільки досягається певна зовнішня або внутрішня температура. Ця порогова температура залежить від того, чи є управління системою опалення погодозалежним або залежним від температури в приміщенні. Відповідно, датчики встановлюються зовні або всередині будівлі. Якщо температура падає нижче певного порогу, система опалення запускається автоматично. Це забезпечує високий рівень комфорту проживання в будь-який час, навіть у холодні періоди влітку. Температуру, при якій робота системи опалення зупиняється або відновлюється, можна встановити вручну. В інструкції з експлуатації описано, як налаштувати так звану граничну температуру нагріву системи опалення Viessmann та перевести її в літній режим. В інструкції з експлуатації також описано, як налаштувати різні режими роботи:

  • Опалення та ГВП
  • Тільки опалення
  • Тільки ГВП

Посібник з експлуатації також можна завантажити на сайті Viessmann ViBooks. Ви також можете отримати кваліфіковану допомогу від експертів у спільноті Viessmann. Там ви також можете обмінятися досвідом з іншими власниками систем.

На малюнку показано, як керувати газовою опалювальною системою Viessmann Vitodens 242-F за допомогою програми ViCare на смартфоні
На малюнку показано, як керувати газовою опалювальною системою Viessmann Vitodens 242-F за допомогою програми ViCare на смартфоні

Керування літнім режимом системи опалення через додаток

Якщо опалювальна система має відповідний інтерфейс, можливе керування через додаток. У нових системах Viessmann це інтегровано на заводі-виробнику. Якщо у вас застаріла система опалення Viessmann з блоком керування Vitotronic, у вас є можливість дообладнати її модулем Vitoconnect. Після його активації всі налаштування виконуються через додаток ViCare - в будь-який час і незалежно від вашого поточного місцезнаходження. Додаток пропонує наступні переваги:

  • Енергоменеджмент: Відстежуйте потоки енергії в будинку
  • Створюйте плани опалення: Налаштуйте роботу опалення
  • Керування за допомогою голосового асистента: ViCare підтримує Alexa
  • Дистанційне обслуговування: Швидка допомога від авторизованого інсталятора

Переведення старих котлів у літній режим

У багатьох домогосподарствах досі використовуються старі котли. Оскільки вони зазвичай не мають відповідної технології управління, енергозберігаюче опалення влітку вимагає трохи більше зусиль. Котли повинні бути вимкнені або зменшені вручну. Вони знову вмикаються під час тривалих періодів холодної погоди. Ви можете додатково заощадити, вимкнувши влітку насос опалювального контуру. Він відповідає за циркуляцію води в радіаторах. Однак, щоб запобігти заклинюванню компонента, також відомого як циркуляційний насос, під час літньої перерви, його слід вмикати через певні проміжки часу. У сучасних системах опалення це відбувається автоматично. Щоб уникнути пошкодження системи та знайти оптимальне налаштування, бажано проконсультуватися з підрядником з опалення. Ваш інсталятор - це надійний контакт, коли йдеться про літню експлуатацію старої системи опалення.

Поради щодо опалення влітку

Якщо ваша система опалення Viessmann працює в літньому режимі, ви вже заощаджуєте енергію та кошти. Для того, щоб добре підготуватися до наступного опалювального сезону та використати додатковий потенціал економії, ми зібрали додаткові поради щодо опалення влітку.

На малюнку зображено термостатичний радіаторний клапан
© Fotolia / Inpixkommunikation

Не забувайте про термостатичні клапани

Навіть якщо радіатори не нагріваються під час літньої експлуатації, головка термостата не повинна бути встановлена в режим захисту від замерзання. Інакше під час опалювальної паузи можуть виникнути засмічення. Цей ризик можна зменшити, відкривши влітку термостатичні клапани на радіаторах. Це звільняє механізм, який регулює потік води в клапані. Якщо клапани заклинило, навіть якщо термостати відрегульовані правильно, ви можете спробувати звільнити їх самостійно. Для цього спочатку зніміть кришку регулятора. Коли нижня частина клапана буде відкрита, обережно постукайте по ній або злегка потягніть за штифт клапана.

На малюнку показано таймер для керування циркуляційним насосом ГВП при опаленні влітку.
© Fotolia / Benjamin o Zweig

Циркуляційний насос ГВП

Циркуляційний насос ГВП забезпечує швидке постачання гарячої води до всіх точок водорозбору в будинку. Це забезпечує високий рівень комфорту. Крім того, постійний рух знижує ризик утворення легіонел. Вони особливо добре розмножуються в теплій, застояній воді. Однак, якщо насос працює безперервно, він постійно споживає електроенергію, коли гаряча вода насправді не потрібна - наприклад, вночі або коли вдень нікого немає вдома. На відміну від циркуляційного насоса системи опалення, його не слід повністю вимикати влітку. Для економії електроенергії бажано керувати циркуляційним насосом ГВП за допомогою таймера. Таким чином, час роботи можна адаптувати до фактичного попиту.

Використовуємо літо для модернізації системи опалення

Літні місяці - ідеальний час для встановлення нової системи опалення. Це пов'язано з тим, що мешканці не повинні мерзнути, навіть якщо опалення тимчасово неможливе або можливе лише в обмеженому обсязі. Якщо старий котел не має сучасного блоку управління, варто замінити систему опалення. Це позбавить від необхідності вручну переводити систему опалення в літній режим. Крім того, інноваційні системи опалення особливо ефективно використовують споживану енергію. Ті, хто під час модернізації обирає теплогенератори, що використовують відновлювані джерела енергії, також заощаджують цінні ресурси і роблять себе менш залежними від викопних видів палива та можливого зростання цін на них. Модернізація систем опалення на основі відновлюваних джерел енергії також цікава через державні субсидії. Вони можуть значно зменшити інвестиційні витрати для власників будинків. Про те, які системи опалення підходять для модернізації, ви можете дізнатися з наступних посібників:

Сонячні теплові системи забезпечують гарячу воду влітку

Якщо ваша система опалення працює в літньому режимі, вона нагріває лише гарячу воду для побутових потреб. За допомогою геліосистеми ви також можете виробляти гарячу воду влітку без використання системи опалення і таким чином заощаджувати ще більше. Тут особливо важливим є правильне планування. Щоб оптимально використовувати сонячну енергію, необхідно дотримуватися певних умов. Серед іншого, важливими факторами є орієнтація даху та його розмір, а також гра затінення. Необхідний бак-акумулятор також повинен відповідати індивідуальним потребам і функціям геліосистеми. Це пов'язано з тим, що крім нагріву води для ГВП, технологія може також використовуватися для резервування центрального опалення. Надійним партнером при плануванні геліосистеми є досвідчений фахівець з сонячної енергетики. Він оптимально адаптує нову систему до умов на об'єкті.