Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Заміна радіаторів: професійні заходи

Зверніться за консультацією
Фото: © RossHelen / Shutterstock.com

Не можна заперечувати, що пошкоджені, застарілі або неефективні радіатори повинні бути замінені. Але як саме відбувається підготовка та заміна, яку виконує інсталятор системи опалення? Що важливо при виборі відповідних нових радіаторів? І скільки це коштує? Крім того, на питання, чи дійсно потрібно замінювати радіатори, не завжди можна дати однозначну відповідь. Радіатори, що пропрацювали роками, часто все ще працюють. Однак у цьому посібнику можна знайти вагомі причини для їх заміни, а також відповіді на багато інших запитань.

Причини та підстави для заміни радіаторів

Спочатку зазвичай виникає питання: чи потрібно замінювати радіатори? Окрім протікання, іржавих плям або інших очевидних дефектів, на це питання завжди можна відповісти ствердно, якщо ваші старі радіатори...

 • залишаються в експлуатації без перевірки після модернізації системи опалення або енергозберігаючої реконструкції. Зазвичай вони вже не відповідають потребі в теплі нового котла (модернізованої будівлі) і мають іншу площу поверхні нагріву, а також іншу потребу у воді.
 • більше не відповідають нещодавно встановленому теплогенератору, наприклад, тепловому насосу або сонячній тепловій системі, які працюють з нижчими температурами потоку.
 • створюють невиправдано поганий мікроклімат у приміщенні.
 • встановлюються в місцях, які після енергозберігаючої модернізації/ізоляції вже не є придатними, наприклад, у холодних віконних нішах з тепловими містками, через які тепло втрачається назовні будівлі.
 • мають відкладення вапняного нальоту та сміття всередині радіаторів, які перешкоджають ефективній та економічно вигідній роботі модернізованої системи опалення.

Коли достатньо перефарбувати старі радіатори?

Якщо доведено, що радіатори будуть функціонувати ще деякий час, існують альтернативи їх заміні. В окремих випадках можна перефарбувати або поновити покриття радіаторів. Існують вагомі причини залишити старі радіатори в експлуатації у наступних випадках:

 • коли в рамках модернізації системи опалення встановлюється підлогове, настінне або стельове опалення. Тоді старі радіатори підтримують систему опалення лише тоді, коли це необхідно.
 • коли радіатори мають достатньо велику поверхню, щоб обігрівати приміщення з найнижчими можливими температурами, перебувають у хорошому робочому стані та оснащені відповідним блоком керування, який відповідає новій системі опалення.
Фото: © Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Вибираємо оптимальний радіатор для затишної оселі

Окрім зовнішнього вигляду та типу, для оптимального радіатора особливо важливим є спосіб випромінювання тепла. Це може бути випромінювання або конвекція. Прохолодне повітря в приміщенні нагрівається за допомогою конвекції. Променисте тепло, з іншого боку, відчувається, коли воно зустрічається з твердими тілами або поверхнями. Люди, природно, відчувають променисте тепло як більш приємне. Тому висока частка випромінювання у випромінюваному теплі, як правило, призводить до того, що в будинку стає комфортніше. Але конвекційне тепло також має свої переваги. Наприклад, повітря нагрівається швидше, ніж тверда поверхня, тому температуру можна регулювати швидше.

Більшість сучасних радіаторів випромінюють як променисте, так і конвекційне тепло в різних пропорціях. Поговоріть зі своїм інсталятором системи опалення про всі "за" і "проти", щоб знайти оптимальне поєднання для ваших потреб.

Які і скільки радіаторів для якої кімнати?

Фактична необхідна потужність радіатора залежить не тільки від типу радіатора, але й від того, де він буде встановлений, наприклад, у ванній кімнаті чи вітальні. Досвідчений сервісний інженер візьме до уваги ці та інші фактори при розрахунку теплового навантаження. Сюди входять розмір і орієнтація відповідного приміщення, а також енергетичний статус будівлі та діапазон потужності радіатора, який розглядається для цього приміщення. Результатом такого розрахунку є визначення потужності у ватах. Неможливо призначити загальні значення для конкретних приміщень або розмірів приміщень через безліч факторів, що впливають на об'єкті. Щоб отримати попередній огляд, існують емпіричні правила. Однак, щоб забезпечити надійне планування ваших радіаторів, це слід робити разом з професіоналом.

Типи радіаторів  

Якщо ви вирішили замінити радіатори, у вас є широкий вибір радіаторів на вибір. Скористайтеся наступними посиланнями для огляду асортименту радіаторів Viessmann Vitoset або перейдіть безпосередньо до відповідної лінійки продуктів:

Поширені запитання про заміну радіаторів

Основні питання, що стосуються заміни радіаторів, будуть роз'яснені виконавцем робіт. Крім того, можуть виникнути деякі питання, на які ви хотіли б отримати відповіді до того, як зробите замовлення на заміну. Якщо ви вже прийняли рішення про заміну радіаторів, ось кілька конкретних питань, які виникають найчастіше.

Час, необхідний для професійного демонтажу та монтажу, може значно відрізнятися. Це залежить від багатьох факторів, включаючи розташування та кількість з'єднань, клапанів та інших фітингів. Також має значення, на який тип радіатора ви переходите і наскільки складною є нова технологія у порівнянні зі старою. Як правило, це порівняно швидкий захід. Якщо ви сумніваєтеся, запитайте у спеціаліста з монтажу системи опалення, скільки часу займе заміна, і з'ясуйте, скільки часу потрібно запланувати на виконання робіт.

Якщо ви вирішили встановити теплу підлогу замість нових радіаторів, ви можете розраховувати на багато переваг. Однак слід зазначити, що таку систему опалення можна розглядати лише після того, як будівля пройшла енергоефективну модернізацію. В іншому випадку цей захід не є вигідним через погане співвідношення витрат і вигод.

Радіатор для рушникосушки, природно, має інші розміри, ніж "звичайний" радіатор для ванної кімнати, що, звичайно, не є проблемою для інсталятора.   Існує також можливість встановити електричний радіатор для ванної кімнати. У цьому випадку при плануванні врахуйте витрати на електроенергію.

 • видають звуки?
 • нагріваються тільки вгорі або нерівномірно?
 • не нагріваються взагалі?
 • працюють з високими витратами на опалення?

У цих випадках є інші заходи, які можна вжити на початковому етапі, щоб досягти успіху. До них відносяться: видалення повітря з опалювальної системи та гідравлічне балансування. Якщо радіатори зовсім не нагріваються, тиск у системі може бути занадто низьким. У цьому випадку необхідно дозаповнити систему. Крім того, слід регулярно перевіряти клапани, труби та інші критичні місця на наявність засмічень і забруднень. У разі надмірно високих витрат на опалення, можливо, варто замінити термостати на програмовані або інтелектуальні.

Приблизно 15 років експлуатації вважається орієнтиром. Багато систем опалення в Німеччині старші за цей показник. Згідно з німецьким Постановою про енергозбереження (EnEV), котли з постійною температурою, старші за 30 років, підлягають заміні. З технічної точки зору, бажано замінити радіатори не пізніше цієї дати.

Як уже зазначалося, модернізація системи опалення після такого тривалого часу значно змінює енергетичні умови, і старі радіатори більше не будуть придатними для нової системи. Хоча експлуатація ще може бути технічно можливою, вона часто є недоцільною з економічної та екологічної точки зору.

По суті, неможливо зробити загальне твердження про термін служби радіаторів. Значення коливаються від 40 років експлуатації до 20 років. Такі фактори, як забруднення трубопроводів внаслідок дуже тривалої експлуатації, також мають вплив, тому остаточне рішення про те, чи можна продовжувати експлуатувати старі радіатори, залишається за виконавцем робіт.