Погода в домі залежить не тільки від температури, але й свіжості повітря
Зверніться за консультацієюТеми з першого погляду
Повітря, яким ми дихаємо має значний вплив на наше здоров’я. Дізнайтеся, як ви ненавмисно забрюднюєте повітря в себе вдома, і що слід робити, щоб поліпшити якість повітря в приміщеннях.
Ми всі знаємо, що забруднення повітря – одна з глобальних проблем людства, але скоріш за все ви навіть не задумувались про якість повітря в себе вдома. Проте багато речей, які ми робимо для того, щоб зробити наш дім більш затишним, наприклад, ремонт, запалюємо свічки та використовуємо освіжувачі повітря, – забруднують повітря і тим самим роблять наш дім більш небезпечним для здоров’я. І оскільки близько 90% кожного дня ми проводимо в приміщеннях, то на це нам слід звернути особливу увагу.
Люди похилого віку або з хворобами, такими як астма, хвороба серця або хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) особливо вразливі до наслідків забруднення повітря. В групі ризику також діти і молодь, оскільки вони мають більш швидкі дихальні темпи і їх легені ще розвиваються.
Відкрийте вікна
Регулярне відкриття вікон – це найпростіший спосіб усунення забруднюючих частинок з повітря у ваших житлових приміщеннях.
Це особливо важливо робити взимку, хоч як би не хотілося тримати всі вікна щільно закритими.
Також слід правильно вибирати час для провітрювань. Якщо ви знаходитесь поблизу дороги з пожвавленим трафіком, тримайте вікна закритими під час пікового завантаження. Якщо у Вас поліноз (сезонна алергія), не відкривайте вікна вранці, тоді кількість пилку найбільша.
Використовуйте витяжку
Приготування їжі – брудна справа: повсюди жир, дим, запах і вологість. Увімкніть кухонну витяжку під час і після приготування їжі – навіть якщо вона вас трохи дратує своїм шумом, – вона чудово справляється з очищенням повітря від жиру та інших випаруваних інгредієнтів після ваших кулінарних експериментів. До того ж це зменшить ймовірність пошкодження стін і кухонних шаф.
Якщо ви можете, придбайте витяжку, що виводить повітря з дому, а не рециркулюючу витяжку, яка фільтрує повітря через вугільний фільтр і воно потім повторно циркулює по вашій кухні. Якщо ж у вас циркулююча витяжка, регулярно чистіть і змінюйте фільтр.
Вентилятор витяжки може бути встановлений в будь-якому приміщенні, де потрібно контролювати вологість, загазованість або дим. Витяжка у вашій ванній кімнаті може витягнути вологе повітря з кімнати, запобігаючи поширенню спор цвілі. Вона також може усунути наслідки використання побутових косметичних і чистячих засобів.
Не використовуйте прилади такі як автономні газові та парафінові нагрівачі без вентиляції. Вони можуть здаватися зручними, оскільки не вимагають вентиляційної труби або димоходу, що робить їх легкими для встановлення, але вони випускають ряд шкідливих забруднювачів у вашу кімнату.
Всі газові нагрівачі, навіть при правильному процесі спалювання, виробляють вуглекислий газ (CO2). Коли вуглекислий газ накопичується, це призводить до сонливості, запаморочення та головних болів.
Уникайте блокування або декорування існуючих систем постійної вентиляції, таких як цеглини з каналами для вентиляції та вентиляційні системи на вікнах, навіть якщо ви чули, що це допоможе зменшити ваш рахунок на опалення. Їх таким чином спроектували, щоб забезпечити мінімальну циркуляцію повітря в тому випадку, коли вікна та двері щільно закриті. Вони також пропускають кисень всередину, регулюють внутрішні температури, знижують ризик конденсації і запобігають поширенню забруднюючих речовин в приміщеннях.
Прибирайте підлогу
Регулярно прибирайте підлогу, щоб позбутися від пилу, пилку і шерсті домашніх улюбленців, які можуть потрапити в атмосферу. Дерев'яні або кахельні підлоги легше тримати чистими, ніж килими, що потрібно враховувати при створенні дизайну для вашого дому.
Особливо важливо пилососити, якщо у вас є домашні тварини, оскільки собаки і кішки линяють – деякі двічі на рік, деякі – весь час. Пилок може також прикріплюватися до хутра вашого улюбленця і таким чином потрапляти до вашого дому.
Стежте, щоб не з’являлися волога та цвіль
Високий рівень вологості може викликати респіраторні проблеми та забезпечити ідеальне середовище для розмноження цвілевих спорів, пилових кліщів, молі, бліх, тарганів та інших небажаних гостей.
Якщо у вас астма або ослаблена імунна система, ви повинні особливо уважно стежити за збереженням рівня вологості у вашому домі.
Не розвішуйте мокрі після прання речі в житлових приміщеннях. Можливо, у вас немає іншого варіанту, якщо у вас немає сушарки для одягу на відкритому повітрі, але коли надмірна волога потрапляє на холодні поверхні, такі як вікна та стіни, вона конденсується.
Якщо ж у вас немає іншого вибору, крім як сушити одяг всередині, то розвішайте на найсонячнішому місці в домі, головне щоб не у вашій спальні.
Провітрюйте при прибиранні та ремонті
При фарбуванні, ремонті та прибиранні слід добре провітрювати приміщення. Хімічні речовини, що містяться в повсякденних продуктах, таких як фарби, аерозолі та чистячі засоби з лімоненом і піненом (звичні лимонні та соснові запахи), можуть виділяти леткі органічні сполуки (ЛОС).
Після ремонту почекайте, доки запах фарби і розчинника вивітриться, перш ніж знову використовувати кімнату.
Обмежте використання ароматизованих свічок, спреїв, аерозолів та засобів для полірування меблів.
Якщо у вашому будинку є неприємний запах, то усуньте джерело, а не використовуйте освіжувач повітря.
Контакт з високим рівнем ЛОС може викликати подразнення очей, носа і горла, головні болі та нудоту, а в довгостроковій перспективі - пошкодження печінки, нирок і центральної нервової системи.
Деякі ЛОС є більш небезпечними, ніж інші - наприклад, терпени, включаючи лімонен і пінен, вважаються менш небезпечними, ніж бензол (від бензину і сигаретного диму і, потенційно, від фарб і розчинників), що вважається досить небезпечним. До того ж деякі ЛОС (особливо терпени) можуть поєднуватися з озоном з зовнішнього повітря для утворення газів, включаючи формальдегід. Це подразник легенів, який може викликати алергічні реакції і, при дуже високих рівнях, бути канцерогенним.
Купіть очищувач повітря
Окрім виконання вищезгаданих кроків, ви можете також придбати очищувач повітря, особливо якщо у вас алергія або респіраторні проблеми, живете поблизу великої дороги або промислового об'єкта, чи ви часто контактуєте з газами чи запахами, які не можете усунути.
Вибирайте очищувач з фільтром HEPA, якщо ви хочете видалити такі частинки, як пил, лупа тварин і дим з повітря. Якщо ж потрібно видалити запахи або газоподібні забруднювачі, вам знадобиться фільтр з активованим вугіллям.
Купіть очищувач повітря
Окрім виконання вищезгаданих кроків, ви можете також придбати очищувач повітря, особливо якщо у вас алергія або респіраторні проблеми, живете поблизу великої дороги або промислового об'єкта, чи ви часто контактуєте з газами чи запахами, які не можете усунути.
Вибирайте очищувач з фільтром HEPA, якщо ви хочете видалити такі частинки, як пил, лупа тварин і дим з повітря. Якщо ж потрібно видалити запахи або газоподібні забруднювачі, вам знадобиться фільтр з активованим вугіллям.