Енергетична криза: причини, шляхи вирішення та варіанти дій
Зверніться за консультацієюЯкщо попит на енергію більше не може бути задоволений за рахунок наявних засобів і резервів, виникає енергетична криза. Це має далекосяжні наслідки для соціального та економічного життя. Історія рясніє прикладами, аж до наших днів. У цьому посібнику ми роз'яснимо причини та наслідки, а також покажемо, які технології підходять для подолання енергетичної кризи.
Що таке енергетична криза?
Енергія потрібна промисловості, приватним домогосподарствам, торгівлі та транспорту. Донедавна попит на енергію задовольнявся переважно за рахунок викопного палива, тобто спалювання вугілля, газу та нафти. На відміну від біомаси та відновлюваних джерел енергії, ці джерела енергії відносяться до викопних видів палива. Коли існуючі запаси енергії більше не доступні в кількості, достатній для задоволення попиту, виникає енергетична криза.
Нестача палива як причина - приклади з минулого
Історія рясніє прикладами енергетичних криз, від нестачі деревини в Англії 18 століття до нафтових криз початку і кінця 1970-х років. Ми також не повинні забувати про кризовий сценарій, який готує нам зміна клімату з усіма його екологічними та економічними наслідками. В основі всіх енергетичних криз лежить той факт, що випробувані джерела енергії більше не можуть використовуватися в тому ж обсязі, що й раніше. Історично це найчастіше стосувалося нафти. Але також трапляються кризи, які впливають на постачання природного газу та електроенергії.
Залежно від джерела енергії, причини його дефіциту різняться. В історичній Англії запаси деревини зникли через надмірну вирубку дерев для суднобудування. Нафтові кризи минулого століття виникли через вибух цін, спричинений штучним дефіцитом сировини. Таким чином, безпека нашого енергопостачання опиняється під загрозою не лише тоді, коли досягаються природні межі сировини, але й тоді, коли геополітичні події призводять до її дефіциту. Останнім прикладом є війни, які підкреслюють залежність від імпорту нафти і газу країн, що беруть участь у конфліктах.
Глобальний пік нафти - остання криза
Незалежно від глобальних політичних подій, які можуть раптово і різко змінитися, на нас чекає фінальна криза - момент, коли природні запаси нафти вичерпаються. Неможливо точно визначити дату цього моменту, відомого як глобальний пік нафти, але, тим не менш, ясно одне. Рано чи пізно викопні ресурси вичерпаються. Це одна з причин, чому розширення альтернативних джерел енергії має такий високий пріоритет. Але є й інші причини.
Зміна клімату прискорює енергетичну кризу
Викопні види палива є основним джерелом антропогенної зміни клімату. При їх спалюванні виділяється вуглекислий газ (CO₂), який у поєднанні з іншими парниковими газами спричиняє глобальне потепління. Наслідками цього є частіші шторми, штормові нагони через підвищення рівня моря та посухи, що супроводжуються неврожаями. Вчені оцінюють передбачувані збитки в десятки мільярдів доларів. Третина глобальних викидів CO₂ припадає на енергопостачання будівель. У приватних домогосподарствах, у свою чергу, до 80 відсотків енергоспоживання припадає на опалення. Тут існує величезний потенціал економії, який можна використати для запобігання енергетичній кризі. Ключ до цього - відновлювані джерела енергії.
Використання відновлюваних джерел енергії як шлях до виходу з кризи
Перехід до відновлюваної енергетики може зупинити небажані зміни клімату та зменшити залежність від викопних видів палива. До відновлюваних джерел енергії відносяться всі ті, які є практично невичерпними або відновлюються досить швидко. До них відносяться
- Геотермальна енергія (екологічна енергія)
- Сонячна енергія
- Біомаса (наприклад, деревина)
Для ефективного використання відновлюваних джерел енергії існує низка технологій, доступних для побутового, комерційного та місцевого секторів. До них відносяться
- теплові насоси
- Фотоелектричні системи
- сонячна енергія
- Системи опалення на пелетах
У наступному відео показано, як генератори тепла з відновлюваних джерел сприяють більшій незалежності від викопного палива, на прикладі нового теплового насосу Viessmann Vitocal:
Оскільки перехід на відновлювані теплогенератори не може бути завершений за одну ніч, а відновлювані джерела енергії не є повністю безкоштовними, існують інші заходи, які відіграють певну роль у запобіганні енергетичній кризі. Перш за все, це енергозбереження та підвищення енергоефективності. У домашніх умовах цього іноді можна досягти за допомогою простих заходів, як пояснюється в наступному розділі.
Заходи та поради в умовах енергетичної кризи: що я можу зробити сам?
У зв'язку з нещодавніми кризами енергопостачання, приватні користувачі та власники будинків стикаються з простим питанням... Що я можу зробити сам? Як я можу заощадити енергію? І чи можу я взагалі стати незалежним від викопного палива, ціни на яке так сильно коливаються? У наведеному нижче списку ви знайдете низку заходів, які ви можете вжити для підвищення своєї ефективності та економії. Натиснувши на посилання, ви перейдете до відповідного посібника.
- Заощаджуйте енергію та зменшуйте витрати на опалення
- Заощаджуйте газ
- Знайдіть альтернативи мазутному опаленню
- Оптимізація споживання ГВП
- Підвищення енергоефективності за допомогою гідравлічного балансування
- Регулярне технічне обслуговування опалення
- Знайти альтернативи газовому опаленню
- Оновлення системи опалення