Економія газу - поради для повсякденного життя та модернізації
Зверніться за консультацієюТеми з першого погляду
Економія газу - зменшення споживання газу за допомогою простих порад
Енергетична криза, глобальна політична ситуація або бажання використовувати природний газ у спосіб, що зберігає ресурси, - мотиви, що спонукають до економії газу, різноманітні. Рішення починається з аналізу власних опалювальних звичок і повсякденного життя і закінчується добре спланованою модернізацією системи опалення. У цьому посібнику ви знайдете різноманітні поради - від простих, які можна реалізувати за короткий термін, до дещо складніших. Однак не варто уникати останніх порад. За допомогою правильного партнера Viessmann можна також керувати модернізацією та переходом на нові джерела енергії, а також комбінаціями з рішеннями для відновлюваної енергетики.
Кілька простих порад, як зменшити витрати на газ
Щоб зменшити споживання газу і, відповідно, витрати в короткостроковій і середньостроковій перспективі, найкраще почати безпосередньо зі своїх звичок в опаленні. Зниження температури лише на один градус без додаткових заходів в існуючій будівлі зменшує споживання до шести відсотків. Але це не означає, що ви повинні сидіти в холоді. Тут вирішальне значення мають оптимальні температури в залежності від використання приміщень. Ви можете використовувати наведені нижче значення як орієнтир. Однак завжди слід враховувати індивідуальні обставини.
- Вітальня: від 20 до 22 градусів за Цельсієм
- Спальня: 16-18 градусів за Цельсієм
- Передпокій і кухня: 18 градусів Цельсія
- Дитяча спальня: 22 градуси Цельсія
- Ванна кімната: 23-24 градуси Цельсія
Щоб встановити правильну температуру на класичному радіаторі з термостатичною головкою та 5-ступінчастою шкалою, ми рекомендуємо ознайомитися з інструкцією "Правильне налаштування термостата".
Це також може бути корисним не тільки для встановлення оптимальної температури для кожної кімнати і, таким чином, для економії газу, але й для оптимізації всього опалювального контуру. Це дозволяє переналаштувати криву нагрівання. Також корисно обирати різні програми опалення, наприклад, літній режим або нічне зниження температури. Найкращий спосіб зробити це описано в інструкції з експлуатації, яку ви можете знайти в розділі ViBooks. Або ж зверніться до місцевого інсталятора, щоб він проінструктував вас.
Обслуговування та продування системи опалення
Однак слід враховувати не лише оптимальну температуру в приміщенні, але й ідеальний розподіл тепла в системі опалення. Щоб забезпечити це, необхідне регулярне технічне обслуговування. Сервісне обслуговування найкраще планувати на теплу пору року. У цей час потрібно менше опалення, а будь-які ремонтні роботи не обмежують комфорт проживання так сильно, як під час опалювального сезону, тому цей період підходить для щорічної перевірки системи. Це може включати в себе додаткові налаштування управління системою опалення, щоб зменшити споживання газу в центральній точці.
Окрім технічного обслуговування, ви також можете допомогти забезпечити оптимальний розподіл тепла в опалювальному контурі. Продування радіаторів може знадобитися, особливо після тривалих періодів бездіяльності системи, наприклад, після літа. Бульбашки повітря можуть накопичуватися в гарячій воді різними способами. Вони можуть не лише спричиняти дратівливі шуми в системі опалення, але й нерівномірний розподіл тепла. Часто радіатори залишаються холодними в нижній частині, а іноді навіть цілі кімнати не можуть обігрітися належним чином. У такому випадку рекомендується видалити повітря з опалювальної системи.
Порада: Ви також можете забезпечити оптимальний розподіл тепла в приміщенні, забезпечивши вільний доступ до радіаторів і не закриваючи їх довгими шторами або портьєрами. Перш за все, не слід закривати температурний датчик термостата.
Ізоляція та захист від протягів для економії газу
Особливо в старих будинках варто звернути увагу на ізоляцію та захист від протягів вікон і дверей, а також на ізоляцію труб опалення. Для дверей і вікон можуть допомогти ізоляційна стрічка, ущільнювальна стрічка або пристрої для захисту від протягів. Оголені труби опалення можуть призвести до втрати великої кількості тепла, перш ніж воно досягне житлового приміщення, або до надмірного нагрівання підвалів чи інших приміщень. Особливо там, де між теплогенератором і радіатором порівняно велика відстань, слід придивитися уважніше. Під час перевірки або обслуговування системи опалення ви можете звернути увагу на ці аспекти разом з фахівцем на місці та обговорити шляхи вирішення проблеми.
Економія газу при нагріванні гарячої води
Крім теплової енергії, газова система опалення також забезпечує домогосподарство гарячою водою. Залежно від типу будівлі, стану ізоляції та поведінки мешканців, відсоток газу, що витрачається на підігрів гарячої води, сильно варіюється. В середньому він становить до 12% для старих будівель. У новобудовах цей відсоток може бути набагато вищим, оскільки використовується набагато менше тепла, але споживання гарячої води зазвичай залишається незмінним. Тому для економії газу, а отже, і витрат, доцільно приймати душ, а не ванну. Економічна душова лійка також може бути корисною. Більше порад ви знайдете в нашому посібнику з оптимізації споживання гарячої води.
Не забувайте про оптимальну вентиляцію
Правильний режим опалення також включає в себе вентиляцію. Особливо в опалювальний сезон слід уникати провітрювання, тримаючи вікна нахиленими. Це призводить до постійних втрат тепла, і радіатори доводиться встановлювати все вище і вище. Крім того, таке ручне провітрювання не забезпечує повноцінного повітрообміну. Замість цього рекомендується провітрювання стрибкоподібно і перехресне. Для цього в ідеалі слід повністю відкривати вікна напроти. Достатньо кілька хвилин кілька разів на день. Крім того, не забудьте на цей час зменшити температуру радіаторів. Тепло не втрачається назовні, і ви економите на споживанні газу. Альтернативою ручному провітрюванню є механічна система вентиляції. Залежно від типу, тепло витяжного повітря можна використовувати для обігріву приміщень.
Об'єднання та модернізація для економії газу
Окрім численних дрібниць, які можна зробити для зменшення споживання газу, існує також можливість їх технічної реалізації в більших масштабах. Застарілу газову систему опалення, яка вже не відповідає сучасному рівню техніки, тобто конденсаційній технології, слід замінити. Вже встановлений газовий конденсаційний котел можна також доповнити теплогенератором, що працює на відновлюваних джерелах енергії. Зрештою, є також можливість повністю перейти на альтернативу. У всіх випадках ви будете економити газ в довгостроковій перспективі і станете все більш незалежними від викопного палива. Це не тільки зберігає ресурси, але й позитивно впливає як на ваші власні витрати на електроенергію, так і на ваш вуглецевий слід.
Підтримка газової системи опалення сонячною енергією та інші можливі комбінації
Геліосистема, яка використовує безкоштовну сонячну енергію для нагріву гарячої води та/або підтримки системи опалення, вважається оптимальним доповненням до газової системи опалення. Ви можете доповнити існуючу систему або спланувати нову з самого початку з використанням сонячної технології. Ви можете дізнатися більше про це в розділі Опалення газом та сонячною енергією.
Газову систему опалення можна також комбінувати з будь-яким іншим енергетичним рішенням на основі відновлюваних джерел енергії - пелетним опаленням, опаленням на дровах, тепловими насосами та опалювальними системами на паливних елементах. Дуже популярною є комбінація газової системи опалення з тепловим насосом. При цьому газова система опалення працює як котел пікового навантаження, якщо потреба в теплі перевищує норму або зовнішня температура (при використанні теплового насоса з повітряним джерелом) дуже низька.
Модернізація газової системи опалення та вибір альтернатив
Значна частина опалювальних систем, встановлених у Німеччині, є застарілими. Для економії газу доцільно використовувати новітні конденсаційні технології, які утилізують до 98 відсотків енергії, що міститься в паливі, за рахунок використання тепла, прихованого в димових газах. Під час модернізації завжди слід розглядати гібридні версії, щоб заощадити додатковий газ.
Інший варіант - повністю перейти на альтернативу газовим системам опалення. Таким чином, ви не просто використовуєте менше газу, а взагалі не використовуєте його і стаєте незалежними від цінових коливань. Це полегшує планування поточних витрат. Це також допомагає зберегти викопне паливо. У довгостроковій перспективі ви також зменшите свої витрати на електроенергію.