Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Правильне налаштування терморегулятора

Зверніться за консультацією

Якщо в кімнаті занадто холодно, більшість людей тягнуться до білої термостатичної головки на радіаторі і повертають її вгору, точніше, вліво. Якщо відчувається, що температура перевищує необхідну межу, ту ж саму термостатичну головку повертають вправо. Для більшості це класичний спосіб правильного регулювання термостата. Але що саме відбувається, коли ви повертаєте головку термостата? І чи є інший спосіб досягти комфортної температури?

  

Функція термостата в деталях

Говорячи про терморегулятор, більшість людей мають на увазі аналогову, механічну модель. По суті, він складається з трьох частин:

  • Термостатична головка: видимий корпус, на якому розташовані цифри для налаштування термостата.
  • Датчик температури: зазвичай це рідина, яка змінює свій об'єм залежно від температури в приміщенні.
  • Термостатичний клапан: регулювальний штифт, розташований між радіатором і термостатом.

Коли термостат відкривається, регулювальний штифт втягується. В результаті з труби опалення в радіатор надходить більше води для опалення. Температура підвищується. І навпаки, коли в радіатор надходить менше води, обігрів приміщення поступово припиняється.

  

Датчик термостата та його завдання

Як випливає з назви, датчик температури вимірює температуру в приміщенні і реагує на неї. Таким чином, після відкриття термостата приміщення не нагрівається постійно, а нагрівається до певного значення, наприклад, до 20 градусів за Цельсієм. Наскільки тепло повинно бути в приміщенні, визначають мешканці, регулюючи термостатичну головку. Остання традиційно маркується цифрами від одного до п'яти.

Числа на термостатичній головці

Навіть якщо на термостатичній голівці немає точних градусів, температуру в приміщенні можна легко регулювати. Адже цифри на ній відповідають певній температурі. Інфографіка зліва ілюструє це. Вона також показує рекомендовані температури для різних житлових приміщень і надає інформацію про значення типових символів: сонце (стандартне налаштування), місяць (нічне налаштування) і сніжинка (захист від замерзання). Налаштування захисту від замерзання не використовується для підвищення температури в приміщенні. Воно лише запобігає замерзанню води в трубах опалення, що може призвести до пошкоджень у холодну погоду.

Температура в приміщенні при налаштуванні термостата

Правильно налаштувати терморегулятор - це також означає обігрівати кожну кімнату по-різному. Зрештою, не обов'язково, щоб скрізь було однаково тепло. Існують стандартні значення, на які мешканці та власники будинків можуть орієнтуватися при регулюванні обігріву приміщень. Вони такі:

  • Вітальня: від 20 до 22 градусів за Цельсієм
  • Спальня: від 16 до 18 градусів за Цельсієм
  • Передпокій і кухня: 18 градусів Цельсія
  • Дитяча кімната: 22 градуси Цельсія
  • Ванна кімната: від 23 до 24 градусів Цельсія

Оскільки сприйняття тепла є суб'єктивним, кожен, звичайно, може сам вирішувати, наскільки тепло йому потрібно. Однак з економічних та екологічних міркувань варто звернути увагу на правильну температуру. Адже зниження температури лише на один градус Цельсія у всіх кімнатах може зменшити витрати на опалення до шести відсотків - принаймні у старій будівлі.

Viessmann пояснює: Оптимальна температура в приміщенні

Натисніть на кнопку відтворення, щоб переглянути відео. Зверніть увагу, що під час перегляду відео дані будуть передані на Youtube. Ви можете знайти детальну інформацію про це в нашій політиці конфіденційності.

Поради: На що слід звернути увагу

Як правило, температуру в приміщенні можна легко регулювати за допомогою терморегулятора на обігрівачі. Однак існують заходи, які допомагають зробити регулювання температури плавним процесом, який також економить енергію.

Термостат налаштований правильно, але бажана температура в кімнаті не досягається. Однією з можливих причин є те, що вона закрита шторами або меблями. Якщо тепло не може виходити, воно накопичується. В результаті сенсорний елемент приймає вищу температуру і зменшує потік води для опалення до того, як буде досягнута необхідна температура. Радіаторні ніші та недостатня відстань між підвіконням і термостатом також можуть впливати на процес регулювання. Це ж стосується і постійних протягів. Однак останні призводять до того, що потік води для опалення збільшується.

Для того, щоб насос контуру опалення працював ефективно і рівномірно розподіляв тепло по всьому будинку, вся система опалення повинна бути правильно налаштована. Гідравлічне балансування закладає основу для цього. На його основі окремі радіатори регулюються таким чином, щоб вони отримували необхідну кількість води для опалення. Однак це можливо лише за допомогою попередньо відрегульованих термостатів опалення. Якщо старі моделі не мають цієї функції, їх заміна може допомогти заощадити теплову енергію та зменшити витрати.

Найкраще налаштувати радіаторні терморегулятори або окремі кімнатні терморегулятори на бажану температуру. Як описано вище, температурні датчики визначають температуру в приміщенні, і коли бажана температура досягається, витрата води для опалення зменшується. Якщо ви виберете занадто високий рівень і температуру, система продовжить нагрівання, і приміщення перегріється. Часто помилкою після цього є відчинення дверей або вікна. Через таку поведінку системи опалення втрачається дорогоцінна теплова енергія.

Налаштуйте кімнатний термостат

За допомогою теплої підлоги або розумного рішення ви можете встановити температуру безпосередньо і точно. Тут застосовуються вже згадані поради, а також слід враховувати наступні поради. Тобто, правильне налаштування залежить від приміщення та його використання. Для коротких періодів відсутності, робочого дня або відпочинку на вихідних, ви можете знизити температуру. Найкраще приймати рішення в залежності від зовнішньої температури. Орієнтовне значення - 16 градусів за Цельсієм. Щодо тривалої відсутності або загальних налаштувань, найкраще ознайомитися з нашою статтею "Правильне налаштування кривої нагріву - ось як"

Типи термостатів

Як уже згадувалося, більшість людей, коли чують термін "термостатична головка", думають про класичний білий терморегулятор. Вже кілька років існують сучасні варіанти, які відрізняються насамперед набором функцій. До них відносяться електричні бездротові терморегулятори та цифрові програмовані терморегулятори. Вони дають мешканцям можливість встановлювати необхідну температуру, не виходячи з дому. Цифровими програмованими термостатами опалення можна навіть керувати зі смартфона або планшета за допомогою програми. Таким чином, температуру в приміщенні можна регулювати навіть за відсутності мешканців. Більшість із цих сучасних термостатів можна встановити без спеціальних знань. Всім, хто хоче замінити свої застарілі або навіть несправні аналогові терморегулятори, варто звернути увагу на ці нові пристрої.

Важливо: якщо ви живете в орендованому будинку і замінюєте терморегулятори, вам слід залишити старі, оскільки вони все ще належать орендодавцю.

Кімнатний термостат для індивідуального регулювання приміщення

Окрім термостатичного радіаторного клапана, існує також кімнатний термостат. Він дає змогу встановлювати індивідуальні налаштування для окремих приміщень. Індивідуальне керування приміщеннями, як це називається, має не лише економічний сенс, але й є вимогою Закону про енергозбереження в будівництві (GEG). Важливо враховувати розташування кімнатного термостата при його встановленні. На нього не повинно потрапляти сонячне світло або інтенсивне тепло від радіатора. В іншому випадку температура в приміщенні, яку він реєструє, буде занадто високою. Також слід уникати занадто прохолодного місця. Інакше система намагатиметься досягти занадто високої температури.

Блок керування опаленням замість термостата

На відміну від мешканців, власники систем мають інші можливості для встановлення необхідної температури. Це пов'язано з тим, що сучасні теплогенератори мають інтелектуальні системи управління, які дозволяють здійснювати універсальне дистанційне керування. Наприклад, потужність опалення може бути індивідуально відрегульована відповідно до потреби в теплі всього за кілька простих кроків. Як варіант, систему можна навіть увімкнути для вашого довіреного підрядника, який займається опаленням. Це дозволяє підряднику виявляти несправності в теплогенераторі та оперативно їх усувати - так, щоб власник системи цього не помітив. Це стало можливим завдяки інноваційним додаткам Viessmann.