Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Вентиляція житла - центральна чи децентралізована?

Зображення фанатів: © nikkytok / Shutterstock.com

Як централізовані, так і децентралізовані системи забезпечують стабільно гарний мікроклімат у приміщенні. Крім того, вони запобігають утворенню плісняви та пошкодженню від вологи, видаляючи вологу. Системи з рекуперацією тепла також дозволяють ефективно використовувати тепло. Це, з одного боку, економить витрати власників будинків на опалення, а з іншого - зменшує навантаження на навколишнє середовище. Однак між центральною та децентралізованою системами вентиляції є деякі відмінності.

Дизайн і функція як важливі відмінні риси

Порівнюючи централізовані та децентралізовані системи вентиляції, насамперед слід розрізняти дизайн і функції. Це пов'язано з тим, що обидві характеристики впливають на сферу застосування і тому є важливими критеріями для домовласників.

Вентиляція будівлі за допомогою системи розподілу повітря

Центральна система вентиляції складається з вентиляційної установки з вентиляторами і теплообмінником та відповідної системи розподілу повітря. Таким чином вентилюється вся будівля. Вентиляційна установка всмоктує свіже зовнішнє повітря і через вбудований теплообмінник і припливні повітропроводи подає його в зони припливу (вітальня, спальні або дитячі кімнати). У той же час тепле витяжне повітря з витяжних зон (ванна кімната, кухня або туалет) всмоктується у вентиляційну установку через витяжні повітроводи і також проходить через теплообмінник. Тепло витяжного повітря передається припливному повітрю і таким чином рекуперується. Холодне витяжне повітря виводиться назовні через витяжні повітроводи.

Децентралізована система механічної вентиляції Vitovent 100-D

Вентиляція окремих приміщень

Основна відмінність між центральною та децентралізованою системами вентиляції полягає в тому, що остання, як правило, не має системи повітропроводів. Агрегати встановлюються безпосередньо в зовнішній стіні окремих приміщень. Як і центральні системи, децентралізовані системи вентиляції від Viessmann також оснащені теплообмінником і здатні відбирати тепло з витяжного повітря. Існує два типи установок.

Постійний вентилятор: установки з вбудованим перехресним теплообмінником. Два вентилятори працюють безперервно. Один вентилятор завжди подає свіже зовнішнє повітря в приміщення, інший видаляє відпрацьоване повітря.

Маятниковийвентилятор: системи використовують тільки один вентилятор і один теплоаккумулятор. Два блоки взаємодіють один з одним для регулювання швидкості повітрообміну. Один блок втягує тепле повітря з приміщення через теплоаккумулятор і виводить його назовні. Другий блок всмоктує свіже зовнішнє повітря і подає його в приміщення через попередньо нагрітий теплообмінник. Приблизно через 70 секунд процес змінюється на протилежний.

У розділі про децентралізовану механічну вентиляцію пояснюється, що важливо при використанні такої системи.

Можливість помірного нагріву  

На відміну від децентралізованої механічної вентиляції, централізована версія також пропонує можливість помірного обігріву приміщення. Усі центральні вентиляційні установки Viessmann мають автоматичний літній байпас. Він використовується для обходу теплообмінника під час теплих літніх ночей. Це дозволяє свіжому нічному повітрю надходити в приміщення та певною мірою охолоджувати їх.

Характеристики будівлі вимагають різних сфер застосування

Центральна чи децентралізована система вентиляції значною мірою залежить від особливостей будівлі. Через майже непомітний монтаж і пов'язані з ним великі витрати на планування, центральна версія здебільшого використовується в енергоефективних новобудовах. Підсобне приміщення, підвал або добре ізольоване горище - підходящі місця для монтажу.

Оскільки система розподілу повітря не потрібна, децентралізовані системи, з іншого боку, також можуть бути досить легко модернізовані. Залежно від типу системи, потрібно лише просвердлити отвір у зовнішній стіні. Ця особливість робить децентралізовану систему вентиляції дуже привабливою для модернізації старих та існуючих будівель. Крім того, пристрої можна встановлювати в окремих приміщеннях, де, наприклад, виникла проблема з вологістю. Однак, за допомогою децентралізованих установок можна вентилювати і цілі житлові приміщення. Широкий спектр можливих застосувань і відносно простий монтаж є, таким чином, двома вирішальними перевагами децентралізованої механічної вентиляції.

Центральні системи також можуть бути модернізовані

Залежно від характеристик будівлі, центральна система механічної вентиляції також може бути модернізована. Зазвичай для цього потрібно опустити стелю. Тому стельові або настінні плоскі вентиляційні установки, такі як Vitovent 200-C або Vitovent 300-C, мають невелику загальну висоту.

Порівняння продуктивності: центральна та децентралізована система вентиляції

Порівняння центральної та децентралізованої систем вентиляції показує, що перша забезпечує більший потік повітря. Це пояснюється тим, що весь потік повітря в системі забезпечується одним пристроєм. Центральні системи призначені для вентиляції всього будинку. Необхідні об'єми повітря для окремих приміщень розраховуються заздалегідь і регулюються на клапанах. Загальний об'єм повітря встановлюється на самій вентиляційній установці. За допомогою пульта керування користувач також має можливість регулювати індивідуальні рівні вентиляції за потребою. Потрібні лише два зовнішні настінні дифузори для свіжого та відпрацьованого повітря. Як уже згадувалося, децентралізовані вентиляційні установки вентилюють лише окремі приміщення. Тому швидкість повітряного потоку нижча. У систему необхідно включити кілька децентралізованих блоків. Кожна децентралізована установка потребує зовнішнього настінного дифузора.

Вентилятори з постійною витратою повітря як перевага центральних систем

Усі центральні вентиляційні установки Viessmann оснащені вентиляторами з постійною витратою повітря. Це дозволяє дуже легко регулювати роботу вентиляційних установок. Під час введення в експлуатацію необхідна витрата повітря встановлюється безпосередньо на вентиляційній установці. Підтримуючи постійну швидкість потоку, вентиляційна установка може компенсувати будь-яке забруднення фільтра і завжди забезпечувати необхідну швидкість потоку в окремих приміщеннях. Розділ про вентиляційні системи показує, на що слід звернути увагу при пошуку відповідної системи.

Централізована та децентралізована системи вентиляції мають різний рівень шуму

Залежно від конструкції, існує ще одна досить суттєва різниця між центральною та децентралізованою системами вентиляції: рівень шуму. Завдяки розміщенню компонентів системи за межами житлових приміщень та встановленню шумоглушників рівень шуму центральної системи вентиляції зазвичай нижчий, ніж у децентралізованої системи. Однак, наскільки це можливо, також залежить від конструкції, регулювання та розташування дифузорів. Якщо окремі компоненти добре підібрані один до одного, шум повітря відсутній.

Усі вентиляційні установки Viessmann працюють дуже тихо вже на заводі-виробнику. За необхідності можна вжити додаткових заходів щодо звукоізоляції.

Витрати залежать від різних факторів

На витрати також впливає те, чи встановлена центральна або децентралізована система вентиляції. Однак не можна робити загальну заяву. Тут потрібно ретельно розглянути всі фактори. Децентралізовані системи вентиляції є більш економічно вигідними для модернізації, оскільки не потребують розподільчої системи. У новобудовах централізована система часто є більш економічно вигідним вибором, оскільки система розподілу повітря встановлюється безпосередньо під час будівництва.

Належне обслуговування забезпечує гігієнічну роботу

Централізована чи децентралізована система вентиляції також впливає на її технічне обслуговування. Технічне обслуговування є абсолютно необхідним для гігієнічної експлуатації. Усі вентиляційні системи мають фільтри, які затримують бруд. Їх необхідно регулярно чистити або міняти. У випадку центральної системи це стосується фільтрів у вентиляційній установці та у витяжних клапанах. Фільтр зовнішнього повітря запобігає потраплянню бруду із зовнішнього повітря. Для алергіків тут також можуть використовуватися пилкові фільтри. Фільтр витяжного повітря захищає вентиляційну установку від забруднення з приміщення, а також забезпечує постійний високий рівень рекуперації тепла. На відміну від цього, фільтри в децентралізованих системах розташовані в кожному окремому вентиляційному блоці.

Всі вентиляційні установки Viessmann сконструйовані таким чином, що обслуговування фільтрів може здійснюватися без використання інструментів самим користувачем системи.