Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Децентралізована система вентиляції - особливості, функції та фінансування

Фото: © jovana veljkovic / Shutterstock.com

Модернізація енергетичних систем в існуючих будівлях постійно стимулюється зростанням вартості енергоносіїв у житловому секторі. Старий житловий фонд модернізується комплексно і тепер пропонує своїм мешканцям такі зручності, як енергоефективні вікна та двері, утеплення стін або нову систему опалення зі зручним гарячим водопостачанням.

Модернізація також призводить до того, що старі квартири стають настільки герметичними, що не можуть забезпечити достатній приплив свіжого повітря. Наслідком цього є високий рівень вологості в приміщенні, що може призвести до появи плісняви, особливо в будинках з ізольованими зовнішніми стінами. Особливо схильні до ризику кути приміщень біля зовнішніх стін, оскільки саме там конденсується волога. Децентралізована система вентиляції з рекуперацією тепла є найбільш підходящим рішенням у цьому випадку.

Що відрізняє децентралізовану механічну вентиляцію?

Децентралізована вентиляція з рекуперацією тепла не тільки забезпечує необхідну мінімальну кратність повітрообміну. Завдяки рекуперації тепла з витяжного повітря і передачі його холодному зовнішньому повітрю, що надходить, потрібно менше енергії для нагріву. Рівень рекуперації тепла досягає 90 відсотків. Це знижує витрати на опалення та захищає навколишнє середовище. Енергія використовується дуже ефективно.

Однією з особливостей цієї технології є відносно простий монтаж. Децентралізовані системи вентиляції можуть бути спеціально встановлені в окремих приміщеннях. Немає необхідності встановлювати систему розподілу повітря. Все, що потрібно для простого монтажу - це настінний дифузор або отвір, просвердлений у зовнішній стіні відповідної кімнати, і електричне підключення. Житлові приміщення можуть бути обладнані декількома блоками, які працюють незалежно один від одного. Також можлива комбінація центральної та децентралізованої систем вентиляції. У розділі про системи вентиляції показано, яка система найкраще підходить для конкретного об'єкта нерухомості.

Як працює децентралізована вентиляція

Щоб пояснити, як працює децентралізована механічна вентиляція, необхідно спочатку зробити деякі відмінності. Це пов'язано з тим, що децентралізовані вентиляційні системи з рекуперацією тепла в основному поділяються на дві групи: З одного боку, є установки з безперервною роботою, а з іншого - з реверсивною роботою. Обидва типи можуть управлятися вручну або відповідно до потреби за допомогою датчиків CO₂ або вологості. Вони встановлюються в зовнішній стіні.

Децентралізовані системи вентиляції з безперервною роботою також називають вентиляторами постійного струму. Вони являють собою повноцінну вентиляційну установку з вбудованим перехресним протитечійним теплообмінником. Установки мають два вентилятори, які подають повітря одночасно. Це призводить до утворення двох потоків повітря. Потік зовнішнього і припливного повітря подає свіже повітря в приміщення, в той час як потік витяжного   повітря видаляє застаріле повітря з приміщення назовні. Перехресний   теплообмінник розташований між двома повітряними потоками. У ньому тепло уловлюється з повітря в приміщенні і передається припливному повітрю. Це означає, що значна частина тепла залишається в приміщенні, незважаючи на безперервну вентиляцію.

Завдяки вбудованим фільтрам і відповідній конструкції установки ні частинки бруду, ні шум ззовні не можуть проникнути в приміщення. Постійні вентилятори можуть подавати повітря в окремі приміщення і видаляти з них повітря, їх можна встановлювати в зовнішній стіні як в зонах припливу повітря (вітальня, спальні або дитячі кімнати), так і в зонах витяжки (кухня, ванна кімната або туалет). Приладом, який використовує цей режим роботи, є децентралізована система вентиляції Vitovent 200-D.

Існують також інші позначення для децентралізованих систем вентиляції з реверсивним режимом роботи. Вони називаються   маятниковими вентиляторами. На відміну від своїх аналогів безперервної дії, маятникові вентилятори мають лише один вентилятор. Два постійно взаємодіючих пристрої відповідають за необхідну швидкість повітрообміну. Один з них забезпечує видалення застарілого повітря, а інший - приплив свіжого. Для рекуперації тепла використовується тепловий акумулятор, який тимчасово зберігає тепло витяжного повітря і передає його припливному повітрю.

Інші аспекти принципу роботи децентралізованої вентиляції з реверсом: обидва блоки з'єднані між собою за допомогою контролера. Це гарантує, що приблизно через 70 секунд напрямок обертання вентиляторів змінюється на протилежний і потік повітря подається у зворотному напрямку. Ці пристрої також мають фільтри проти бруду ззовні і захищають від дорожнього шуму. За допомогою пари маятникових вентиляторів можна одночасно подавати і видаляти повітря з двох припливних зон, якщо між двома приміщеннями є повітряний зв'язок. Як правило, ці пристрої не встановлюються в зонах витяжного повітря. Вентиляційна установка Vitovent 100-D є маятниковим вентилятором.

Більше порад та інформації про це можна знайти в розділі "Механічна вентиляція" на сайті heizung.de.

Поради щодо придбання децентралізованих систем вентиляції

При модернізації старих будівель важливе значення має концепція вентиляції. Зрештою, після модернізації вони часто досягають аналогічних показників енергоефективності, як і нові будівлі. Децентралізовані системи вентиляції зарекомендували себе на практиці як найбільш підходяще рішення для існуючих будівель. При покупці слід звернути увагу на наступні моменти.

При виборі правильної вентиляційної системи важливим фактором є обсяг модернізації. Зрештою, капітальна модернізація дає зовсім інші результати, ніж часткова модернізація. Залежно від характеристик будівлі, центральна система вентиляції також може розглядатися як варіант модернізації. У новобудовах також можна використовувати децентралізовану систему вентиляції. Яка система вентиляції в кінцевому підсумку підходить для конкретної будівлі, залежить від багатьох факторів. Серед іншого, необхідно враховувати будівельні характеристики житлового приміщення, характер використання та кількість мешканців.

Як уже згадувалося, децентралізована механічна вентиляція в першу чергу характеризується використанням у приміщеннях. Кожна окрема вентиляційна установка потребує власного електричного підключення. Залежно від вентиляційної установки, це може бути підключення до мережі 230 В, як у випадку з Vitovent 200-D, або кабель передачі даних, як у випадку з Vitovent 100-D. Оскільки пристрої встановлюються в зовнішню стіну, при покупці децентралізованої механічної вентиляції власники будинків повинні також враховувати тип будівлі. Нарешті, для використання в новобудовах існують спеціальні стінові блоки, в які можна вставляти вентиляційні установки. З іншого боку, модернізація блоків здійснюється за допомогою просвердленого отвору.

Оскільки застаріле повітря накопичується у верхній частині приміщення, вентиляційні блоки слід розташовувати там, де це можливо. Хоча пристрої працюють безшумно, дуже чутливі люди можуть відчувати занепокоєння від шуму повітряного потоку, особливо в спальних приміщеннях. Щоб уникнути цього, розміщення та дизайн вентиляційних блоків слід добре спланувати заздалегідь.

Порівняно з центральною механічною вентиляцією, планування децентралізованої системи вентиляції вимагає менших зусиль. Однак для ефективної та безшумної роботи необхідний досвід підрядника. Досвідчений інсталятор швидко визначить розмір вентиляційної системи та оптимальне розташування повітророзподільників. Він також допоможе з вибором відповідного типу агрегату. Залежно від наявного простору, слід розглянути вентиляційну установку з вбудованим перехресним теплообмінником або з одним вентилятором і керамічним теплонакопичувачем.