Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Опалення дровами: Основні факти

Зверніться за консультацією
(Фото: © Krasula / Shutterstock.com)

Якщо ви хочете бути більш незалежними від викопних видів палива та заощаджувати на опаленні, вам варто зупинити свій вибір на теплогенераторах, що використовують відновлювані джерела енергії. Опалення на дровах - це лише одна з альтернатив газовому та мазутному опаленню. Воно має свої переваги, особливо якщо паливо видобувається на місцевому рівні і використовується сучасна технологія. Але чи має опалення на дровах майбутнє, що є важливим і яких витрат можна очікувати? Ми пропонуємо огляд.

Технічні можливості використання деревини як джерела тепла

Якщо ви хочете опалювати дровами, у вас є основний вибір між теплогенераторами для індивідуальної установки в приміщенні та котлами центрального опалення. Системи опалення на дровах для встановлення в приміщенні, такі як печі та каміни, в першу чергу обігрівають приміщення, в якому вони встановлені. Однак за допомогою так званої водяної кишені можливе також підключення до центральної системи опалення будинку, щоб розвантажити інший теплогенератор. Централізовані рішення забезпечують всю будівлю теплом, а також гарячою водою. Залежно від використовуваного палива можна виділити чотири типи так званих твердопаливних котлів:

  • Пелетний котел
  • котли на дровах
  • Котли на трісці
  • Комбіновані котли

Якщо ви вирішили встановити центральний твердопаливний котел, слід передбачити буферну ємність. У ньому можна тимчасово зберігати надлишкове тепло. Це дозволяє системі опалення на дровах постійно працювати на більшій потужності, а отже, більш ефективно. Без буферної ємності система опалення повинна працювати частіше через коливання попиту на тепло в будинку. Це негативно впливає на ефективність і термін служби окремих компонентів. Що ще потрібно враховувати при плануванні системи опалення на дровах і яка технологія опалення на дровах найкраще відповідає місцевим умовам і вимогам, ви можете дізнатися у спеціаліста з монтажу.

Наскільки екологічним є опалення дровами?

Опалення дровами вважається сталим. Частково тому, що це відновлюване паливо. На відміну від нафти, газу та вугілля, воно відновлюється. Крім того, виробництво тепла описується як вуглецево нейтральне. Причина: При спалюванні деревини виділяється CO2, але лише стільки, скільки було поглинуто деревом з атмосфери під час росту.

Кругообіг CO2 при опаленні деревиною

Дерева використовують фотосинтез для зберігання енергії сонячного світла у вигляді біомаси. Вуглекислий газ (CO2), необхідний для цього біохімічного процесу, береться безпосередньо з атмосфери. У той час як дерева використовують вуглець (С) для росту, вони виділяють кисень (О2).

Важливими є не лише викиди CO2 від системи опалення на дровах

Потрібно враховувати не лише викиди CO2. На відміну від теплових насосів або сонячних теплових систем, наприклад, виробництво тепла з біомаси пов'язане з процесом горіння. Крім CO2, викиди при цьому також включають дрібний пил. Однак його кількість можна значно зменшити, використовуючи відповідну технологію опалення деревиною, правильне поводження з нею та оптимальну якість палива.

Vitoligno 300-C

Сучасна технологія опалення зменшує викиди

Той, хто хоче опалювати свій будинок дровами, повинен покладатися на сучасні технології. Це гарантує низький рівень викидів. Завдяки інноваційній технології спалювання дров'яні котли Viessmann Vitoligno, наприклад, відповідають усім вимогам 1-го BImSchV [Німецького розпорядження про викиди]. Зокрема, в системах опалення на пелетах помилки в роботі практично неможливі. Потрібна кількість пелет автоматично подається в камеру згоряння і згоряє в контрольованих умовах. Крім того, маленькі пресовані деревні шматочки стандартизовані і мають низький вміст вологи. Якщо вона занадто висока, деревина не буде ефективно горіти. Крім того, це може призвести до збільшення викидів.

Якщо планується встановлення дров'яної печі, рекомендується використовувати моделі, сертифіковані Blue Angel. Вони мають пилові фільтри, а також автоматичне регулювання подачі повітря. Останнє допомагає уникнути помилок при експлуатації. Пиловловлювачі та фільтри, як правило, також можна встановити додатково.

Деревне паливо має бути місцевим

Можливість отримувати паливо з регіону є однією з переваг опалення деревиною. Це підтримує місцеве лісове господарство та деревообробну промисловість, які можуть ефективно використовувати відходи виробництва. Регіональна закупівля колод, пелет та тріски також скорочує транспортні маршрути. Таким чином можна ще більше скоротити викиди CO2. Ті, хто хоче свідомо опалюватись деревиною, повинні також обирати джерела постачання, які покладаються на стале лісове господарство. Це означає, що з лісів беруть лише стільки деревини, скільки може відновитися.

В оцінці деревного палива можуть допомогти знаки якості. Наприклад, німецьке маркування "Holz von hier" ("місцева деревина") ідентифікує підприємства, які дотримуються принципів сталого виробництва та переробки деревини. Деревина повинна походити з лісових господарств, сертифікованих FSC або PEFC. Крім того, існують вимоги до довжини транспортних маршрутів. Відстежити паливо можна за допомогою ідентифікаційного номера на сайті етикетки, який присвоюється конкретному продукту.

Правильне зберігання та спалювання дров

Як уже згадувалося вище, для ефективної та чистої роботи системи опалення на дровах важливе значення має правильне поводження з нею, а також якість палива. Опалюючи будинок дровами, необхідно враховувати кілька моментів при виборі та зберіганні деревного палива, а також при ручному управлінні системою.

Деревне паливо повинно бути достатньо сухим

При опаленні дровами вологість палива має особливе значення. Щоб забезпечити максимально ефективне і чисте згоряння, залишкова вологість повинна становити не більше 25 відсотків від сухої ваги. Це відповідає вимогам 1-го BImSchV [Німецьке розпорядження щодо імміграції]. Оскільки свіжозрубана деревина має природну вологість від 50 до 65 відсотків, перед використанням вона повинна просохнути протягом одного-двох років. В іншому випадку вона не буде горіти в каміні або печі або значно знизить ефективність. Це пов'язано з тим, що частина енергії горіння йде на випаровування води. Тому чиста теплота згоряння зменшується зі збільшенням вмісту води. Як наслідок, для опалення потрібно більше дров, що збільшує витрати на паливо та викиди в атмосферу.

Щоб перевірити, чи достатньо сухі колоди, можна використовувати вологомір. Важливо знати: Властивості кори можуть відрізнятися від властивостей решти деревини. Щоб уникнути помилок вимірювання, тест не слід проводити на корі.

Створення оптимальних умов зберігання перед опаленням дровами

Умови зберігання мають великий вплив на якість палива. Для промислово вироблених видів палива, таких як пелети та деревні брикети, вони відносно постійні. Для збереження якості їх слід зберігати в сухому місці. Це стосується і готового до розпалювання деревного палива, яке можна без проблем зберігати в погребі через низький вміст вологи. З іншого боку, свіжі поліна слід якомога швидше складати в штабелі для швидкого висихання. Завжди слід забезпечувати достатню циркуляцію повітря. Більше порад щодо зберігання деревного палива:

  • Піддони захищають деревину від вологи знизу
  • Брезент або навіс захищає паливо від дощу та снігу
  • Мінімальна відстань до стіни будинку повинна становити десять сантиметрів
  • Для зберігання дров добре підходять південна та західна сторони будинку

Правильне опалення дровами

Як уже згадувалося вище, автоматичні системи опалення на дровах ідеально підходять для зручного та простого обігріву дровами. Помилки в роботі з ними малоймовірні. Однак для забезпечення безперебійної роботи рекомендується регулярне технічне обслуговування опалювальної системи. З іншого боку, для дров'яних печей з ручним розпалюванням важлива правильна експлуатація, щоб забезпечити ефективне і чисте горіння. Під час освітлення та опалення слід дотримуватися наступних правил:

  • Використовуйте тільки професійні розпалювачі, такі як просочена воском деревна вата, освітлювальні прокладки або кубики.
  • Крім того, для розпалювання покладіть у топку хмиз товщиною приблизно в палець
  • Для достатнього надходження кисню при розпалюванні повністю відкрийте подачу повітря для горіння
  • Як тільки поліна повністю згорять, знову зменшіть подачу повітря
  • Якщо утворилося вугілля і видно лише невелике полум'я, додайте більше полін
  • Спочатку зсуньте вугілля разом, а потім покладіть зверху поліна розколотим краєм донизу
  • Знову відкривайте подачу повітря для горіння, поки не загоряться додані дрова
  • Щоб запобігти охолодженню приміщення, закрийте подачу повітря після того, як вугілля згасне

Враховуйте конструкцію печі при її розпалюванні

Детальну інформацію про управління подачею повітря для горіння зазвичай можна знайти в документації виробника. При ручному опаленні дровами важливо враховувати конструкцію печі або каміна. Від цього залежить, чи буде вона підпалюватися зверху або знизу.

  • З нижньою колосниковою решіткою - підпалювання знизу: Покладіть два шари дров на відкриту колосникову решітку і помістіть запальнички між нижніми шматками деревини. Покладіть два-три товстих поліна розщепленим краєм донизу на верхні шматки дров і запаліть запальнички.
  • Без нижньої решітки - підпалювання зверху: Покладіть два-три поліна на очищене дно топки розколотим краєм догори. Зверху покладіть хмиз. Помістіть запальнички між шматками дров і запаліть їх.