Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Система центральної вентиляції: функції, планування та монтаж

© 2M media / Shutterstock.com

Багато сучасних будівельних проектів вже обладнані механічними вентиляційними системами. З одного боку, це вимагає високого рівня енергоізоляції, щоб регулювати вологість повітря в приміщенні максимально ефективно і безпечно. З іншого боку, це вважається функцією комфорту, що підвищує вартість нерухомості.

Системи центральної вентиляції Viessmann надзвичайно енергоефективні. Потужний теплообмінник уловлює до 98 відсотків прихованого тепла витяжного повітря та використовує його для нагрівання припливного повітря. Це помітно знижує витрати домогосподарств завдяки значно меншому енергоспоживанню. Крім того, зменшуються викиди CO₂, а це означає, що використання центральної механічної вентиляції також зменшує навантаження на навколишнє середовище. Інші особливості центральної вентиляції пояснюються в розділі Переваги механічної вентиляції.

Як працюють центральні системи вентиляції

Характерна відмінність між центральною та децентралізованою системою вентиляції полягає в її конструкції. Центральні системи вентиляції мають центральну вентиляційну установку, яка спрямовує свіже повітря в приміщення через систему розподілу повітря. Децентралізовані вентиляційні установки, з іншого боку, встановлюються повністю всередині стіни. Звідти вони забезпечують будівлю необхідним об'ємом свіжого повітря.

Залежно від типу будівлі, системи центральної вентиляції працюють по-різному

Центральну вентиляцію можна розділити на три групи:

  • Прості витяжні системи
  • Комбіновані припливно-витяжні системи
  • Системи з рекуперацією тепла

У найпростішій конфігурації застаріле повітря активно всмоктується вентилятором і виводиться назовні. Повітророзподільники таких систем зазвичай розташовуються в зонах витяжки повітря. До них відносяться кухня, ванна кімната і туалет, які мають більше вологи і неприємних запахів у порівнянні з житловими приміщеннями, такими як вітальні або кабінети. Свіже повітря, з іншого боку, потрапляє в будинок лише пасивно через дифузори в огороджувальних конструкціях, віконні щілини та дверні прорізи.

На практиці часто використовуються механічні системи вентиляції, які активно втягують припливне повітря, а також витяжне. Такі комбіновані припливно-витяжні системи мають центральну вентиляційну установку та систему розподілу повітря. Не тільки застаріле повітря активно всмоктується і видаляється. Свіже повітря також активно надходить у будинок. Щоб запобігти потраплянню небажаних частинок з повітря, а також шуму, більшість систем оснащені фільтрами.

Центральна припливно-витяжна система з рекуперацією тепла складається з вентиляційної установки та системи розподілу повітря. Вентиляційна установка має два вентилятори і теплообмінник. Два вентилятори використовуються для подачі повітря, що надходить в будівлю, і повітря, що видаляється з будівлі. З одного боку, потік зовнішнього повітря/припливного повітря втягує свіже повітря в будівлю. З іншого боку, потік витяжного повітря виводить застаріле повітря з будівлі.

Обидва потоки проходять через теплообмінник всередині вентиляційної установки. У прохолодні місяці тепло витяжного повітря передається припливному повітрю. Такий режим роботи гарантує, що вентиляційна система виводить з будівлі якомога менше тепла. Так працюють усі центральні вентиляційні установки Viessmann. Таким чином, центральна механічна вентиляція з рекуперацією тепла працює так само, як і центральна механічна вентиляція з дифузорами витяжного та припливного повітря. У розділі "Керована механічна вентиляція " пояснюється, чи підходять центральні вентиляційні установки і для яких об'єктів нерухомості.

Принцип роботи центральної механічної вентиляції з системою провітрювання

Планування системи центральної вентиляції в старих і нових будівлях

Якщо власники будинків хочуть придбати систему центральної механічної вентиляції, вони повинні заздалегідь провести ретельне дослідження і уточнити вимоги. Перше питання щодо центральної механічної вентиляції має стосуватися власних вимог. Зрештою, це слугує основою для подальших інвестицій. Щоб спростити завдання, будівлі поділяються на три типи:

  • Старі будівлі
  • Модернізовані старі будівлі
  • Нові будівлі

Для більш точного розрахунку потреби необхідно враховувати кількість кімнат і мешканців, а також особливості їхнього використання. Тому, незалежно від сфери застосування, власники будинків завжди повинні довіряти планування та впровадження системи механічної вентиляції підряднику. Це пов'язано з тим, що вони можуть точно оцінити, наскільки великою має бути вентиляційна система, щоб вона працювала максимально ефективно. У наступному розділі ви можете прочитати, на що ще слід звернути увагу домовласникам і модернізаторам при виборі правильної вентиляційної системи.

У немодернізованих будівлях свіже повітря пасивно потрапляє в будинок через негерметичні огороджувальні конструкції, дверні щілини та віконні прорізи. Використання вентиляційної системи в таких будівлях є гарною ідеєю, оскільки ризик утворення плісняви все ще дуже високий. Однак центральна вентиляція дуже рідко застосовується в немодернізованих старих будівлях. Це пов'язано з тим, що вона вимагає значних зусиль з планування, які здебільшого є доцільними лише на етапі будівництва або модернізації. Важливо зазначити: у старих будівлях використання центральної системи вентиляції можливе, але її встановлення буде складнішим. Це пов'язано з тим, що для цього потрібно вносити зміни в конструкцію будівлі. Крім того, повітроводи повинні бути облицьовані.

Центральна система вентиляції часто використовується в новобудовах. Її встановлюють на ранній стадії в недобудованій будівлі. Після завершення будівництва її вже не видно. Тому центральну систему вентиляції в новобудові завжди слід планувати заздалегідь. Для житлових будинків з цією метою розробляється концепція вентиляції відповідно до DIN 1946-6. Система вентиляції використовується для забезпечення мінімальної швидкості повітрообміну, безпечної для здоров'я, і для захисту будівлі. Більшість власників будинків на етапі будівництва обирають центральну вентиляцію. Зазвичай це розумно, але не завжди необхідно. При оптимальному плануванні та впровадженні децентралізована механічна вентиляція також може ефективно забезпечувати нові будівлі свіжим повітрям.

Система опалення в поєднанні з системою вентиляції Vitoair FS

Варіанти монтажу системи розподілу повітря

Принцип роботи центральної механічної вентиляції також передбачає встановлення повітропроводів. Існує кілька варіантів монтажу на вибір. Найвідоміші з них:

  • Монтаж в конструкцію підлоги
  • Монтаж в бетоні
  • Монтаж у підвісній стелі

Цей тип інсталяції часто використовується в новобудовах. Тут плоскі повітропроводи спочатку прокладаються безпосередньо на недобудованій підлозі, після чого встановлюється ізоляція. За необхідності поверх цього встановлюються труби теплої підлоги перед тим, як наноситься стяжка в якості останнього шару. Після цього повітропроводи більше не видно. Тільки підлогові або стельові дифузори показують, що внизу встановлена система вентиляції.

Альтернативою монтажу повітропроводів на недобудованій підлозі є монтаж у бетоні. Для цього круглі повітропроводи зазвичай розміщують всередині сталевої арматури стель на початковому етапі будівництва. Тільки після цього заливається бетон. Цей метод монтажу підходить як для частково збірних стель, так і для бетонних стель, що заливаються на місці. Перевага цього методу полягає в тому, що не потрібно будувати додаткову конструкцію перекриття. Однак необхідно заздалегідь провести детальне планування з інженером-будівельником.

Залежно від висоти приміщення, вентиляційні системи можуть також вбудовуватися в підвісну стелю. Тут особливо підходять плоскі стельові блоки Vitovent 200-C і Vitovent 300-C. Ці установки можна монтувати безпосередньо до стелі. Повітроводи до окремих приміщень інтегровані в підвісну стелю так, що їх більше не видно.

Які системи центральної вентиляції пропонує Viessmann?

Центральна механічна система вентиляції будівлі складається з вентиляційної установки та системи розподілу повітря. Повітророзподільна система ховається в підлозі або вбудовується в стіну. Повітророзподільники - це все, що залишається видимим. Швидкість повітрообміну регулюється незалежно від центральної вентиляційної установки.

Існують різні системи вентиляції

Залежно від характеристик будівлі та особистих вимог, слід розглянути різні системи центральної вентиляції. Стельові блоки, такі як Vitovent 200-C і Vitovent 300-C, мають дуже низьку монтажну висоту і можуть бути інтегровані в підвісну стелю. Настінні блоки, такі як Vitovent 300-W, дещо більші за розміром і можуть забезпечувати витрату повітря від 300 м³/год до 400 м³/год.

Усіма центральними вентиляційними установками Viessmann можна керувати за допомогою додатків ViCare та VitoGuide. Для цього необхідно, щоб система керування була інтегрована з відповідним теплогенератором і з'єднана з ним через коробку Vitoconnect. Таким чином, система вентиляції та теплогенератор утворюють центральний блок обслуговування будівлі, як візуально, так і технічно. Прикладом цього є вентиляційна система Vitoair FS, яка може бути гнучко встановлена: під стелею, на стіні або на горищі.

Усі центральні вентиляційні системи Viessmann оснащені рекуператором тепла. Це означає, що вони забирають тепло з витяжного повітря, а потім передають його припливному повітрю. Це підвищує ефективність і заощаджує витрати на опалення.

Більше порад та інформації про це Ви знайдете в розділі "Механічна вентиляція" на сайті heizung.de.