Сонячний колектор виробляє тепло, коли сонячне світло потрапляє на поглинач - навіть тоді, коли тепло не потрібне. Це може бути, наприклад, влітку, коли мешканці будинку у відпустці. Якщо передача тепла через бойлер ГВП або буферний накопичувач ГВП більше неможлива, оскільки вони вже повністю нагріті, циркуляційний насос вимикається і геліосистема перебуває в стані стагнації.
Якщо на колектор падає подальша інсоляція, його температура буде підвищуватися до тих пір, поки теплоносій не випарується, викликаючи високі теплові навантаження на компоненти системи, такі як ущільнення, насоси, клапани і сам теплоносій. У системах з термозалежним відключенням ThermProtect утворення пари надійно запобігається.
Плоский пластинчастий колектор з перемикаючим шаром абсорбенту
Вперше був розроблений і запатентований плоский колектор, який запобігає подальшому поглинанню енергії після досягнення певної температури. Поглинаюче покриття Vitosol 200-FM засноване на принципі "перемикання шарів". Кристалічна структура, а отже, і вихідна потужність колектора змінюються в залежності від температури колектора, тим самим знижуючи температуру стагнації. При температурі поглинача 75 °C і вище кристалічна структура покриття змінюється, багаторазово збільшуючи швидкість теплового випромінювання. Це зменшує продуктивність колектора, оскільки при підвищенні температури колектора температура застою значно знижується і запобігає утворенню пари.
Як тільки температура в колекторі падає, кристалічна структура повертається до початкового стану. Понад 95 відсотків сонячної енергії, що надходить, тепер може бути поглинута і перетворена в тепло; лише крихітна частка (менше 5 відсотків) випромінюється назад. Це означає, що продуктивність нового колектора вища, ніж у звичайних плоских колекторів, оскільки колектор ніколи не вступає у фазу стагнації і може знову постачати тепло в будь-який час. Кількість разів, коли можна активувати зміну кристалічної структури, не обмежена, а це означає, що ця функція доступна завжди.