Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Коротко про газ як викопне паливо для опалення

Зверніться за консультацією
Блакитне полум'я газового пальника

Поряд з рідким паливом, газ є одним з найважливіших первинних джерел енергії в Німеччині. Багато газу потребує не лише промисловість. Це викопне паливо також незамінне для опалення житлових будинків і квартир. Офіційна статистика показує, наскільки важливим є газ у секторі опалення, і підтверджує, що газові системи є одними з найбільш часто використовуваних систем опалення. Близько двох третин усіх теплогенераторів використовують газ.

Газ як рушійна енергія та паливо для систем опалення

Найвідоміший тип опалювальної системи працює на газі. Вона спалює паливо, виробляючи при цьому тепло. Вона здатна спалювати паливо не тільки в газоподібному вигляді, але і в рідкому (зріджений газ). Але це далеко не єдиний вид опалення, який використовує газ як енергоносій. Наприклад, теплоелектроцентралі спалюють газ для приведення в дію турбіни, яка, в свою чергу, виробляє електроенергію і тепло. Теплові насоси також використовують електроенергію або газ як рушійну енергію для роботи компресора. Особливим типом опалювальної системи є опалення на паливних елементах. Вона також використовує газ як джерело енергії для виробництва тепла та електроенергії. Але ось у чому хитрість: вони не спалюють газ, а розділяють його хімічно. Фактичним паливом у цьому випадку є не сам газ, а виділений з нього водень.

Формування та запаси

На фото зображений завод з переробки газу на паливо.
На фото зображений завод з переробки газу на паливо.

Газ, в даному випадку природний, утворюється дуже схожим чином, як і сира нафта. Обидві сировини утворилися кілька мільйонів років тому з органічних речовин і залягають у покладах, деякі з яких є величезними. Природний газ - це суміш метану, азоту та інших вуглеводнів, таких як етан, пропан і бутан. Серед іншого, його можна видобувати з глибин за допомогою свердловин. Ще кілька років тому природний газ здебільшого спалювали як побічний продукт видобутку нафти. Це не лише марнотратне використання ресурсів, але й забруднює навколишнє середовище в довгостроковій перспективі. Відтоді уряди країн-виробників прийняли закони, що забороняють спалювання газу в факелах.

Оскільки первісні океани покривали значну частину нашої планети мільйони років тому, природний газ зустрічається майже в усіх регіонах світу. Найбільші запаси на Близькому Сході, далі йдуть Європа та Євразія. Список країн з найбільшим обсягом видобутку, однак, очолює не Саудівська Аравія, наприклад, а Сполучені Штати Америки. Німеччина також має запаси природного газу близько 123 мільярдів кубометрів. Видобуток тут зосереджений на Саксонії-Ангальт. Але газ також можна видобувати з відновлюваних джерел. Звичний нам біогаз виробляється з біомаси, такої як кукурудза, цукровий буряк або інші енергетичні культури, на спеціально побудованих заводах.

Запаси та ресурси

Коли йдеться про те, чи гарантовані поставки газу в найближчі роки, слід розрізняти запаси і ресурси. Запаси - це вже відкриті запаси, тоді як ресурси - це лише ті родовища, які ще не є економічно вигідними для експлуатації. У звіті британської нафтової компанії BP зазначається, що для повного вичерпання запасів природного газу знадобиться 55,1 року.

Це за умови, що споживання залишатиметься незмінним. За основу для цього розрахунку компанія взяла показники 2014 року. Того року у світі було спожито майже 4000 мільярдів кубометрів газу. Порівняно з уже наявними запасами, кількість ресурсів, які поки що науково неможливо видобути, є значно більшою. Німецька асоціація природного газу, нафти та геоенергетики (BVEG) припускає, що природного газу вистачить на 260 років.

Переваги використання газу

Матричний газовий пальник
Матричний газовий пальник

Використання газу має багато переваг як для користувача, так і для навколишнього середовища. Завдяки його високій енергоємності власники систем отримують вигоду від надзвичайно економного опалення - тим більше, якщо котел використовує конденсаційну технологію. Про те, що робить цю технологію такою особливою, ви можете прочитати в розділі " Переваги газової конденсаційної технології". Одне можна сказати напевно: порівняно з іншими викопними видами палива, газ горить дуже чисто. Він викидає менше CO₂, ніж, наприклад, сира нафта, і майже не виробляє забруднюючих речовин, таких як оксиди азоту або діоксид сірки. Це означає менше навантаження на навколишнє середовище.

Промисловість також покладається на це паливо. Зокрема, газ відіграє важливу роль у виробництві електроенергії. У порівнянні зі звичайними електростанціями, газові електростанції збільшують і зменшують свою потужність у міру необхідності. Тому їх часто використовують для швидкого та надійного збалансування пікових навантажень. Ще однією перевагою є дуже добре розвинена розподільна мережа.

Конверсія газу та теплота згоряння

Перехід від зрідженого газу до скрапленого наразі відбувається на північному заході Німеччини. Витрати на це беруть на себе газопостачальна компанія та Федеральне мережеве агентство Німеччини (Bundesnetzagentur). Власникам газових опалювальних систем потрібно лише брати до уваги всі листи, повідомлення та терміни, які вони отримують від свого постачальника енергії. Метою цього переходу є гарантування постачання та стандартизація типу газу. Це пов'язано з тим, що повна теплота згоряння, тобто вміст енергії, газу не завжди є постійною. Наприклад, для скрапленого газу вона становить від восьми до десяти кіловат-годин на кубічний метр. Для H-газу - від десяти до дванадцяти кіловат-годин на кубічний метр. Якщо ви хочете дізнатися теплотворну здатність газу, який ви купуєте, подивіться на свій рахунок за газ. Зазвичай вона там вказана. Якщо ні, варто звернутися до постачальника газу.

Якщо у вас вже є конденсаційний котел Viessmann з інтелектуальною системою керування Lambda Pro Control, перехід на новий вид палива не вплине на вас. Це пов'язано з тим, що регулятор горіння автоматично адаптується до якості газу і може без проблем спалювати багатий на енергію H-газ. Детальну інформацію про це ви можете знайти на сторінці переходу на інший вид палива.