Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Дров'яне опалення - екологічне та економічне опалення

Фото: © Krasula / Shutterstock.com

З усіх видів палива для опалення деревина має найдовшу історію. Через зміну клімату і пов'язаний з цим енергетичний перехід, а також зростання цін на природний газ і мазут, люди все частіше віддають перевагу опаленню деревиною. Не в останню чергу завдяки сучасним технологіям системи опалення на дровах, також відомі як твердопаливні котли, мають ряд переваг над іншими системами опалення. Деревина є особливо стійким паливом. Вона є відновлюваним ресурсом і має дуже хорошу оцінку життєвого циклу. Під час згоряння вона виділяє лише стільки CO₂, скільки поглинула в процесі свого росту. Таку ж кількість CO₂ вона виділила б, якби її залишили розкладатися природним шляхом. Опалення деревиною відносно недороге. Це пов'язано з тим, що паливо зазвичай надходить безпосередньо з місцевих лісів, що виключає викиди CO₂, які виникають внаслідок довгих транспортних маршрутів.

І останнє, але не менш важливе: сучасна інноваційна технологія опалення Viessmann забезпечує високоефективне спалювання деревини, що робить паливо ще більш економічним. Всі опалювальні системи виготовлені з міцних, стійких і надійних матеріалів та оптимізовані для опалення деревиною. Окрім високої ефективності, вони мають високий рівень безпеки та зручні в експлуатації. Завдяки сучасним пристроям управління та безпеки, вони є ефективними та надійними.

Типи систем опалення на дровах

За останні десятиліття системи опалення на дровах зазнали кількох трансформацій. Сьогодні споживачі можуть вибирати з широкого спектру високоефективних опалювальних технологій для задоволення будь-яких потреб. Після того, як ви визначилися з вибором системи опалення на дровах, наступне питання полягає в тому, який тип найкраще підходить для вас і вашого будинку. Системи опалення на дровах, які також називають системами опалення на біомасі, бувають декількох типів:

  • Котли на дровах
  • Пелетні котли
  • котли на трісці
  • Комбіновані котли (які можуть спалювати колоди, пелети та/або тріску)

Котли на дровах представляють найбільш традиційну форму опалення - спалювання розколотих шматків деревини твердих або м'яких порід. Вони також можуть працювати на брикетах. Це залишки деревини, спресовані в шматки однакової форми. Вони мають вищий вміст енергії, ніж поліна. Котли на дровах зазвичай завантажуються вручну і досягають високої ефективності завдяки технології газифікації деревини. Не потребуючи спеціального місця для зберігання або конвеєра, котли на газифікації деревини є недорогими порівняно з іншими системами опалення. Сама технологія вже перевірена роками, що підтверджує її надійність. Опалювальні системи на біомасі, що спалюють поліна, доступні в багатьох діапазонах потужності і підходять як для новобудов, так і для вже існуючих об'єктів нерухомості.

Порада щодо зберігання палива: Деревину легко зберігати. Але для забезпечення ефективного горіння їх вологість повинна бути нижче 20 відсотків. Тому бажано зберігати їх протягом декількох років.

Пелетні котли доступні в різних класах потужності і можуть бути встановлені як в нових, так і в існуючих будівлях. Вони працюють на дрібних гранулах, виготовлених з деревних відходів лісового господарства або промисловості і є однією з найбільш екологічно чистих сировинних матеріалів. Вони також мають особливо високий вміст енергії і, завдяки своїй рівномірній формі, можуть автоматично подаватися до теплогенераторів, так що немає необхідності заправляти ці обігрівачі на біомасі вручну. Системи опалення на пелетах дорожчі у придбанні та встановленні, ніж інші види опалення, через необхідність зберігання палива та конвеєрної системи. Це необхідно для того, щоб пелети ефективно горіли і виділяли якомога більше енергії. Для зберігання та подачі пелет існує п'ять методів:

  • Склад і подача в пелетний котел через вакуумну систему
  • Силос для пелет з подачею до пелетного котла за допомогою вакуумної системи
  • Склад з подачею до пелетного котла за допомогою гнучкого шнекового конвеєра
  • Силос для пелет з подачею до пелетного котла гнучким шнековим транспортером
  • Пелетний ящик - гнучке і компактне приміщення для зберігання пелет
  • Детальну інформацію про це можна знайти в розділі Зберігання та подача пелет.

Порада при купівлі палива: Переконайтеся, що використовувані пелети відповідають стандартній якості, наприклад, ENplus-A1 або EN ISO 17225-2 A1. При виготовленні деревних пелет за стандартами ENplus та ENISO 17225-2 використовуються лише 100-відсоткові необроблені залишки деревини.

За винятком конвеєрного пристрою, котли на трісці працюють аналогічно пелетним котлам. Найголовніша відмінність: Вони працюють не на пелетах, а на трісці. Вони складаються з висушених і подрібнених відходів лісового господарства та промисловості, а також корчів. Оскільки її простіше виробляти, натуральна тріска дешевша за пелети. Вони не мають фіксованої форми і мають дещо нижчий і менш стабільний вміст енергії. Для її зберігання також потрібно більше місця, ніж для інших видів палива з біомаси. Котли на трісці можна використовувати як у нових, так і в старих будівлях, і вони особливо підходять для регіонів, де паливо можна дешево виробляти із залишків лісової деревини.

Комбінований котел на дровах є універсальним серед систем опалення на біомасі. Він підходить як для ручного завантаження полінами або деревними брикетами, так і для автоматичної роботи з деревними гранулами або тріскою. Універсальні дров'яні котли доступні в різних діапазонах потужності і підходять для опалення як нових, так і існуючих будівель. У порівнянні з теплогенераторами, які працюють тільки з одним видом деревини, витрати на придбання комбінованих котлів на дровах/щепі є вищими.

Переваги опалення на дровах з першого погляду

Котел на деревних гранулах дозволяє повністю автоматизовану роботу, котел на дровах забезпечує затишне тепло та гарячу воду при низьких інвестиційних витратах, а комбінований котел поєднує в собі сильні сторони всіх систем опалення на дровах. Переваги опалення на дровах різноманітні. Опалення на дровах робить цінний внесок у захист нашого клімату, а також має інші переваги. Економічні аспекти також важливі. Вони значною мірою залежать від сценарію встановлення системи та інших факторів. При професійному плануванні та впровадженні власники систем зазвичай отримують вигоду від наступних переваг опалення на дровах.

Дров'яне опалення вважається найстарішою формою отримання тепла шляхом спалювання біомаси. Деревина забезпечувала людей теплом протягом багатьох століть. З плином часу технологія знову і знову оптимізувалася і тому вважається дуже розвиненою. Крім того, дров'яні опалювальні системи дуже міцні. Деякі котли на дровах, наприклад, завдяки суцільній чавунній решітці, можуть впоратися з гвинтами або цвяхами, встромленими в дрова, не пошкодившись при цьому. Вони розраховані на тривалий термін служби. Крім того, сучасні системи на біомасі повністю автоматизовані та оснащені пристроями контролю та безпеки для надійної, ефективної та безпечної роботи.

Дров'яні котли Viessmann можуть ефективно працювати як в моно-, так і в подвійному режимі. Крім гарячого водопостачання, ці котли можуть також забезпечувати приємне тепло в зимові місяці. Правильно підібраний за розміром котел працює відповідно до попиту в кожній області застосування і, таким чином, запобігає небажаним втратам тепла. Вбудований контролер горіння також забезпечує економне споживання енергії, одночасно зменшуючи викиди в атмосферу.

У часи зростання цін на викопне паливо та підвищення екологічної свідомості виробництво чистої енергії набуває ще більшого значення. Уряд Німеччини, наприклад, поставив собі за мету збільшити частку відновлюваних джерел енергії до 60 відсотків до 2050 року. Однією з переваг опалення на дровах є те, що його можна комбінувати з іншими системами, наприклад, сонячними. Використання обох цих технологій допомагає користувачам систем не тільки захистити навколишнє середовище, а й значно підвищити ступінь своєї енергетичної самодостатності.

Як уже згадувалося, крім економічних аспектів, є також багато екологічних переваг, коли домовласники обирають опалення на дровах. Дві видатні переваги - це, з одного боку, незалежність від викопних видів палива, а з іншого боку, стійке джерело.

На ціни на нафту і газ сильно впливають економічні та політичні коливання, і їх важко передбачити. Однак загальна тенденція до зростання не в останню чергу тому, що нафта і газ є обмеженими ресурсами. Деревина, з іншого боку, дуже економічно ефективна і, будучи місцевим паливом, не схильна до екстремальних цінових коливань.

Це правда, що паливний газ також можна виробляти з відновлюваних джерел енергії. Однак цей розвиток відбувається дуже повільно. Незалежність від коливань цін на викопне паливо є, таким чином, однією з багатьох переваг опалення деревиною.

При спалюванні деревини виділяється лише стільки CO₂, скільки дерева фактично поглинули протягом свого життя. Ось чому опалення деревиною є нейтральним з точки зору викидів CO₂. Крім того, паливо зазвичай надходить з регіональних лісових господарств і його не потрібно транспортувати на великі відстані. Оскільки в останні роки опалення деревиною стає все більш популярним, деякі компанії почали імпортувати деревне паливо з-за кордону. Ця дешева деревина іноді буває низької якості і погано горить. Крім того, не завжди можна визначити, чи походить деревне паливо з нелегальних лісозаготівель, чи з лісів, де ведеться сталий менеджмент.

Тому завжди слід звертати увагу на його походження і надавати перевагу дров'яним виробам місцевого виробництва, де це можливо. Сертифікати, такі як EN Plus для пелет, є хорошим орієнтиром при виборі деревного палива. Купуючи у місцевих роздрібних торговців, ви зменшуєте навантаження на навколишнє середовище, а також підтримуєте регіональну економіку.

Окрім екологічних та економічних переваг, системи опалення на дровах пропонують високу надійність постачання. З одного боку, дров'яне опалення - єдине відновлюване джерело енергії, здатне забезпечити тепло від -25 до +20 градусів за Цельсієм. І це незалежно від погоди. Крім того, сировина для нього росте на місцевому рівні. Це робить власників системи опалення на дровах незалежними від світових кризових ситуацій.

Кругообіг CO2: гниття деревини (ліворуч), фотосинтез (в центрі) і спалювання деревини (праворуч)

Детальна інформація про можливу економію міститься в нашій брошурі "Компас модернізації", яка доступна тут у форматі PDF:

Поради щодо купівлі: Ключові факти

Важливим моментом, який слід враховувати при купівлі системи опалення на дровах, є потреба в теплі. Щоб система працювала ефективно, вона повинна бути правильно розрахована. Занадто велика система опалення на дровах буде споживати непотрібну кількість енергії. Занадто маленька система може бути не в змозі забезпечити необхідну кількість тепла. Це призведе або до надмірних витрат на опалення, або до втрати комфорту. Необхідну теплову потужність можна визначити за допомогою розрахунку теплового навантаження. Підрядник розраховує необхідне теплове навантаження для обігріву будівлі до заданого температурного діапазону. Цей розрахунок також враховує втрати при транспортуванні та вентиляції, а також підвищену теплову потужність. Інші важливі моменти:

Доступний простір: Купуючи дров'яний котел, домовласники повинні звернути увагу на вимоги до простору. Залежно від типу опалення, деякі системи потребують більше місця для обладнання для подачі палива і для зберігання палива.

  

Viessmann Vitocal 200-A

Поширені запитання про опалення дровами

Чи скрізь можна ефективно використовувати дров'яне опалення? Що краще: поліна чи пелети? Де я можу придбати паливо на основі деревини? У цьому розділі ми зібрали найпоширеніші запитання та відповіді про системи опалення на дровах.

Дров'яні котли Viessmann настільки зручні у використанні, що можуть забезпечити теплом практично будь-який приватний будинок або багатоквартирний будинок. Важливою вимогою є наявність сухого приміщення для зберігання дров, оскільки залишкова волога в деревині є одним з вирішальних факторів, що впливають на якість горіння. Переобладнання, наприклад, димової труби, як правило, не потрібне.

Системи опалення на дровах від Viessmann також є ідеальним доповненням до систем опалення, що працюють на нафті та газі.

(фото: © gualtiero boffi / Shutterstock.com)

Колоди - ідеальний вибір для тих, хто може самостійно отримати паливо, наприклад, з місцевих лісових господарств. Деревину потрібно правильно витримати, тобто зберігати до тих пір, поки вона не матиме мінімально можливий залишковий вміст вологи. Пелети виготовляються з тирси і створюються під тиском. Завдяки низькому вмісту залишкової вологи вони мають високу теплотворну здатність. Пелети легше доставляти і зберігати. Їх подача та дозування в систему опалення на дровах відбувається автоматично і зручно.

Оскільки обидва ці види деревного палива мають свої сильні і слабкі сторони, на це питання не можна відповісти в загальних рисах. Важливо, щоб котел підходив для будівлі і максимально задовольняв потреби в опаленні всіх мешканців. Підрядник, який займається опаленням, зазвичай може надати детальну індивідуальну консультацію.

Буферний накопичувач приймає тепло, що виробляється котлом, і зберігає його. Це має дві переваги: Забезпечує безперервну подачу тепла і запобігає необхідності частого перезапуску процесу горіння котла. Це збільшує термін служби котла і забезпечує високоефективне спалювання палива. Використання буферної ємності може бути необхідною умовою для отримання державних субсидій.

Буферний накопичувач займає певний простір, але в більшості випадків він забезпечує економну роботу системи опалення.

Деревне паливо, особливо деревні гранули, зараз є стандартним паливом для більшості торговців паливом. Подібно до мазуту, їх "закачують" у сховище. Це робиться швидко і просто. Багато лісопилок та деревообробних підприємств також пропонують пелети. За вигідними цінами ви можете придбати колоди у лісгоспів або фермерських господарств, які мають лісозаготівельні підприємства.

Купуючи, шукайте продукцію високої якості. Вони дещо дорожчі, але зазвичай мають вищий вміст енергії та кращі властивості горіння. Це окупається найпізніше під час горіння. Ви також можете розпізнати високоякісні пелети за їхнім сертифікатом DIN Plus або EN Plus.

У багатьох старих будинках вже є котельня. Її також можна використовувати для зберігання деревного палива. Це робить опалення дровами ідеальним вибором для старих будівель. Однак, звичайно, дровами можна опалювати і новобудови. Тут вибір системи є важливим для забезпечення її ефективності. Просто натисніть на кнопку "Отримати консультацію експерта ", щоб отримати безкоштовну, ні до чого не зобов'язуючу консультацію експерта щодо систем опалення на дровах Viessmann.

Не існує єдиного найкращого часу для купівлі системи опалення на дровах. На практиці більшість домовласників користуються теплими літніми місяцями для встановлення нової системи опалення. Причини очевидні: влітку практично не потрібне центральне опалення і менше гарячої води. Достатня кількість часу до наступного опалювального сезону дозволяє точно спланувати його.