Що варто знати про деревину
Для твердопаливного котла паливом є дрова. Однак не всі дрова мають однакові характеристики. За даними Німецької асоціації охорони лісів, у Німеччині ростуть майже 100 видів дерев. Лише деякі з них підходять для використання в якості дров. Найпоширенішими деревами, що підходять як паливо, є береза, дуб, бук, ялина, сосна.
Відмінність між твердими і м'якими породами
Залежно від щільності в сухому стані породи деревини розрізняють на тверді і м'які. Щільність у сухому стані означає щільність матеріалу при нульовому вмісті вологи в ньому. В процесі сушіння деревина може втратити майже 100% своєї ваги. Залишкова вологість є важливим показником для деревини, що використовується як паливо. Дрова готові до спалювання, коли залишковий вміст вологи не перевищує 20%. Якщо залишкова вологість більша, то необхідно затратити більше енергії на спалювання, що призведе до більших витрат. Тверді породи дерев мають більшу щільність волокна, і тому спалюються повільніше. Ростуть вони теж повільніше, ніж м'які породи.
Одиниці вимірювання деревини
При закупівлі деревини можна зіштовхнутися з різними одиницями для її вимірювання. Найчастіше зустрічається кубометр щільної маси, складометр та насипний кубометр.
Кубометр щільної маси
Один кубометр щільної маси дорівнює точно одному кубометру твердої деревини. Тобто деревини без проміжків, які завжди є між дровами, складеними в колоду. Кубометр щільної маси застосовується при купівлі круглого лісоматеріалу. також використовують інші одиниці виміру щільної маси. Це "кубометр запасу щільної маси", "кубометр урожаю сухої маси" та "складальний кубометр сухої маси".
- Перший з них вимірює запас деревині у дереві, включаючи його кору.
- Віднявши від нього 20 відсотків, ми отрмиаємо "кубометр урожаю".
- Натомість "складальний кубометр сухої маси" відповідає 1 м³ деревного палива, підготовленого до спалювання та складеного у штабелі з мінімально можливими проміжками повітря між окремими колодами.
Складометр
Найбільш поширеною одиницею виміру деревини є так званий складометр. Це об'єм дров, акуратно складених у ящик об'ємом 1 м³. одиниця вимірювання слоїстої і насипної деревини, загальний об’єм якої разом з повітряними проміжками складає один кубічний метр.
Насипний кубометр
Оскільки в торгівлі недоцільно складати колоди обережно в штабель, то застосовують таку одиницю виміру як насипний кубометр. Деревина насипана в куб зі стороною в 1 метр при цьому між дровами є набагато більше повітряних прошарків, ніж при зберіганні у рівно укладеному штабелі.

Опалення деревиною - найбільш природним видом палива у світі
Німецька директива, що регулює викиди шкідливих речовин
Деревина – так зване тверде паливо, склад якого менш однорідний порівняно з рідким паливом або природним газом. Наприклад, дрова можуть містити елементи різних видів дерев та різних частин дерева. Одні з них можуть бути більш вологими, ніж інші. В ідеалі, повне згоряння деревини відбувається з утворенням вуглекислого газу, золи і води. Як правило, летюча зола теж потрапляє в повітря і забруднює довкілля. Щоб запобігти цьому, сучасні системи опалення деревиною від Viessmann оснащені ефективним контролем згоряння (лямбда-зонд і датчик температури відхідних газів). Значення, яких необхідно досягти, регулюються так спеціальною директивою до німецького федерального закону про охорону довкілля.
Детальніше про процес згоряння
Процес згоряння деревини можна грубо розділити на три фази – сушіння, дегазації та окислення:
1. Сушіння: на цій фазі вода, що міститься в дровах, спочатку нагрівається, а потім випаровується. Чим більше води, яку деревина отримала раніше, тим більше енергії потрібно витрачати, щоб вона випарувалася.
2. Дегазація: при температурі близько 150 градусів Цельсія в дровах починається процес розкладання. При цьому легкі компоненти деревини перетворюються в газову суміш, яка містить, окрім інших сполук, окис вуглецю (СО) та вуглеводні. Починаючи з температури близько 400 градусів Цельсія, тверді компоненти в деревині також газифікуються. Виділений газ складається в основному з окису вуглецю. На цьому етапі паливо вже втратило більше двох третин своєї маси у вигляді води, двоокису вуглецю та горючих газоподібних речовин. Залишається деревне вугілля.
3. Окислення: фактичне спалювання відбувається на цьому етапі. Раніше виділені гази вступають у реакцію з киснем з атмосфери, при чому утворюються двоокис вуглецю та вода. Деревне вугілля, що залишається, з часом також згоряє. Все, що залишається, – це зола і негорючі частки деревини.
Інша корисна інформація про деревину
Дрова, тріска або деревні пелети – кожен з цих видів палива унікальний у своєму роді. Тому важливо знати, як правильно використовувати кожен з них.
Правильно зберігайте дрова
Дрова лише тоді віддають свою повну енергію, коли вони мають низьку залишкову вологість. Спалювання вологої деревини не лише неефективне з економічного погляду. Через низьку температуру спалювання воно може привести до високих викидів шкідливих речовин та відкладання смоли в димовій трубі. Тому сушіння дров особливо важливе для ефективної експлуатації. Поради щодо зберігання:
- Розколюйте поліна, діаметр яких перевищує 10 сантиметрів
- Зберігати деревину потрібно в провітрюваному приміщенні, захищеному від дощу. Не зберігайте свіжу деревину в підвалі
- Якщо можливо, складайте дрова так, щоб між окремими штабелями був достатній простір, і не безпосередньо на підлозі
При покупці трісок зверніть увагу на стандарт
Тріски, як правило, зроблені з деревних залишків. Порівняно з пелетами, вони мають меншу енергоємність. Зате вони дешевші. Для економної роботи котла велику роль відіграє якість. Оскільки існують різні рівні якості трісок, власник котельні має звертати увагу на дотримання європейського стандарту EN ISO 17225-4, купуючи їх. Особливо це важливо для невеликих опалювальних установках.
Деревні пелети замість рідкого палива
Пелети постачаються в упакованій чи насипній формі. Для виготовлення деревних пелет використовуються залишки деревини на 100% природного походження. Для правильного та ефективного спалювання пелети мають зберігатися в сухому місці. Зберігатись вони можуть у пелетних силосах або підземних цистернах. Якщо ви хочете замінити наявну опалювальну систему на рідкому паливі системою опалення пелетами, також можна використовувати колишнє сховище рідкого палива в підвалі.