„Ефективність Плюс“ – ефективне використання ресурсів, турбота про довкілля і про свій регіон

Теми з першого погляду
Стратегічний проект „Ефективність Плюс“
Своїм стратегічним проектом „Ефективність Плюс“ компанія Viessmann показала, що енергетичних і кліматичних цілей, поставлених у Європі на 2050 рік, можна досягти вже сьогодні. Завдяки впровадженню нових технологій істотно підвищилась ефективність роботи і використання матеріалів, а перш за все – енергоефективність. Втричі знизився рівень споживання палива з традиційних джерел, на вісімдесят відсотків – рівень викидів CO2.
Центр енергопостачання заводів Viessmann використовує різні джерела енергії – рідке паливо і газ, а також біомасу, енергію сонця та тепло, отримане з повітря й ґрунту. Важливий внесок в енергоефективні технології роблять конденсаційна техніка та когенераційні установки.
Для екологічного виробництва тепла і енергії використовуються тріски, які компанія отримує з власних плантацій дерев швидко зростання. Для цього на 180 гектарах були висаджені тополі й верби, що дозволило покрити приблизно половину річної потреби підприємства (7 000 тонн твердої біомаси).
Випереджаємо політичні цілі

Німецький федеративний уряд визначив значний період часу для досягнення цілей, пов'язаних з захистом від кліматичних змін. Лише до 2050 року викиди CO2 мають знизитися на 80 відсотків, а частка відновлюваних джерел енергії – зрости до 60 відсотків.
Viessmann випереджає ці цілі на десятиліття. Вже сьогодні компанія досягла показників, що вимагаються, і в подальші роки прагне їх покращити ще більше.

Значення програми Ефективність Плюс для наших виробничих підприємств
Завдяки проекту Ефективність Плюс заводи компанії Viessmann, розташовані в німецькому місті Аллендорф, вже сьогодні виконують задачі в плані економії енергії та турботи про клімат, поставлені німецьким урядом до 2050 року.
Підвищивши енергоефективність на 22 відсотки й замінивши на 18 відсотків викопні джерела енергії відновлюваними, компанія зменшила споживання дизпалива й природного газу на 60 відсотків, а викиди CO2 зменшились на 80 відсотків. На стороні споживача енергії цьому сприяли нові оптимізовані виробничі установки й процеси, а також – всюди, де це можливо, використання надлишкової теплової енергії та покращена теплоізоляція будинків.

Замінити викопні види палива
У центрі енергопостачання компанії Viessmann застосовані всі сучасні технології, зокрема високоефективні конденсаційні котли та когенераційні установки. Крім того, викопні види палива дедалі більше заміняються енергією з відновлюваних джерел. Передусім це застосування твердої біомаси та біогазу, використання сонячної енергії в геліотермічних та фотоелектричних установках, а також тепла повітря та ґрунту – за допомогою теплових насосів.

Енергетичний менеджмент – менше споживання завдяки масштабному контролю
Система енергетичного менеджменту, тобто контролю за витратами енергії, має велике значення в компанії Viessmann. Здійснюється безперервна перевірка, щоб виявити надлишки енергії, яким можна знайти ефективне застосування. Проводиться оцінка, скільки енергії потребує система в даний момент, і чи можна віддати вироблену електроенергію в міську мережу.

Завжди знати своє поточне споживання
Візуалізація даних відбувається в системі керування енергією. Лічильники енергії, встановлені у різних вузлах системи, надають дані про актуальні потреби, кількість виробленої енергії та кількість енергії, відданої в опалювальний контур.
Регулятори споживання налаштовуються індивідуально. Вони автоматично подають сигнал про різке збільшення рівня споживання.
Міжнародний стандарт ISO 50001 визначає, що має входити в систему енергетичного менеджменту. До цілей, які мають бути поставлені, належить розробка ефективної енергетичної політики на підприємстві, вжиття заходів для підвищення потужності та зниження енергетичних витрат і викидів СО2.

Мережа енергетичних потоків впливає на споживача та постачальника
Додатковими ефективними важелями для стабільного зниження споживання палива на майбутнє є, з боку споживача – постійне зниження потреби в енергії, а з боку виробника енергії – заміна рідкого палива й газу на відновлювані джерела енергії та підвищення коефіцієнту корисної дії. Зокрема, через посилене використання біомаси можна відкрити великий потенціал для підвищення ефективності.
Об'єднана енергосистема з використанням надлишкового тепла
Поєднання енергетичних потоків в одну мережу приносить додаткове збільшення ефективності, а саме через утилізацію надлишкового тепла. Потоки надлишкового тепла зводяться у спільну зворотну магістраль системи й можуть бути використані повторно для вироблення тепла.
Надлишкове тепло приходить з генератора стисненого повітря, з обчислювального центру та з випробувальних майданчиків, розташованих на виробництві й у відділі нових розробок.
Діаграми навантаження для візуалізації фактичного споживання енергії

Важливою передумовою для оптимізації споживання енергії на підприємстві є систематичний аналіз і графічне представлення потоків енергії та матеріалів. Створюється детальний аналіз потоків матеріалів. Він слугує основою для розуміння сутності окремих процесів у системі.
Діаграми навантажень поглиблюють отриману інформацію за допомогою статистичних вимірів і методів. Метою аналізу є визначення заходів і процесів, за допомогою можна мінімізувати споживання енергії, а з ним – витрати й шкідливі викиди.
Використати енергетичний потенціал без додаткових фінансових витрат
Наступним кроком є аналіз потенціалів. Це процес дослідження додаткових можливостей, наявних на даному заводі Групи Viessmann.
Окрім виявлення потреб в інвестиціях, у цьому процесі виявляються можливості економії, якої можна досягти без значних капіталовкладень. Наприклад, завдяки оптимізації регулювання та контролю за відключенням приладів, які в даний момент не використовуються, можна досягти до десяти відсотків економії енергії в річному вимірі.
Потенціал заощадження на окремих процесах та установках – підвищення загальної ефективності

Серед виробничих підприємств Німеччини велику частку займають підприємства з металообробки. В багатьох із них деталі з листової сталі після формування мають проходити промивку й лакування – процеси, що вимагають великих енерговитрат.
Величезний потенціал економії прихований у процесах та виробничих установках. Для проекту Ефективність Плюс на заводах Viessmann були розроблені спеціальні коефіцієнти, які співставляють між собою масштаби виробництва та споживання енергії. Отриманий результат – зниження споживання на 20 відсотків.
Потенціали, приховані у процесах
Експлуатаційні засоби кілька разів повторно використовуються в закритих контурах перед тим, як надлишкове тепло буде передане в об'єднану енергетичну систему.
Правильне освітлення допомагає економити
Нова концепція освітлення враховує фактори економічності, комфорту для співробітників та автоматизації. Світлодіодна технологія дозволяє досягти такої ж яскравості з застосуванням значно меншої кількості енергії, а крім того – вона значно надійніша.
Центр енергопостачання з використанням відновлюваних джерел енергії на 60%
Основними принципами енергопостачання заводів в Аллендорфі є підвищення ефективності та заміна викопних джерел енергії на відновлювані. Viessmann робить ставку на біомасу, яка вже сьогодні покриває близько 60 відсотків потреби в теплі його центрального підприємства.
Централізована утилізація використаного тепла
Зведення енергетичних потоків в одну схему дозволяє додатково збільшити ефективність. Зокрема, система централізованої утилізації – використовується близько 9600 МВт-год надлишкової теплової енергії від генератора стисненого повітря, з обчислювального центру й з випробувальних майданчиків. Температурні мережі перетворюють підприємство в об'єднану енергосистему.

Центр енергопостачання, що використовує ефективні й екологічні технології
У центрі енергопостачання, модернізованому 2012 року, застосовані всі теплоносії, доступні на ринку: окрім дизельного палива й газу, також біомаса, енергія Сонця, тепло з повітря та ґрунту. Для високої ефективності його застосування слугують новітні технології, такі як конденсаційна техніка і когенерація. Центр енергопостачання має структуру з трьох ступенів:
- Дві когенераційні установки, що працюють на біогазі, покривають базову потребу в теплі й водночас виробляють електроенергію.
- При високій потребі в теплі, наприклад узимку, підключається твердопаливний котел, що працює на деревних трісках. За допомогою турбіни з використанням органічного циклу Ранкіна, це тепло також використовується для генерування електроенергії.
- Для покриття пікових навантажень і як резервне джерело енергії, застосовуються також котли на рідкому чи газоподібному паливі з теплообмінниками відхідних газів.
Біомаса з власної плантації
Для отримання біомаси компанія Viessmann на своїх плантаціях дерев швидкого зростання вирощує особливий сорт тополі. Через три роки ці дерева зрубаються й переробляються на тріски.
Урожайність на один гектар за рік відповідає кількості енергії, яку дають 5000 літрів дизельного палива. Крім того, робота на цих плантаціях дає підприємству можливість здобути досвід у цьому методі отримання енергії, по всьому ланцюжку процесів, із яких він складається, – і знайти шляхи для його оптимізації.

Біогазові установки для власних потреб і для продажу біометану
Місце розташування промислового підприємства значною мірою залежить від того, в якому об'ємі на ньому може вироблятися енергія – як для власного споживання, так і для продажу. Сільськогосподарське оточення заводів Viessmann сприяє стимулює використання біогазових установок.
Суха й волога ферментація
Одна з біогазових установок, що належать підприємству, використовує суху, а друга – вологу ферментацію. Перша використовує відходи сільського господарства і залишки від обробки ландшафту.
4500 тонн субстрату дають понад 1,2 млн. кВт-год електроенергії – за них заводи Viessmann отримують відшкодування відповідно до німецького закону про відновлювану енергію (EEG).
Майже 1,2 млн. кВт теплової енергії, які виробляються при цьому, йдуть у теплову мережу підприємства для покриття базових власних потреб. За перетворення одного виду енергії в інший відповідає когенераційна установка потужністю 190 кВт (електрична) / 238 кВт (теплова).
Друга установка використовує такі відходи господарства, як навоз і послід.
З біогазу – біологічний природний газ
Біогаз, що виникає при цьому, додатково збагачується для отримання біометану, який не поступається якістю природному газу. За закачку такого газу в мережу заводи Viessmann отримують відшкодування, встановлене державою відповідно до закону EEG.

ETANOMICS – фахівці розробляють індивідуальні концепції енергопостачання з високим потенціалом економії
Для застосування ефективних концепцій енергопостачання більшості підприємств бракує фахівців, які могли б розробити і втілити в життя цілісні проекти для промислових підприємств.
Etanomics – це консультативна фірма у складі Групи Viessmann, яка пропонує послуги розробки таких концепцій, охоплюючи всі стадії – від первинного аналізу до втілення їх у життя. Така послуга включає детальний розгляд діяльності підприємства. Фахівці фірми Etanomics, які мають глибокі знання в енергетиці та промислових процесах, аналізують технологічні процеси, і у взаємодії з клієнтом створюють для нього індивідуальне рішення. Крім досягнення оптимального режиму роботи енергетичної системи, Etanomics ставить за мету досягти прозорості енергетичних потоків і витрат, які несе дане підприємство.
Часто вже перші вжиті заходи дозволяють істотно скоротити енергетичні витрати.
Ноу-хау фірми Etanomics реалізується у створенні нових енергетичних концепцій. Її фахівці працюють з орієнтацією на результат, не віддаючи перевагу жодному з енергоносіїв. Розробляються рішення, придатні для використання на багато років уперед.
Універсальні енергетичні концепції з одних рук
Etanomics розробляє кожний проект індивідуально. Усі цілі спрямовані на сталий розвиток – менші витрати, нижчі шкідливі викиди, оптимізоване використання ресурсів.
Наші основні цілі
Прозорість
- Оцінка виробничих процесів та організації
- Прозорі потоки енергії та витрати
Ефективність
- Економічна оптимізація енергетичної системи
- Глобальний підхід до ефективного використання ресурсів і зменшення викидів CO2
Гнучкість
- Можливість пристосуватися до змінних умов на виробництві й на ринку
- Швидке реагування на зміни у законодавстві