Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Профілактика цвілі - які заходи допомагають?

Зверніться за консультацією
Фото © ivan_kislitsin / Shutterstock.com

Особливо в опалювальний сезон пліснява може швидко стати проблемою. Для росту цвілі їй потрібна волога, а в зимові місяці, зокрема, з будинку назовні виводиться недостатньо вологи. Самі мешканці виділяють багато вологи (наприклад, під час потовиділення, прийняття душу, ванни, сушіння білизни та дихання) - загалом до дванадцяти літрів на день. Але температура і наявність поживного середовища також сприяють росту цвілі. Тож що ми можемо зробити, щоб призупинити цей процес у зародку?

Інфографіка: Волога, що виділяється в домогосподарстві з 4 осіб

Профілактика цвілі: Знати причину і діяти на ранніх стадіях

Якщо ви хочете зупинити появу плісняви до того, як вона пошириться, спочатку потрібно з'ясувати, як вона розвивається. Як показано вище, вирішальними є три фактори: волога, температура та поживні речовини.

Для утворення конденсату навіть не обов'язково, щоб він утворився. Для колонізації спор цвілі достатньо лише 80 відсотків вологості на поверхні або 65 відсотків у приміщенні. Вологе повітря конденсується в холодних місцях приміщення (так звані теплові містки). Але це також швидко відбувається в таких місцях, як віконні стулки або балкони. Особливо підступними є всі ті місця в будинках, де повітря майже не циркулює, наприклад, за шафами, шторами або навіть під підлоговим покриттям.

Окрім вологості, пліснява особливо добре почувається вдома при температурі від 15 до 30 градусів. Поверхня не є особливо важливим фактором. Бетон, цемент, дерево, гіпсокартон і шпалери можуть бути середовищем для розмноження цвілі так само, як фарба або пластик.

Відео: Запобігання появі цвілі

Натисніть на кнопку відтворення, щоб переглянути відео. Зверніть увагу, що під час перегляду відео дані будуть передані на Youtube. Ви можете знайти детальну інформацію про це в нашій політиці конфіденційності.

Прості поради для запобігання появі цвілі

Важливо пам'ятати, що у звичайному повітрі завжди міститься невелика кількість спор плісняви. Однак небезпеку вони становлять лише тоді, коли їхня концентрація перевищує певний рівень. Тим не менш, слід запобігати осіданню спор на поверхнях у приміщенні та їхньому поширенню. Цього можна досягти лише за допомогою належної вентиляції та опалення.

Взимку про вентиляцію часто забувають. Це пов'язано з тим, що багато людей побоюються, що це призведе до того, що занадто багато тепла буде виходити і витрачатися даремно. Однак, мова йде скоріше про регулярне повне відкриття вікон на п'ять-десять хвилин. В ідеалі слід відчиняти протилежні вікна та міжкімнатні двері, щоб забезпечити повний повітрообмін. Щоб зменшити тепловтрати до мінімуму, вимкніть на цей час радіатори.

З іншого боку, вентиляція під нахилом часто має протилежний ефект. Тепло втрачається без потреби, і приміщення значно охолоджуються протягом дня. Це не тільки означає, що для повторного нагрівання приміщень потрібно більше енергії, але й призводить до занадто великої різниці температур між охолодженими поверхнями та нагрівальним повітрям. У таких випадках навколо вікон часто утворюється пліснява.

Але нехтувати правильним опаленням також не варто. Це пов'язано з тим, що тепле повітря поглинає більше молекул води, ніж холодне. Вирішальним фактором тут є те, про які кімнати йдеться і скільки часу в них проводять люди. У вітальнях рекомендується середня температура від 20 до 22 градусів за Цельсієм. В інших приміщеннях може бути трохи прохолодніше.

Запобігання появі плісняви за допомогою систем механічної вентиляції

У старих будівлях повітрообмін відбувався природним шляхом через нещільності, наприклад, у дерев'яних вікнах. Однак це все більше змінюється. Це пов'язано з тим, що кожен захід з реконструкції гарантує, що якомога менше теплової енергії втрачається через негерметичні вікна, віконні стулки або двері. Однак це не означає, що слід відмовитися від реконструкції, а скоріше, що вентиляція повинна бути адаптована до нових умов. Ударну вентиляцію слід проводити частіше вдень, щоб виводити вологу назовні. Нові будівлі також стають все більш герметичними. Вентиляція тут особливо важлива. Але в багатьох випадках це неможливо зробити вручну, оскільки вдень мешканці перебувають на роботі, в університеті або в школі. Контрольована механічна вентиляція пропонує відповідне рішення для цього.

Як вентиляційні системи запобігають утворенню цвілі?

Керована механічна вентиляція забезпечує стабільно здоровий мікроклімат у приміщенні та достатню кількість свіжого повітря без втрати тепла. Завдяки інтегрованій рекуперації тепла можна навіть утилізувати тепло витяжного повітря і використовувати його для опалення. Механічна заміна повітря також забезпечує виведення вологи з приміщення назовні. Іншою формою захисту є фільтри у вентиляційних системах, які запобігають потраплянню бруду та частинок із зовнішнього повітря у приміщення.

Таким чином, як децентралізовані системи вентиляції, так і централізовані системи механічної вентиляції захищають від зростання цвілі не тільки шляхом обмеження симптомів або наслідків такого зараження, але й шляхом запобігання причинам.