Запобігти виникненню цвілі - Які заходи допомагають?

Однією з основних причин формування цвілі є надмірна вологість. Перш за все, самі мешканці "виробляють" велику кількість вологи (у тому числі при пітливості, прийомі душу, ванни, сушінні одягу, диханні) - загалом до дванадцяти літрів на день. Але також температура і середовище сприяють росту цвілі. Але що допомагає уникнути цього процесу на ранній стадії?

Інфографіка: Рівні вологості в домогосподарстві з 4 осіб

feuchtigkeitsabgabe.png


Запобігання цвілі: розуміння причин виникнення цвілі дозволить вжити заходи по її уникненню

Якщо ви хочете запобігти винекненню цвілі, перш за все необхідно розуміти, які є фактори ризику у Вашому домі. Як показано вище, вирішальними є три фактори: вологість, температура і середовище для розмноження.

При цьому необов'язковою є навіть поява конденсату в будинку. Навіть 80% вологості на поверхні або 65% у кімнаті достатньо для осідання спор грибка. Особливо складними є всі ті місця в будинках, де навряд чи циркулює повітря, наприклад, за шафами, шторами або навіть під підлогою.

Крім вологості грибок також швидко розвивається при температурі від 15 до 30 градусів. Бетон, цемент, дерево, гіпсокартон і шпалери можуть бути настільки ж родючим ґрунтом для цвілі, як фарбовані поверхні або навіть пластик.

Як уникнути появу цвілі?

Слід зазначити, що в повітрі завжди літає декілька спор грибка. Небезпека осідання на поверхнях виникає лише за певної їх концентрації. Тому потрібно запобігти підвищення концентрації спор грибка в повітрі. Цього можна досягти лише завдяки належній вентиляції та опаленню.

Перш за все, провітрювання часто не вистачає в зимові місяці. Тому що багато хто боїться, що це занадто багато тепла вийде на зовні при провітрюванні. Ефективне провітрювання взимку - це регулярне повне відкриття вікон всього на 5-10 хвилин. У кращому випадку відкриваються також протилежні вікна і внутрішні двері, щоб забезпечити повне провітрювання. Щоб уникнути втрат тепла, на час провітрювання слід вимкнути радіатори.

З іншого боку, відкриття вікон "на провітрювання", ставлячи в режим нахилу вікна зверху часто призводить до протилежного. Тепло втрачається, кімнати охолоджуються, але належним чином не провітрюються. Різниця температур між охолоджними поверхнями і нагрітим повітрям занадто велика. У таких випадках навколо вікон часто утворюються запліснявілі поверхні.

Також не можна нехтувати впливом опалення на цю проблему. Адже тепле повітря поглинає більше молекул води, ніж холодне. У житлових кімнатах рекомендується середня температура від 20 до 22 градусів Цельсія. У інших приміщеннях може бути трохи нижча температура.


Вентиляція житлових приміщень дозволить запобігти виникненню цвілі

У старих будівлях природний обмін повітрям здійснювався через нещільно закриті місця, наприклад у дерев'яних вікнах. Однак це змінюється. Під час кожного ремонту забезпечується якомога краща ізоляція, задля мінімальних втрат тепла через погано ізольовані вікна, віконні коробки або двері. Однак це не означає, що слід припинити ремонти, а навпаки, потрібно пристосовувати вентиляцію до нових умов. Наприклад, потрібно частіше здійснювати провітрювання протягом дня для транспортування вологи назовні. До того ж, нові будівлі зазвичай є досить ізольованими. Єдиний спосіб вирішити цю проблему - провітрювання, однак у багатьох випадках вручну провітрювати не має змоги, оскільки мешканці перебувають на роботі, в університеті або в школі протягом дня. Відповідним рішенням є контрольована домашня вентиляція.

Як вентиляційні системи запобігають утворенню цвілі?

Завдяки контрольованій системі вентиляції, ви забезпечуєте стабільно здоровий внутрішній клімат і достатню кількість свіжого повітря без втрат тепла. Завдяки вбудованій рекуперації тепла навіть тепло для систем опалення може бути отримано з відпрацьованого повітря. Механічний обмін повітря також забезпечує транспортування вологи зсередини назовні. Іншим захистом є фільтри в системах вентиляції, які запобігають потраплянню бруду і твердих частинок в дім із зовнішнім повітрям.

Таким чином, як децентралізовані системи вентиляції, так і централізована вентиляція захищають від утворення цвілі, не лише обмежуючи симптоми або наслідки такої проблеми, але навіть запобігаючи причинам.