Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Теплові насоси на пропані: переваги, використання та витрати

Зверніться за консультацією

Теплові насоси на пропані функціонують так само, як і теплові насоси, що використовувалися до цього часу. Вони є екологічними системами, які отримують енергію для обігріву з енергії навколишнього середовища. Використання природного та "зеленого" холодоагенту пропану (R290) робить цю кліматичну систему опалення ще більш екологічною.

Компанія Viessmann довела певні компоненти, необхідні для використання R290, до ринкової зрілості в останньому поколінні теплових насосів. У наступній статті ми пояснюємо, навіщо потрібен цей холодоагент, які переваги він приносить і коли його використання є доцільним для вас.

Перехід від синтетичних холодоагентів до екологічно відповідального пропану

Тривалий час в якості холодоагентів використовувалися фторовані вуглеводні ("F-гази"), такі як R134a або R410A. Це синтетичні холодоагенти, які зараз визнані шкідливими для клімату. Їх дефіцит регулюється "Регламентом про F-гази" (Регламент (ЄС) № 517/2014 про фторовані парникові гази). Положення Регламенту роблять використання шкідливих холодоагентів з високим ПГП дорогим і неекономічним. Холодоагенти з дуже високим потенціалом глобального потепління тепер повністю заборонені. Шкода, яку ці синтетичні холодоагенти можуть завдати клімату, може стати очевидною лише під час їхньої утилізації.

Потенціал глобального потепління (GWP) - що це означає?

Потенціал глобального потепління (GWP) вказує на вплив парникового газу (наприклад, холодоагенту) на клімат. Чим вище значення, тим гірший вплив. Базовим значенням є CO₂ з ПГП 1. Дружній до клімату холодоагент пропан (R290) має ПГП 3. Холодоагенти, які використовуються протягом тривалого часу, такі як R410A, мають значення ПГП понад 2000.

Холодоагент R290 і безпека в житлових будинках

До пропану, як і до будь-якого холодоагенту, висуваються особливі вимоги щодо безпеки. У випадку з пропаном безпека була перевірена дуже ретельно. За допомогою прототипу відомому Інституту Фраунгофера у 2019 році вдалося розробити тепловий насос на R290, який потребує дуже мало холодоагенту. Для довідки: при тепловій потужності від п'яти до десяти кіловат (кВт), яка необхідна для приватних будинків, кількість холодоагенту для теплового насоса зазвичай становить близько 80-90 грамів. Не можна перевищувати максимальну кількість 150 грамів, оскільки в цьому випадку накладаються більш високі вимоги до безпеки. Прототип Інституту Фраунгофера потребував лише 20 грамів R290 на кіловат потужності.

Теплові насоси з R290 також підходять для використання в приміщеннях

На основі цього дослідження стало можливим вивести на ринок пропанові теплові насоси для приватних користувачів у приватних будинках. Завдяки стійким концепціям безпеки та спеціальним інноваційним теплообмінникам теплові насоси з R290 також добре підходять для використання в приміщеннях.

Наступні аспекти свідчать про безпеку теплових насосів на пропані:

 • Холодильний контур герметично закритий і не має контакту з водяним контуром
 • Низька кількість використовуваного холодоагенту
 • Обов'язкова безпечна відстань до дверей підвалу та освітлювальних колодязів
 • Компресори спеціально сконструйовані таким чином, що пропан не витікає

Переваги пропану як холодоагенту для теплових насосів

Змінені вимоги до холодоагентів на основі Регламенту F-Gas зробили R290 (пропан) дуже вигідним холодоагентом. Це пов'язано з тим, що теплові насоси, які використовують пропан як холодоагент, не підпадають під дію Регламенту F-Gas. Завдяки своєму GWP 3, він значно менш шкідливий для навколишнього середовища і клімату. За термодинамічними властивостями, високою ефективністю та вартістю він нічим не поступається попереднім холодоагентам. Крім того, він дешево доступний у всьому світі.

Корисно знати: тим, хто експлуатує тепловий насос зі звичайним холодоагентом, не варто хвилюватися, їх все ще можна продавати. Подальша дозаправка під час обслуговування також не повинна створювати жодних проблем, оскільки холодоагенти легко переробляються для повторного використання. Вищезгаданий регламент F-Gas стосується лише новостворених та введених в експлуатацію установок. І для них Viessmann пропонує добре обладнану альтернативу з лінійкою Vitocal.

Переваги пропанових теплових насосів Vitocal з першого погляду:

 • Низькі експлуатаційні витрати завдяки високій ефективності та надійності
 • Температура подачі 70 °C при зовнішній температурі мінус 15 °C
 • Можна використовувати існуючі радіатори; не потрібно переобладнати підлогове опалення
 • Привабливий, високоякісний дизайн внутрішнього та зовнішнього блоків
 • Удосконалена акустична конструкція для низького рівня шуму під час роботи
 • Площа для встановлення лише 0,52 м² (Vitocal 252-A)
 • Екологічно безпечний холодоагент R290 з GWP = 3
 • Добре працює в поєднанні з існуючою конденсаторною системою (Vitocal 250-AH)
 • Просте керування завдяки вбудованому інтерфейсу WiFi через додаток ViCare App
 • Замкнутий холодильний контур: для встановлення не потрібен холодильний сертифікат
Vitocal 250-A

Теплові насоси та типу моноблок для всіх діапазонів продуктивності

Використання газу пропану в якості холодоагенту для теплових насосів практично не має реальних обмежень. Теплові насоси на пропані доступні для приватного використання у всіх діапазонах потужності від 4 до 25 кВт. Можливе також комерційне використання від 80 кВт теплової потужності. В останньому поколінні теплових насосів Vitocal 250-A, 250-AH і 252-A компанія Viessmann розробила компактні і потужні моноблочні теплові насоси з пропаном в якості холодоагенту, в яких весь контур холодоагенту розміщений у зовнішньому блоці.

Модернізація системи опалення: теплові насоси на пропані в існуючих будівлях

Коли йдеться про модернізацію системи опалення, використання R290 як холодоагенту для теплових насосів є не перешкодою, а вагомим аргументом на користь. Принаймні, це стосується нового покоління повітряних теплових насосів Viessmann. З новим Vitocal 25x-A модернізація системи опалення не є проблемою. Моноблочні теплові насоси легко досягають температури подачі 70 градусів Цельсія навіть при зовнішній температурі мінус 15 градусів Цельсія. Це означає, що існуючі радіатори можна продовжувати використовувати просто і ефективно. Перехід на теплу підлогу не є необхідним. У наступному відео узагальнено аргументи на користь нового теплового насоса Viessmann в існуючих будівлях:

Теплові насоси на пропані нічим не поступаються екологічним системам опалення з іншими холодоагентами. Проте, чи має сенс економічна експлуатація, наприклад, у старих будівлях, залежить від умов. Достатня енергоізоляція, а також поєднання з великими поверхнями нагріву завжди вигідні, коли мова йде про теплові насоси. Але нове покоління теплових насосів, чий екологічно відповідальний холодоагент пропан є лише однією з багатьох переваг, пропонує ефективну роботу навіть без повної модернізації і в поєднанні зі старими радіаторами.

Що завжди має значення, так це гарне планування та ретельна перевірка з боку підрядника, який виконує опалення. Він може з'ясувати всі залежності на місці, порекомендувати заходи з оптимізації та виконати важливу роботу під час реалізації. Шукаєте монтажника для вашого нового теплового насоса? Ви можете знайти його тут: знайти монтажника.