Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Система вентиляції - Ваш комфорт та захист

Фото: © Suriya KK / Shutterstock.com

Система вентиляції в першу чергу забезпечує необхідний повітрообмін у житлових приміщеннях. Це необхідно з кількох причин: З одного боку, це підтримка постійної якості повітря, а з іншого - підвищення комфорту. Зрештою, якість повітря - це також показник якості життя. Крім аспекту здоров'я, вентиляція має ще одне важливе значення. У повсякденному житті волога утворюється в будівлі різними способами. Її необхідно видаляти, щоб запобігти пошкодженню та утворенню плісняви.

Пояснення функції механічної вентиляції

Фахівці розрізняють насамперед природну та механічну або контрольовану механічну вентиляцію (КВВ). Віконна вентиляція є однією з найвідоміших і найстаріших форм природної або вільної вентиляції. Існує також щілинна вентиляція, вентиляція на даху та вентиляція в шахтах. Процес вентиляції можливий завдяки природним силам, таким як різниця тиску між внутрішнім і зовнішнім повітрям, теплова тяга і, не в останню чергу, вітер. Однак у багатьох будівлях природної вентиляції недостатньо для забезпечення захисту від вологи.

Тут на допомогу приходить механічна вентиляція, яка працює незалежно від зовнішніх впливів і користувачів. У цьому контексті необхідно пояснити чотири терміни, які відіграють важливу роль у її функціонуванні:

  • Зовнішнє повітря: Мається на увазі свіже зовнішнє повітря, яке надходить до приладу або всмоктується.
  • Припливне повітря: Після того, як зовнішнє повітря пройшло через прилад, воно подається в приміщення як припливне.
  • Витяжне повітря: Це об'єм повітря, який знаходиться в приміщенні і надходить до приладу або активно всмоктується під час процесу вентиляції.
  • Відпрацьоване повітря: Після того, як витяжне повітря пройшло через вентиляційну установку і вийшло назовні, воно називається відпрацьованим повітрям.

У контрольованій механічній вентиляції розрізняють централізовані та децентралізовані системи. Залежно від сфери застосування, обидві системи мають свої індивідуальні переваги. Обидві системи здатні утилізувати тепло і, таким чином, значно зменшити потребу в теплі для вентиляції. Фундаментальна відмінність між системами вентиляції полягає в їх індивідуальному проектуванні. Яка система вентиляції найкраще підходить для конкретної будівлі, можна визначити за допомогою консультації з фахівцем.

Як працює центральна система вентиляції?

У випадку центральної механічної вентиляції свіжим повітрям приміщення забезпечуються за допомогою одного приладу. Для цього в стіні або стелі встановлюється центральний вентиляційний блок. Вентиляція забезпечується через підключену систему розподілу повітря, яка зазвичай прихована в конструкції підлоги або стелі. У найпростішому виконанні така система вентиляції має лише витяжну систему, яка виводить застаріле повітря назовні. Свіже повітря потрапляє в будинок лише пасивно через негерметичні огороджувальні конструкції, дверні щілини, віконні прорізи або зовнішні вентиляційні канали.

Крім того, припливне повітря надходить у припливні зони (вітальні, дитячі кімнати або спальні) з одного боку, а витяжне повітря забирається з витяжних зон (кухні, ванної кімнати або туалету) з іншого боку. Центральні системи в основному використовуються в новобудовах, оскільки вимагають більших зусиль при плануванні. Але вони також можуть використовуватися і в старих будівлях. Наприклад, під час модернізації систему можна вмонтувати в підвісну стелю.

Як працює децентралізована система вентиляції?

На відміну від центральної системи, вся житлова площа не забезпечується одним приладом. Замість цього використовується кілька вентиляційних блоків, які постачають свіже повітря в окремі кімнати. Зазвичай вони встановлюються безпосередньо в зовнішній стіні приміщення, яке потрібно провітрювати. Немає необхідності прокладати повітропроводи. Ось чому децентралізовані системи особливо підходять для модернізації, оскільки все, що потрібно, - це просвердлений отвір у зовнішній стіні та джерело живлення. Однак децентралізована механічна вентиляція може бути встановлена і в новобудові. Цей варіант особливо цікавий для багатоквартирних будинків (лише в окремих кімнатах) або в квартирах для бабусь.

Залежно від конструкції розрізняють безперервну роботу і роботу на витяжку. Вентиляційна система з режимом "push-pull" працює поперемінно в режимі витяжки або припливу повітря. Для встановлення такої системи потрібні два блоки з двома стінними отворами. Обидва блоки взаємодіють через загальний контролер. У системах з безперервною роботою обидва потоки повітря проходять через один блок без перерви. Для встановлення такої системи потрібен лише отвір у стіні або просвердлений отвір.

Детальну інформацію про відмінності та подібності між центральною та децентралізованою вентиляцією можна знайти в розділі Порівняння центральної та децентралізованої механічної вентиляції.

Механічна вентиляція з рекуперацією тепла

Рекуперація тепла - це особливість керованої механічної вентиляції. Незалежно від того, чи це центральна чи децентралізована система, вбудований теплообмінник витягує тепло з уже нагрітого витяжного повітря і передає його зазвичай більш холодному зовнішньому повітрю, що надходить ззовні. Зовнішнє повітря не потрібно нагрівати до такої ж міри, що значно зменшує потребу будівлі в теплі для вентиляції.

Які переваги має контрольована механічна вентиляція?

Незалежно від будівельних норм для житлових приміщень, викладених в Законі про енергетику будівель, переваги механічної вентиляції численні.

Для підтримання постійної високої якості повітря в усіх приміщеннях необхідно здійснювати повітрообмін кожні дві-три години. Як уже згадувалося, герметичні огороджувальні конструкції нових і модернізованих будівель перешкоджають природному повітрообміну. Необхідна швидкість повітрообміну не може бути гарантована за допомогою віконної вентиляції, особливо коли користувачі відсутні. Механічна вентиляція, однак, здатна забезпечити приміщення достатньою кількістю свіжого повітря в будь-який час доби - незалежно від користувача.

Класична віконна вентиляція вважається неефективною, особливо якщо вона використовується неправильно. Багато людей схильні залишати вікна нахиленими, вважаючи, що в результаті тепло не буде виходити з приміщення. Однак, все відбувається навпаки. Тепле повітря в приміщенні безперешкодно виходить через вікно. Це призводить до збільшення витрат на опалення. Контрольована механічна вентиляція з рекуперацією тепла забезпечує рівно стільки свіжого повітря, скільки потрібно, а також повертає цінну теплову енергію.

Недооцінений ризик неправильної вентиляції житлових приміщень пов'язаний з недостатнім видаленням вологи. Протягом дня у повітря приміщень виділяється кілька літрів води у вигляді водяної пари. У домогосподарстві з 4 осіб щодня виділяється до 15 літрів води під час приготування їжі, прийняття душу, сушіння білизни або поливу квітів. Це підвищує відносну вологість повітря. Якщо її не видаляти, ця волога може конденсуватися на поверхнях стін і, таким чином, призводити до утворення цвілі, а в гіршому випадку - до пошкодження будівельних конструкцій. Контрольована механічна вентиляція видаляє вологу незалежно від користувача, захищаючи таким чином будівельні конструкції і забезпечуючи збереження вартості нерухомості.

На малюнку зображені плита, душ, пральна машина і рослина, щоб проілюструвати, що і скільки виробляється водяної пари, яка повинна видалятися вентиляційною системою.

До інших переваг вентиляції можна віднести те, що у вентиляційні системи вбудовані фільтри. З одного боку, вони захищають систему від забруднення, а з іншого - фільтрують частинки із зовнішнього повітря і таким чином захищають мешканців. Для алергіків доступні пилкові фільтри.

Система вентиляції подає свіже зовнішнє повітря в припливні зони і одночасно видаляє застаріле повітря з витяжних зон. Крім постійної зміни повітря, неприємні запахи з витяжних зон не потрапляють у житлові приміщення.

Ще одна перевага контрольованої механічної вентиляції особливо помітна поруч із жвавою дорогою, де багато шуму і забруднення повітря. Якщо вікна залишаються зачиненими, рівень шуму знижується. Зовнішнє повітря очищується фільтрами перед тим, як потрапляє в приміщення.

Для природної вентиляції вікна повинні залишатися відчиненими. Але навіть якщо вони лише відчинені, існує значно вищий ризик пограбування. Механічна система вентиляції значно знижує цей ризик. Вікна можуть залишатися закритими. Правильно встановлена і відрегульована система вентиляції також запобігає виникненню протягів.

Поширені запитання про контрольовану механічну вентиляцію

Ми зібрали для вас найпоширеніші запитання та відповіді на цю тему в нашому посібнику з механічної вентиляції.

Закон "Про енергетичну ефективність будівель" не забороняє природну вентиляцію, наприклад, провітрювання через вікна. Однак на практиці використання вентиляційних систем показує, що ручне провітрювання більше не є необхідним. Якщо ви хочете час від часу відчувати свіжий вітерець, ви, звичайно, можете відкрити вікна в будь-який час.

Залежно від місця встановлення вентиляційної установки та розташування повітророзподільників, вентиляційні системи можуть створювати шум. Однак шум значно зменшується завдяки правильному плануванню та регулюванню механічної вентиляції. Це також забезпечується вбудованими компонентами, оптимізованими за витратою повітря та рівнем шуму. Також доступні шумоглушники, які можна встановити в окремі повітроводи. Центральна система механічної вентиляції зазвичай працює дещо тихіше, ніж децентралізована. Але це не робить її автоматично кращою.

Оскільки зовнішнє повітря не вільне від пилу і домішок, всі вентиляційні системи Viessmann мають вбудовані фільтри зовнішнього повітря. Залежно від області застосування використовуються фільтри різних класів. Як правило, це фільтри грубого або тонкого очищення. Останні ще називають пилковими фільтрами. Для захисту повітророзподільної системи з боку витяжного повітря фільтри витяжного повітря вставляються у вентиляційні отвори у ванних кімнатах, на кухні та в туалеті. Вони надійно запобігають потраплянню бруду у вентиляційну установку та систему розподілу повітря. Вентиляційні установки мають індикатор заміни фільтрів, який показує, коли потрібно замінити фільтр. За необхідності можна також очистити систему розподілу повітря.

В енергоефективний будинок свіже повітря майже не надходить пасивно. Вентиляційні системи спроектовані таким чином, щоб постійно подавати в будівлю лише стільки повітря, скільки необхідно. Тому система вентиляції повинна працювати 24 години на добу. Однак, коли мешканці відсутні, система може працювати на зниженому рівні.

Завантаження та посилання для механічної вентиляції Viessmann

У наведеній нижче брошурі ви знайдете все, що вам потрібно знати про механічну вентиляцію. Дізнайтеся більше про особливості та функції центральних і децентралізованих систем механічної вентиляції. На останніх сторінках ви знайдете чітко та зрозуміло викладені технічні характеристики окремих установок.

Чи відповідає індивідуальний прилад вимогам для використання в житловому будинку? Наскільки широкі діапазони регулювання повітряних потоків і який клас енергоефективності має прилад? Знайдіть інформацію, яка вас цікавить, у наведених нижче таблицях даних для кожного з продуктів.