Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Теплове навантаження - визначення, фактори впливу та розрахунок

Зверніться за консультацією
Фото: © Irena Maslova / Shutterstock.com

Опалювальна система функціонує оптимально, якщо вона правильно спроектована та розрахована. Таким чином, в опалювальний сезон буде приємно тепло і водночас енергоефективно.

Якщо, наприклад, потужність системи занадто низька для будівлі та умов, то в пікові моменти приміщення будуть недоотримувати тепло. Завжди майте на увазі, що при певних температурах у приміщенні та на поверхні стін можуть виникати пошкодження від вологи та ріст ц вілі. Крім того, система опалення може бути надмірно великою, що призводить до циклічного вмикання пальника через невідповідність між попитом і пропозицією. Часті цикли збільшують знос компонентів пальника.

Щоб запобігти цьому, важливо визначити теплове навантаження будівлі. Для цього існує стандартний розрахунок. Ми пояснюємо, що таке теплове навантаження, чим воно відрізняється від попиту на тепло і що включається в розрахунок теплового навантаження.

Теплове навантаження та його значення

Теплогенератор підбирається відповідно до розрахованого теплового навантаження. Необхідно також враховувати нагрів гарячої води для побутових потреб. Теплове навантаження вказується в кВт. Потужність повинна бути достатньо високою, щоб компенсувати втрати тепла, в тому числі через огороджувальні конструкції, і підтримувати комфортне тепло в будівлі протягом опалювального сезону. Відповідно, важливо підтримувати задану внутрішню температуру. Для цього потрібна певна потужність котла.

Стандартне теплове навантаження може бути визначене або для вибору розміру теплогенератора, або для кожної окремої кімнати для проектування окремих поверхонь опалення. В існуючих будівлях котли та опалювальні поверхні часто є занадто великими. Крім того, невеликі зміни в огороджувальних конструкціях можуть впливати на теплове навантаження. Навіть заміна вікон може мати значний вплив. Це робить ще більш важливим визначення теплового навантаження, коли ви розглядаєте можливість модернізації вашої системи опалення. Теплове навантаження завжди має визначатися для нової будівлі.

Теплове навантаження - це не потреба в теплі

На додаток до теплового навантаження часто можна почути термін "потреба в теплі". Будьте обережні, щоб не змішувати ці поняття, оскільки це не одне і те ж саме. У той час як теплове навантаження будівлі показує, наскільки високою має бути потужність котла, потреба в теплі вказує на кількість енергії, яка необхідна на квадратний метр протягом року.

Таким чином, потреба в теплі або потреба будівлі в енергії є критерієм для опису енергетичної якості будівлі. Він розраховується в кіловат-годинах на рік і порівнюється з одним квадратним метром корисної площі. Ми не можемо використовувати попит на тепло для визначення потужності котла.

Розрахунок теплового навантаження - процедура та фактори впливу

При плануванні системи опалення для новобудови важливо розрахувати теплове навантаження. Розрахунок також слід проводити під час реалізації проектів модернізації, інакше теплова потужність системи не відповідатиме поточним умовам будівлі. Подальше коригування або балансування буде майже неможливим. Якщо система надмірно велика або замала, то після певної межі гідравлічне балансування також  може не допомогти. Це робить ще більш важливим точне виконання розрахунків.  При реалізації проектів модернізації зверніться до партнера компанії Viessmann, який подбає про розрахунок ще на етапі планування. У випадку нового будівництва розрахунок входить до завдань інженера-проектувальника системи. Існують деякі онлайн-калькулятори, які виконують розрахунки теплового навантаження, але їхні результати є лише приблизними і дають лише уявлення про теплове навантаження на етапі попереднього планування.

Стандартна процедура розрахунку теплового навантаження

Розрахунок теплового навантаження базується на стандарті DIN EN 12831 "Системи опалення будівель - Метод розрахунку розрахункового теплового навантаження". Теплове навантаження складається з наступних елементів:

Втрати тепла при передачі: втрати через компоненти огороджувальних конструкцій

Втрати тепла через вентиляцію: витрата вентиляційного потоку, витоки та гігієнічна мінімальна кратність повітрообміну

Додаткова потужність для підігріву: потужність системи опалення, яка забезпечує тепло протягом короткого часу для підігріву після її вимкнення.

Під час розрахунку до додаткової потужності нагріву додається сума тепловтрат при передачі та вентиляції.

Специфічні для будівлі фактори впливу

Наступні змінні та значення мають значний вплив на теплове навантаження системи опалення:

Необхідна температура: стандарт DIN визначає стандартні температури для приміщень і вулиці.

Коефіцієнт теплопередачі: цей показник показує, скільки тепла витікає через один квадратний метр огороджувальних конструкцій при різниці температур в один градус. Це стосується всіх відповідних поверхонь: зовнішніх стін, вікон, зовнішніх дверей, поверхонь даху, стель і підлог неопалюваних приміщень, а також міжкімнатних дверей менш опалюваних приміщень.

Повітрообмін: це значення показує, як часто об'єм повітря в приміщенні змінюється за допомогою природної або механічної вентиляції.

Власна маса: серед іншого, вага будівлі впливає на ефективність повторного нагріву системи опалення після її тривалого вимкнення.