Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Придбання теплового насосу - більша ефективність, менші витрати

Вагомі аргументи на користь майбутнього опалення - купуючи тепловий насос, ви заощаджуєте витрати на опалення в довгостроковій перспективі та захищаєте навколишнє середовище і клімат. Дізнайтеся тут все, що вам потрібно знати про придбання теплових насосів Viessmann та їхні можливості

Тепловий насос дозволяє надзвичайно ефективно використовувати енергію навколишнього середовища. Адже ця енергія, яка в будь-якому випадку доступна, причому безкоштовно, є джерелом енергії, що використовується для обігріву будинку та підігріву гарячої води до комфортної температури. Перш ніж домовласники придбають тепловий насос, корисно знати відповіді на кілька запитань. Одне з них стосується типу теплового насоса.

Типи теплових насосів - порівняйте перед покупкою

Подібно до того, як "автомобіль" є загальним терміном, що охоплює багато різних стилів і моделей, "тепловий насос" є загальним терміном для систем опалення, які використовують навколишнє середовище як джерело тепла. Різноманітні джерела та сучасні технології дозволяють домовласникам знайти систему опалення, яка підходить їм найкраще і забезпечує їх теплом надійно та економно. Наведене нижче порівняння теплових насосів дає початкове уявлення про те, коли варто інвестувати в певний тип теплового насоса. Які переваги має повітряний тепловий насос і де найбільш економічно доцільно використовувати тепловий насос на основі розсолу/води? Ви можете дізнатися більше про подібності та відмінності тут.

  

Спільні риси всіх теплових насосів

Як випливає з назви, ця система опалення виробляє тепло шляхом нагнітання газу під тиском, подібно до повітряного насоса. Незалежно від того, яке джерело тепла використовує система опалення, в основі роботи кожного теплового насоса лежить процес циркуляції холодоагенту. Перш ніж тепло навколишнього середовища (повітря, геотермальна енергія або вода) може бути доведено до необхідної температури, воно   досягає теплообмінника, через який протікає холодоагент. Завдяки своїм особливим властивостям холодоагент випаровується при низьких температурах. Тепло, що утворюється в процесі, є занадто низьким для використання в опаленні та гарячому водопостачанні, тому в роботу вступає компресор з електричним приводом, який підвищує температуру. Ви можете дізнатися, як виглядає весь процес в деталях у розділі " Як працює тепловий насос".

  

Відмінності між тепловими насосами

Кожен, хто купує тепловий насос, повинен ознайомитися з однією з основних відмінностей між різними типами: яке джерело тепла використовується. Зрештою, це також визначає місце встановлення теплового насоса. Крім навколишнього повітря, витяжного повітря і ґрунтових вод, тепловий насос може також витягувати тепло з землі. У випадку з льодовим накопичувачем енергії всі три джерела тепла можуть забезпечити необхідну енергію. Який з цих джерел тепла є більш підходящим, залежить від конкретних обставин. Повітряні теплові насоси використовуються на практиці дуже часто, що частково пов'язано з їх відносно швидким встановленням. Важливу роль тут, звичайно, відіграє і ціна. Зрештою, повітряний тепловий насос є найбільш економічно ефективним способом опалення за рахунок енергії навколишнього середовища.

Повітряні теплові насоси є одними з найпоширеніших теплових насосів у Німеччині. Це пов'язано як з їх простим і швидким встановленням, так і з відносно низькими інвестиційними витратами. Звичайний повітряний тепловий насос витягує тепло з зовнішнього повітря і підвищує його до необхідної температури за допомогою контуру з холодоагентом. Залежно від моделі, прилади можуть бути встановлені як на вулиці, так і в приміщенні. У випадку моноблочних приладів, встановлених на вулиці, контур холодоагенту повністю вбудований в тепловий насос. Вироблена теплова енергія транспортується в будівлю з водою для опалення. У роздільних теплових насосах контур холодоагенту відокремлений. Тепло транспортується по трубопроводу холодоагенту всередину будівлі, де знаходиться теплообмінник випарника. Це гарантує, що зовнішній блок не замерзне, навіть у разі відключення електроенергії.

Особлива форма повітряного теплового насоса відома як тепловий насос на витяжному повітрі. Замість зовнішнього повітря цей тепловий насос використовує витяжне повітря з приміщень, яке, як правило, набагато тепліше. Це означає, що компресору доводиться менше працювати, щоб досягти необхідної температури. Однак об'єм повітря зазвичай обмежений, а це означає, що робота в монорежимі неможлива. Як правило, ці типи теплових насосів використовуються для дуже малих теплових навантажень.

У порівнянні з зовнішнім повітрям, геотермальне тепло є відносно високим нижче певної глибини. Крім того, воно залишається постійним взимку, навіть коли верхній шар ґрунту вже замерз. Соляні/водяні теплові насоси працюють дуже ефективно і досягають COP до 5,0. Існує два основних способи видобутку геотермального тепла. Якщо простір обмежений, найкращим варіантом є геотермальні зонди. Вони занурюються в землю вертикально або під кутом через свердловини і витягують тепло з землі на глибині від 40 до 100 метрів.

Як альтернатива геотермальним зондам, геотермальні колектори потребують невеликої глибини залягання - від одного до двох метрів, тобто нижче лінії промерзання. З іншого боку, вони потребують значно більше місця, оскільки встановлюються горизонтально і на великій площі. Детально про те, як відбувається рекуперація тепла, ви можете дізнатися в розділі " Як працює тепловий насос на основі розсолу/води".

Ґрунтові води також є чудовим джерелом тепла, забезпечуючи стабільно високу температуру протягом усього року. Для рекуперації тепла потрібні дві свердловини. Для ефективної роботи теплового насосу типу вода/вода склад ґрунтових вод та їхній об'єм повинні відповідати мінімальним вимогам.

Який тепловий насос купити для якого будинку?

Розглядаючи відповідний тип теплового насоса, ніколи не слід випускати з уваги джерело тепла. Оскільки, в той час як повітряні теплові насоси використовуються майже скрізь, експлуатація теплового насоса на основі розсолу/води не має сенсу або навіть може бути дозволена не в кожному місці. Для встановлення геотермальних зондів потрібні свердловини.  

Це стосується і геотермальних зондів теплових насосів на основі розсолу/води, тому ці системи підходять не для кожного будинку. Крім джерела тепла, важливо також звернути увагу на те, яка система опалення встановлена. Гібридні теплові насоси, наприклад, особливо підходять для радіаторних систем опалення з високими температурами.

Купівля теплового насосу розсіл-вода  

Якщо власники будинків все ще хочуть скористатися перевагами   теплового насосу розсіл-вода, незважаючи на відсутність дозволу на буріння, вони можуть перейти на поверхневі колектори. Однак для їх встановлення необхідний достатній вільний простір. Наскільки великою має бути площа, залежить від таких факторів, як характер ґрунту і, звичайно ж, потреба будинку в теплі. Як правило, площа колектора повинна бути в півтора-два рази більшою за житлову площу, яку потрібно опалювати. Крім того, площа колектора не повинна бути забудована, щоб ґрунт міг швидше відновлюватися під дією сонця і дощу.

Як альтернативу поверхневим колекторам споживачі також можуть використовувати траншейні колектори, які завдяки своїй конструкції забезпечують набагато вищий рівень видобутку з квадратного метра.

  

Льодоакумулятор енергії як альтернатива

Льодовий накопичувач енергії - це особлива форма теплового насоса. Він працює з високою ефективністю, оскільки поєднує в собі три джерела енергії: навколишнє повітря, геотермальне тепло і сонячне випромінювання.

Льодосховище складається з бетонного резервуару без ізоляції, який заповнюється водою. Всередині знаходяться трубчасті турбулізатори, через які циркулює антифриз. Вода слугує первинним джерелом тепла і вибірково заморожується та розморожується. На додаток до тепла, що міститься в землі, процес розморожування активно підтримує сонячний поглинач повітря. Окремі етапи цього процесу описані в розділі "Накопичувач енергії льоду".

Для встановлення льодового накопичувача енергії потрібна ділянка площею близько чотирьох квадратних метрів і глибиною не менше чотирьох метрів. Офіційний дозвіл на будівництво для цього типу систем не потрібен. Це робить льодовий накопичувач енергії життєздатною альтернативою традиційній системі геотермальних зондів.

Фото: @ frytkownica / Shutterstock.com

Переваги теплового насоса

Тихий, надійний та економічний. Для багатьох людей тепловий насос залишається оптимальною системою опалення, оскільки він використовує безкоштовну енергію навколишнього середовища, яка і так доступна, і підходить для опалення та гарячого водопостачання.  

Теплові насоси дозволяють утримувати витрати на опалення на постійно низькому рівні. Однією з головних причин цього є екологічна енергія як джерело тепла. На відміну від природного газу та нафти, екологічна енергія не піддається економічним або політичним коливанням. Найголовніше, вона завжди доступна і безкоштовна.

Додатковими економічними перевагами теплового насоса є його низькі експлуатаційні витрати.

  

Ще одним аргументом на користь придбання теплового насоса є високий рівень експлуатаційної надійності та можливість отримання дешевої теплової електроенергії. Крім того, більшість теплових насосів Viessmann здатні знижувати температуру в теплу пору року за допомогою функції активного і пасивного охолодження. Інші економічні переваги теплового насоса полягають у наступному:

  • Відсутність витрат на димохід та інспектора димових газів
  • Збільшення вартості нерухомості при продажу
  • Відповідає всім вимогам EnEV для нових і реконструйованих старих будівель

Ефективність відіграє дуже важливу роль при виборі системи опалення. Однак, зі зростанням екологічної свідомості, захист клімату також все більше виходить на перший план. Якщо ви інвестуєте в тепловий насос сьогодні, ви також робите значний внесок у скорочення викидів шкідливого парникового газу CO₂.

Теплові насоси використовують відновлювану енергію для опалення і потребують лише невеликої кількості електричної енергії, що означає меншу потребу у видобутку та спалюванні викопного палива. Баланс CO₂ електроенергії, що використовується для опалення, значно нижчий у порівнянні з іншими системами опалення на викопних видах палива. Якщо до цього додати ще й "зелену" енергію приводу, тепловий насос може працювати повністю без викидів вуглецю.

Статистика також ілюструє, як на практиці проявляються екологічні переваги теплових насосів: за даними Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини, використання відновлюваних джерел енергії лише на ринку опалення в 2016 році дозволило запобігти викидам близько 37 мільйонів тонн CO₂ по всій Німеччині. Для порівняння, викиди, пов'язані з енергією в транспортному секторі, склали 166,2 млн тонн у тому ж році.

Окрім менших інвестиційних витрат у порівнянні з іншими тепловими насосами, повітряні теплові насоси мають додаткові переваги. Модернізація можлива в будь-який час без необхідності отримання офіційного дозволу. Крім того, повітряний тепловий насос займає дуже малу площу, що робить його придатним як для нового будівництва, так і для проектів модернізації.

Якщо є можливість експлуатувати тепловий насос на основі розсолу/води, домовласники повинні серйозно подумати про його придбання. Завдяки постійно високій вихідній температурі протягом усього року ці теплові насоси працюють дуже ефективно.

По суті, тепло з землі можна видобувати двома способами - якщо простір обмежений, підійдуть геотермальні зонди, які занурюються глибоко в землю. Якщо, з іншого боку, будинок, який потрібно обігріти, має досить великий сад, який не забудований, геотермальні колектори є розумною альтернативою. Подібно до теплої підлоги, вони прокладаються під верхнім шаром ґрунту. Звідти вони витягують тепло з шару землі і передають його до випарника. На додаток до поверхневих колекторів, існують також траншейні колектори. Вони займають значно менше місця.

"Енергетичний перехід" - це проект, започаткований німецьким урядом з метою задоволення енергетичних потреб Німеччини майже виключно за рахунок відновлюваних джерел енергії до 2050 року. Багато експертів вважають, що однією зі стратегій, яка може досягти цієї мети, є об'єднання ринків електроенергії та опалення, а також транспорту, також відоме як секторальне з'єднання (sector coupling). Зокрема, на ринках електроенергії та тепла теплові насоси є важливим інструментом, тому що:

  • Електроенергія стає чистішою завдяки збільшенню кількості "зелених" електростанцій
  • Надлишкова енергія вітрових турбін і фотоелектричних систем повинна використовуватися розумно (перетворення енергії в тепло)
  • Сучасні теплові насоси працюють високоефективно і можуть допомогти розвантажити громадські мережі

Завдяки зростаючій частці "зеленої" електроенергії в енергетичному балансі, а також високій ефективності, теплові насоси працюють у більш дружній до клімату спосіб, ніж технології опалення, засновані на спалюванні палива. Вони також забезпечують стале, відновлюване теплопостачання цілий рік - і у великих кількостях. Теоретично, вони можуть допомогти використовувати надлишкову енергію вітрових турбін і фотоелектричних систем, забезпечуючи таким чином стабільність енергосистеми. На думку багатьох експертів, все це робить тепловий насос ідеальною технологією для об'єднання секторів.

Перед покупкою - потреба в теплі та радіатори

Теплові насоси не тільки використовують різні джерела тепла, але й доступні в багатьох діапазонах потужності. Перш ніж придбати тепловий насос, домовласники повинні врахувати принаймні два аспекти - потребу в теплі та використання теплового насоса. Потреба в теплі може змінюватися залежно від енергетичного статусу будівлі та поведінки користувачів. Для того, щоб тепловий насос працював максимально ефективно, він повинен бути спроектований відповідним чином.

Інший аспект стосується використання.   У той час як більшість новобудов можуть обійтися одним тепловим насосом, багато реконструкторів при модернізації будинків часто обирають комбіноване рішення. У цьому випадку тепловий насос працює з існуючою системою опалення і пропонує власникам системи не тільки надійне теплопостачання, але й надзвичайно високий ступінь гнучкості з точки зору ціни на паливо.

У нашому розділі порад ви знайдете більше порад щодо придбання нової системи опалення.

До асортименту продукції

  

Оптимально підібрані радіатори

Для економної експлуатації важливо не лише правильно підібрати потужність. Радіатори та сама будівля також повинні бути максимально придатними для теплового насоса. Дві передумови для ефективної роботи в монорежимі - це радіатори, здатні витримувати низькі температури подачі та сприятливі енергетичні показники будівлі. На практиці підлогове опалення в поєднанні з тепловим насосом виявилося дуже ефективним.

Асортимент продукції