Увійдіть на партнерський портал Viessmann та в партнерський магазин Viessmann

Домовласники Професіонали

Розрахунок сонячної теплової системи - розмір і конструкція

Ніщо не може зрівнятися з хорошим плануванням, і це особливо актуально при розрахунку сонячної теплової системи. Ряд аспектів необхідно з'ясувати заздалегідь. Бажано з'ясувати кілька основних моментів, щоб ви могли розрахувати розмір і конструкцію сонячної теплової системи, яка відповідає вашим власним потребам.

Як працюють сонячні теплові системи?

Розрахунок розміру та проектування

Ви можете встановити сонячну теплову систему з плоскими або трубчастими колекторами. Вакуумні трубчасті колектори, як правило, використовуються там, де є менше місця на даху. Вони більш ефективні, ніж плоскі колектори, і мають особливо хорошу теплоізоляцію завдяки вакууму.

Існує ще один аспект, який потрібно враховувати - ви хочете нагрівати тільки гарячу воду для побутових потреб або розвантажити систему опалення? Що б ви не вирішили, решта системи повинна бути підібрана відповідно. Якщо система буде використовуватися виключно для нагріву гарячої води, вам дійсно потрібно розглянути можливість встановлення водонагрівача ГВП. Це, в свою чергу, впливає на площу колекторів, а також на питання про те, наскільки великим повинен бути бак, що в кінцевому підсумку залежить від того, скільки людей проживає в домогосподарстві. У будь-якому випадку, індивідуальні рамкові умови повинні бути обговорені з торговим партнером Viessmann і включені в розрахунок. Основні моменти включають

  • Кількість осіб у домогосподарстві
  • Розмір житлової площі
  • Тип колекторів
  • Необхідне покриття
  • Гаряче водопостачання або резервне центральне опалення (приватний будинок)?
  • У приватному будинку = енергетичний стан будівлі + попит на тепло
  • Ізоляція

Розміри та конструкція для підігріву ГВП

Наведений нижче огляд розмірів можна використовувати як орієнтир для нагріву ГВП:

МешканціПотреба ГВП на добу (60 °C) в літрахОб'єм баку, лКолектор, кількість Vitosol-FM/-FКолектор, площа Vitosol-TM
260250/3002 x SV / 2 x SH1 x 3 m²
390250/3002 x SV / 2 x SH1 x 3 m²
4120250/3002 x SV / 2 x SH1 x 3 m²
5150300/4002 x SV / 2 x SH1 x 3 м², 1 x 1,5 м²
61804003 x SV / 3 x SH1 x 3 м², 1 x 1,5 м²
82405004 x SV / 4 x SH2 x 3 м², 2 x 3 м²
103005004 x SV / 4 x SH2 x 3 m²
123605005 x SV / 5 x SH2 x 3 м², 1 x 1,5 м²
154505006 x SV / 6 x SH3 x 3 м²

Розрахункові припущення:
Споживання 30 літрів на людину при температурі 60 °C. Якщо споживання на одну особу значно вище, вибір слід здійснювати відповідно до літрів на добу.

Стандартне значення

Сім'ї з чотирьох осіб для підігріву ГВП потрібен колектор площею близько п'яти квадратних метрів (м²) та водонагрівач ємністю близько 300 літрів.

Розмір і конструкція для резервного опалення

Наведений нижче огляд розмірів можна використовувати як орієнтир для резервування центрального опалення:

МешканціПотреба ГВП на добу (60 °C) в літрахЄмність буферної ємності, лКолектор, кількість Vitosol-FM/-FКолектор, площа Vitosol-TM
2607504 x SV / 4 x SH2 x 3 m²
3907504 x SV / 4 x SH
2 x 3 m²
4120750/9004 x SV / 4 x SH
2 x 3 m²
5150750/900
4 x SV / 4 x SH
2 x 3 м², 1 x 1,5 м²
6180750/900
4 x SV / 4 x SH
2 x 3 м², 1 x 1,5 м²
72109506 x SV / 6 x SH3 x 3 м²
82409506 x SV / 6 x SH3 x 3 m²

Стандартне значення

Для сім'ї з чотирьох осіб зазвичай потрібен колектор площею від 10 до 12 квадратних метрів (м²) і бак об'ємом від 60 до 80 літрів на м² для резервування центрального опалення.

FAQ - поширені запитання про розрахунок геліосистем

Чи всім підходить геліосистема? Які вимоги необхідно виконати? І чи потрібне щорічне технічне обслуговування геліосистеми? У цьому розділі ми відповідаємо на найважливіші питання про сонячні теплові системи. Крім того, ми роз'яснюємо деякі технічні терміни, які стосуються геліосистем і які необхідно заздалегідь враховувати при розрахунку системи.

В принципі, будь-який дах підходить для сонячної теплової системи. Тим не менш, нахил і орієнтація даху повинні бути правильними. Поверхня даху, орієнтована на південь, є хорошою основою і не повинна бути затіненою. Невеликі втрати в ранкові або вечірні години через низьке положення сонця можуть бути допустимі. В іншому, установка можлива як на плоских, так і на скатних дахах. Геліосистему Viessmann також можна встановити безпосередньо на фасаді будівлі.

Сонячні колектори збирають енергію, коли сонячні промені потрапляють на їхню поверхню. Взимку єдине, про що слід пам'ятати, це те, що сонце знаходиться нижче на горизонті. Крім того, кількість сонячних годин, як правило, також менша. Це завжди слід враховувати перед встановленням сонячної теплової системи. Сонячні колектори Viessmann пропонують кілька варіантів монтажу. Якщо положення даху несприятливе, рішенням може бути фасадний монтаж. Однак у цьому випадку слід обирати ту частину фасаду, на яку протягом дня потрапляє найбільше сонячних променів. В принципі, нахил колекторів, а також розмір поверхні колекторів можна регулювати таким чином, щоб мати порівняно високу продуктивність і взимку. Однак використання сонячної енергії як єдиної системи опалення взимку в Німеччині не є можливим. Необхідно використовувати додаткову систему, наприклад, конденсаційний котел.

Обсяг робіт з технічного обслуговування геліосистеми порівняно з іншими опалювальними системами невеликий. Тим не менш, рекомендується проводити щорічну перевірку. Під час огляду перевіряються такі параметри, як тиск в системі та насоси. Крім того, кожні три-п'ять років слід проводити візуальний огляд основних компонентів. Під час такої перевірки підрядник оглядає не лише колектори, але й усі інші трубопроводи, фітинги та інші компоненти.

Щоразу, коли система опалення заповнюється, в контур колектора потрапляє повітря. Це повітря значною мірою витісняється теплоносієм. Невелика частина залишається і також знаходиться в самому теплоносії, але виділяється тільки при більш високих температурах. Повітря в контурі колектора викликає шум і може суттєво впливати на правильний потік через сонячні колектори. На відміну від інших опалювальних систем, під час роботи системи неможливо видалити повітря з її найвищої точки (тобто з колектора). Для цього використовуються повітряні клапани, які відкриваються або закриваються вручну або автоматично. В ідеалі вони повинні бути розташовані за потоком і перед входом в балон.

Коли мова йде про сонячну енергію, цікавим є питання, наскільки високою в реальному вираженні є частка сонячного випромінювання, яка може бути використана. З 1367 Вт/м² абсолютного рівня радіації (сонячної постійної), максимум приблизно 1000 Вт/м² досягає землі, завдяки атмосфері Землі. Частина випромінювання, яка потрапляє на землю, коли небо чисте, називається прямим випромінюванням. Якщо сонячне світло проходить крізь хмари, воно розсіюється і називається розсіяним випромінюванням. Сукупність розсіяної та прямої радіації називається глобальною радіацією.

Сонячне покриття описує співвідношення між енергією, необхідною для виробництва тепла, і корисним сонячним теплом. Чим вищий коефіцієнт сонячного покриття, тим менша кількість енергії має бути забезпечена традиційною системою. Основою для розрахунку сонячного покриття завжди є кількість тепла, виробленого відповідними теплогенераторами за рік (а не їхня потужність).

Коефіцієнт корисної дії описує відношення випромінюваної енергії до корисного сонячного тепла. Високі температури і тривалі періоди простою знижують ККД. Ефективність має прямий вплив на питому продуктивність колекторної системи. Він показує, скільки корисного тепла може виробити геліосистема за рік на кожен квадратний метр площі колектора. Як правило, чим більша питома продуктивність, тим вища ефективність системи.

Питання про встановлення сонячної теплової системи

Встановлення сонячної теплової системи є складним процесом і завжди має здійснюватися спеціалізованою компанією. Тим не менш, корисно знати, які етапи включає в себе установка, які компоненти відіграють певну роль і на що вам, як власнику системи, слід звернути увагу на етапі встановлення. Як правило, вам слід поговорити з вашим інсталятором сонячної системи і з'ясувати з ним всі питання, що залишилися.

Грубо кажучи, можна виділити чотири етапи, які виконує спеціалізована компанія:

  1. Монтаж колекторів: На скатних дахах це робиться шляхом монтажу на даху за допомогою покрівельних гаків. На плоских дахах та інших поверхнях необхідна спеціальна підконструкція, на яку монтуються колектори.
  2. Монтаж бака-накопичувача: При розміщенні бака-накопичувача необхідно враховувати потребу в просторі (площа і розмір перекидання), а також вагу і найкоротші шляхи з'єднання, щоб зберегти низькі теплові втрати.
  3. Закриття геліоконтуру: Труби подачі та відведення геліоконтуру під'єднані, і всі з'єднання виконані. Перед заповненням контуру геліосистеми виконується промивка та перевірка герметичності.
  4. Введення в експлуатацію: Серед іншого, встановлюється система управління, сонячний контролер і датчики температури. Крім того, встановлюються всі фітинги та виконується підключення до системи підготовки гарячої води та/або резервного центрального опалення.

  

Так, тут інсталятор використовує регульовані по висоті дахові гаки, щоб компенсувати нерівності. Також можуть знадобитися інші підготовчі роботи. Однак експерт заздалегідь обговорить це з вами.

Це не рекомендується. Як було показано, установка є складною, і особливо підключення до системи підготовки гарячої води та опалювального контуру вимагає досвіду. Не слід самостійно підключати або встановлювати геліосистему.