Поради по експлуатації теплових насосів

Принцип дії теплового насосу полягає в процесі обміну теплом, при якому температура навколишнього середовища піднімається до необхідного рівня. На практиці, використуваються конденсатори, які працюють на електроенергії, є ефективними і майже не спричиняють шуму. Щоб більше знизити витрати, в Німеччині, наприклад, є спеціальний понижений тариф на електроенергію для власників теплових насосів.

Скільки електроенергії використовує тепловий насос в рік?

Залежно від джерела теплової енергії, тепловий насос потребує близько 20-25% електроенергії для виробництва теплової енергії з повітря, грунту чи води. Це означає, що для виробництва 10 кВт*год теплової енергії, тепловому насосу необхідно близько 2 кВт*год електроенергії. При вирахуванні річної потреби важливими є більша кількість факторів:  

  • Вид теплового насосу  
  • Ефективність роботи
  • Тривалість опалювального періоду  

Використання електроенергії залежить від виду теплового насосу

Залежно від того, що саме є джерелом теплової енергії, тепловий насос використовує різну кількість електроенергії і, відповідно, відрізняються витрати на неї. В загальному: тепловий насос повітря/вода використовує більше елктроенергії, ніж тепловий насос розсіл/вода або вода/вода. Тому їх можна встановлювати всюди і вони не потребують ніяких дозволів. Чим саме відрізняються види теплових насосів, пояснено на сторінці Види теплових насосів.

Ефективність роботи  

Щоб приблизно підрахувати рівень використанння електроенергії тепловим насосом, варто знати показник його ефективності. Його можна знайти за допомогою так званого коефіцієнта продуктивності (Coefficient of Performance, COP). СОР означає співвідношення виробленого корисного тепла до електричної енергії,що була затрачена для роботи теплового насосу. JAZ – це сума всіх СОР протягом року. Щоб отримати JAZ, підраховується середнє значення протягом року отриманих показників COP.

При підрахунку кількості годин роботи в рік йде мова про приблизне число. Підрахунок робиться на основі стандартних показників кімнатної температури, використання теплої води, кліматичних зон і провітрювання. На практиці тривалість роботи в рік може відрізнятися від теоретично вирахуваної.  

Енергетичний стан грає важливу роль 

Поряд з ефективністю роботи і видом теплового насосу, потреба в теплі і тривалість опалювального періоду є вирішальними факторами у використанні електроенергії. Наскільки високою є потреба в теплі залежить від виду і енергетичного стану будівлі, а також від споживацької поведінки всіх мешканців. Не останню роль відіграє також те, чи тепловий насос забезпечує тільки опалення чи ще й приготування гарячої води. Приблизно вирахувати використання електроенергії можна за формулою:  

Використання електроенергії = опалення кВт*год : ефективність роботи х години експлуатації  

На практиці це означає: Якщо тепловий насос розсіл/вода з 10 кВт і ефективністю роботи 4 в рік працює 2000 год, то йому потрібно 5.000 кВт*год ( 10/ 4,0 * 2,000 = 5000 кВт*год). Якщо Ви хочете підрахувати річний рівень витрат на електроенергію, то суму треба помножити на ціну за кВт.  

Als Teil des Ratgebers zur Wärmepumpe zeigt das Bild die gängigsten Wärmepumpen-Modelle von Viessmann

Теплові насоси Viessmann  

Як я можу знизити використання електроенергії? 

Велика частина необхідної в побуті енергії використовуєтьося для обігріву приміщень та підігріву води. Коли змінити старий котел на тепловий насос або гібрідну систему, то можна знизити використанння енергії на 30%. Якщо вжити додаткових заходів, як наприклад, здійснити гідравлічне вирівнювання чи заміну термостата, то вдастся ще більше знизити витрати. Щоб ще більше знизити використання електроенергії, необхідно щоб нагрівальний елемент найбільш точно відповідав опалювальній системі. Більше про це можна дізнатися на сторінці Купити тепловий насос.
 

Чи можу я використовувати тепловий насос тільки з системою теплої підлоги?  

Тепла підлога - це так зване опалення поверхонь, які віддають тепло приміщенням. Таким чином, термічна енергія розподіляється рівномірно. Завдяки великій поверхні, для теплої підлоги достатньо температури близько 35 градусів Цельсія.  

Для порівняння, радіатору потрібно близько 70 градусів Цельсія. Оскільки ефективність роботи теплового насосу дещо знижується, при зростанні різниці температур, то використання системи опалення, як тепла підлога, є не тільки можливим, а й бажаним. При такій комбінації, тепловий насос досягає найбільшого можливого рівня ефективності. При використанні системи опалення з радіаторами рекомендуються встановлювати гібридні теплові насоси.
 

Чи потрібне тепловому насосу технічне обслуговування?

Тепловий насос характеризується тим, що при його експлуатації технічне обслуговування є майже непотрібним, оскільки тільки деякі рухомі частини зношуються, а всі інші компоненти, зазвичай, є оптимально налаштованими та закріпленими. Однак, щоб забезпечити тривалу та економічно вигідну експлуатацію, бажано раз в рік викликати спеціаліста для технічного огляду. Найкраще проводити техогляд в теплі місяці, коли потреба в опаленні та теплій воді є невеликою.